11 využití jedlé sody

1) Přírodní deodorant

Pokud se chcete vyhnout parabenům a hliníku, které jsou v mnoha deodorantech a antiperspirantech, zkuste použít špetku jedlé sody smíchané s vodou. Tato jednoduchá pasta funguje efektivně a je jednoduchým přírodním deodorantem. Také můžete jednoduše vetřít trochu suché jedlé sody do podpaží.

2) Kousnutí hmyzem a svědivá vyrážka

Naneste pastu vyrobenou z jedlé sody a vody na štípnutí od hmyzu, abyste dosáhli úlevy od svědění. Můžete také zkusit vetřít suchý prášek do kůže.

Stejný postup ulevuje od jakékoli svědivé vyrážky i od reakce na rostlinu jedovatec kořenující¹. Jedlá soda ulevuje od menších podráždění a svědění kůže neutralizací toxinů a dráždivých látek na povrchu pleti.

3) Pálení žáhy, poruchy trávení a vředy

Většina antacid obsahuje nějakou formu hydrogenuhličitanu (hydrogenuhličitan sodný = jedlá soda). Jedlá soda okamžitě neutralizuje žaludeční kyseliny, což ulevuje od pálení žáhy, poruch trávení a dokonce i od vředových bolestí.

Typické dávkování je jen ½ lžičky rozpuštěné ve sklenici vody, užívané každé dvě hodiny (ne však více než sedm těchto dávek během 24 hodin nebo 3 takové dávky, pokud jste starší 60 let).

Tento postup by měl být používán pouze ve výjimečných případech (ne u chronických potíží). I tehdy je však nutné dávat pozor na konzumaci nadměrného množství jedlé sody, aby nedošlo k vážné nerovnováze elektrolytů a kyselin.

4) Prostředek k namáčení nohou a peeling

Přidejte tři polévkové lžíce jedlé sody do lázně s teplou vodou pro povzbuzení namočených nohou. Můžete drhnout nohy jedlou sodou kvůli exfoliaci (peelingu). Pasta ze tří dílů jedlé sody v kombinaci s jedním dílem vody může být také použita jako peeling pro obličej a tělo. Je přírodní, levná a dostatečně jemná na to, abyste ji mohli použít každý den.

5) Relaxační lázeň

Jedlá soda a jablečný ocet vytvoří ve vaně příjemnou relaxační koupel. Navíc při vypouštění vyčistí vanu a odpad.

6) Čistidlo na ruce

Smíchejte tři části jedlé sody s jednou částí vody, abyste získali přírodní čistící prostředek na ruce, který odstraní špínu a neutralizuje pachy. 

7) Odstraňovač třísek

Přidejte čajovou lžičku jedlé sody do malé sklenice s vodou a namáčejte postiženou oblast dvakrát denně. Spousta třísek se uvolní sama poté, co budete pár dní používat tento postup.

8) Léčba spálenin od slunce

Přidejte ½ šálku jedlé sody do vlažné vody ve vaně, pak se do ní namočte, aby se vám postupně ulevilo. Jakmile vyjdete z vany, nechte kůži přirozeně uschnout spíše, než abyste se utírali ručníkem. Také můžete vytvořit ze směsi jedlé sody a vody chladný obklad a aplikovat ho přímo na spálená místa. 

9) Zvýšení sportovního výkonu

Běžci na dlouhou vzdálenost zavedli do praxe pojem známý jako “doping jedlou sodou” nebo braní kapslí jedlé sody před závodem pro zvýšení výkonu, což je opatření, které funguje podobně jako zásobení karbohydráty. Bylo také prokázáno, že se zvýší rychlost plavců. 

Hydrogenuhličitan sodný je v podstatě alkalická substance, která zvyšuje pH krve. Podle všeho snižuje a vyrovnává kyselost vyrobenou ve svalech během intenzivního, anaerobního cvičení, které u takových aktivit jako je rychlý běh nebo plavání vytváří velmi rychle kyselinu mléčnou.

10) Pasta na zuby a dásně

Jedlá soda má mírně abrazivní účinek, který pomáhá odstranit plak, čistí a odstraňuje zápach v ústní dutině. Přehled dat z pěti kontrolovaných klinických studií potvrzuje, že zubní pasta obsahující jedlou sodu zvyšuje významně účinnost odstranění zubního plaku při čištění zubů ve srovnání s čištěním zubů bez jedlé sody. 

Jedlá soda má také antibakteriální účinek a bylo zjištěno, že zabíjí bakterii Streptococcus mutans, což je významný přispivatel k zubním kazům. 

Jako velmi účinnou pastu pro zuby a dásně můžete připravit směs 6 dílů jedlé sody a jednoho dílu mořské soli. Vložte obě suroviny do mixéru a mixujte 30 vteřin. Pak přemístěte do nádoby určené ke skladování pasty. Navhlčete špičky prstů a potřete dásně malým množstvím pasty a potírejte své dásně. Začněte horními dásněmi (zvnějšku i zevnitř) a pokračujte spodními dásněmi (zvnějšku i zevnitř). Potom třete směsí zuby i dásně. Vyplivněte přebytek pasty. Po 15 minutách vypláchněte ústa. Směs je neuvěřitelně účinná při zabíjení bakterií v ústech.

Vzhledem k tomu, že někteří odborníci se domnívají, že jedlá soda může být příliš drsná pro sklovinu, měli byste být při aplikaci uvedené domácí pasty velmi opatrní.  

11) Přírodní bělidlo zubů

Pro přirozené bělení zubů vezměte jednu rozmačkanou jahodu a 1/2 čajové lžičky jedlé sody a smíchejte dohromady. Potřete směsí své zuby a nechte působit asi 5 minut. Poté zuby dobře vyčistěte a vypláchněte. Tento postup byste neměli používat vícekrát než jednou týdně kvůli možnému poškození zubní skloviny.  

¹ Jedovatec kořenující angl. poison ivy je rostlina rozšířená po celých USA, částech Kanady, v Mexiku i na Karibských ostrovech. Poison ivy se vyskytuje ve dvou formách. Buď jako přízemní keřík, nebo jako popínavá rostlina, která se jako břečťan vine po stromech. Stačí se dotknout nebo se lehce otřít. Reakce těla na styk s touto rostlinou může být různá. U odolnějších jedinců se projevuje zarudnutím pokožky a drobnou vyrážkou, která během několika dnů sama zmizí, u citlivějších jedinců pak otoky a zarudnutím pokožky, které pokračuje tvorbou mokvajících puchýřů až loupáním kůže. U citlivých osob okamžité omytí pouze postiženého místa vodou a jádrovým mýdlem a následná návštěva lékaře, kterému je nutno vysvětlit, o co se jedná. 

V naší zemi se zase ukazuje jako velmi nepříjemné setkání s bolševníkem obecným či bolševníkem velkolepým, které na světle vyvolává pigmentové skvrny, otoky, puchýře nebo záněty. Předpokládám, že zmíněná doporučená první pomoc při setkání s jedovatcem může být účinná i v případě bolševníku. 

 

Již jsme jedlou sodu zmiňovali ve více příspěvcích - největší čtenost měl článek Kombinace citronu a jedlé sody zachraňuje životy. Užitečnost jedlé sody v domácnosti jsme uvedli v příspěvku Zbavte se bakterií v celém bytě. Věříme, že pár dalších tipů na její využití naši čtenáři uvítají. Sami nakupujeme jedlou sodu u firmy econea, která nabízí dvě velikosti balení. 

Jedlá soda - 1 kg

Jedlá soda - 5 kg

Zdroj: http://articles.mercola.com

 

Obrázek uživatele Veronika Novotná

O autorovi

Výživová poradkyně se zaměřením na výživové i zdravotní potíže u dětí, dospělých i seniorů. 

"Nechť strava je tvojí medicínou." Hippokratés