-
Zveřejnil:
Martin Novotný - Komentáře: 2
-
Štítky:
Fermentovaný čaj, známý též jako kombucha si rychle získává na popularitě mezi milovníky zdravého životního stylu. Ve skutečnosti je znám po tisíciletí. Datován je do 3. století před Kristem, kdy se o něm našly první zmínky v oblasti dnešní Číny. Odtud si kombucha našla cestu do Ruska, Indie a Japonska, kde se stala populárním nápojem samurajů. Dnes je rovněž velmi populární v Polsku, Německu, Bulharsku, Indonésii a mnoha dalších kulturách.
Pravá kombucha se připravuje ze zeleného, černého nebo bílého čaje. Fermentuje se přibližně 5-7 dnů společně s cukrem a vlastní násadou, která je vlastně směsí baktérií a kvasinek. V našich končinách jí říkáme prostě "houba". Anglicky mluvící národy pro ní používají akronym SCOBY (symbiotic colony of bacteria and yeast), do češtiny volně přeloženo jako symbiotická kolonie bakterií a kvasinek.
Kultura, která se někdy také označuje jako "matka" vypadá jako špinavě bílý až světle hnědý želatinový disk. Tento disk je živý, rostoucí organizmus. S každou dávkou kombuchy, kterou připravíte, matka roste, regeneruje se a postupně vytváří "dítka" - pokud se o houbu dobře staráte, je obvyklé, že se vám takto houba po každé dávce odmění jedním dítkem, kterým můžete následně podarovat své přátele.
Kombucha, někdy také zvaná jako "houbový čaj" je spojována s dlouhým seznmem pozitivních zdravotních účinků. Je to probiotický nápoj s užitečnými bakteriemi, které podporují zažívání a imunitní systém. Rovněž obsahuje množství enzymů, aminokyselin, anitoxidantů a polyfenoly.
Doposud bylo k dispozici jen velmi málo vědeckých studií podporujících zdravotní účinky čaje a kombuchy z něj vyrobené. Před nedávnem se podařilo výzkumníkům z univerzity v Litvě sesbírat 75 studií, které potvrzují tyto účinky potvrzují.
Zde vám předkládáme 18 důvodů proč popíjet kombuchu
1. Detoxifikace
Kombucha obsahuje významné množství kyseliny glukuronové, která je známá svými detoxifikačními účinky. V těle na sebe navazuje jedy jako farmaceutika a látky ze znečištěného ovzduší. Ty přeměňuje na rozpustné látky, které následně z těla vyloučíme. Pití kombuchy rovněž napomáhá tkáním neabsorbovat průmyslové toxiny z ovzduší.
2. Antioxidanty
Kombucha obsahuje velké množství antioxidantů včetně vitamínů E, C, beta-karotenu a dalších karotenoidů. Stejně jako černý čaj, kombucha obsahule polyfenoly a další složky s antioxadačními účinky. Díky fermentaci je kombucha ještě účinnější, než černý čaj. Její antioxidační aktivity jsou 100krát vyšší, než u vitamínu C a 25krát vyšší, než u vitamínu E. Z tohoto důvodu je pití kombuchy doporučováno pacientům s chronickými onemocněními stresového původu.
3. Energie
Kombucha z černého čaje pomáhá uvolňovat železo. To následně zvyšuje hladinu krevního hemoglobinu a zlepšuje distribuci kyslíku v tkáních. Rovněž zvyšuje schopnost těla absorbovat další, z rostlinné stravy uvolňované, železo.
4. Imunita
Oxidační stres potlačuje imunitní systém, ale kombucha díky vysokému množství vitamínu C imunitu podporuje. Její antioxidační schopnosti brání poškození buněk, vzniku zánětů a nádorů.
5. Zažívací poruchy
Nesteroidní protizánětlivé léky jsou pro zažívací trakt toxické. Mohou vést ke vzniku žaludečních vředů. Indometacin, jeden z těchto léků, může narušit oběh krve do žaludeční stěny. Kombucha se ukázala jako účinný prostředek pro léčbu žaludečních vředů. Vědci věří, že fermentovaný čaj chrání slizovou vrstvu žaludeční stěny i její antioxidační schopnosti i stěnu samotnou. Kombucha taktéž snižuje sekreci žaludečních kyselin, kterou mohou poškodit sliznici žaludku. Kombucha dokonce v léčbě vředů předčí i jeden z nejvíce předepisovaných léků na tuto chorobu, Prilosec.
6. Obezita
Kombucha pomáhá vyvažovat metabolismus. Studie na zvířatech ukazují, že popíjení čaje pomáhá snižovat nadváhu díky tomu, že zahání hlad a funguje tak jako přirozený omezovač kalorií.
7. Cukrovka
Výzkum datovaný až do roku 1929 zjistil, že kombucha může snižovat hladinu krevního cukru. Nedávné studie na zvířatech potvrdily, že kombucha výrazně snižuje hladinu krevních cukrů u krys s cukrovkou.
8. Poškození ledvin
Kombucha může eliminovat poškození ledvin způsobené látkami znečišťujícími životní prostředí a může být prospěšná pacientům s ledvinovou nedostatečností. Kombucha rovněž brání kalcifikaci v ledvinách a může bránit tvorbě ledvinových kamenů.
9. Endoteliální funkce
Oxidační stres může poškodit epitel krevních cév. Tento stres předchází ateroskleróze. Antioxidanty v kombuše podporují regeneraci buněčných stěn v cévách.
Připravovat si doma kombuchu není až tak náročné, jak by se zdálo. Ano, kupovaná kombucha je tipem na jistotu a v 1,5ltr PET láhvích vám ani neudělá vítr v peněžence - s přihlédnutím k tomu, kolik dobrého vám přinese. Výhodou domácí přípravy je možnost experimentování s různými druhy čaje, ale i různou kyselostí. Kombucha metabolizuje cukr, který do čaje přidáte a čím déle necháte kombuchu v čaji pracovat, tím méně zbytkového cukru bude nápoj obsahovat. Pokud na ní zapomenete, budete mít výtečnou alternativu k jablečnému octu ;-) Takže co vše potřebujete? Mimo vlastní násadu ("dítko") v nálevu z kombuchy je to 5litrová "zavařovačka" (od okurek), dřevěná vařečka nebo dlouhá plastová koktejlová lžička, skleněná konvice na čaj 1,5-2ltr, kvalitný sypaný čaj na přípravu přibližně 4ltr čaje (doopravy kvalitní čaje snesou více nálevů, takže množství suchého čaje nemusí být velké), 1 hrnek cukru krystal, 1 papírový kapesník, gumičku a pak vyhnédnuté teplejší temné místo, kam kombuchu v nálevu v pětilitrovce uložíte.
Pokračování příště - jak výhod popíjení kombuchy, tak i podrobný návod na přípravu plus tipy na obměny základního nálevu ;-) Jste-li z Prahy a chcete s přípravou kombuchy začít, pak vězte, že máme v lednici hned několik dítek, které čekají na to, až je někdo využije pro svůj prospěch - rádi zdarma přenecháme ;-)
- Pro psaní komentářů se přihlaste nebo zaregistrujte.
Karel S
Měl jsem dotaz Martine, jaký je obsah probiobakterií v kombuše ve srovnání s zázvorovým nápojem (ginger plant) a třeba kefírem nebo jogurtem. Aby měl člověk představu jak se vůči sobě mají...
Karel S
Martin Novotný
Dobrý den Karle, na to neexistuje jednoduchá odpověď. Neexistují žádné rozbory jednotlivých probiotik takříkajíc "vedle sebe" a ani to asi není možné - u těch kupovaných se množství (spíše než složení) lišit značku od značky a troufám si tvrdit, že částečně i dávku od dávky. U těch po domácku připravených je to to samé a navíc k tomu musíte nutně přidat proměnnou doby fermentace, která u tekutých nemléčných probiotik (kombucha, jun, gbp, tibi) ovlivňuje nejenom množství zbytkového cukru, ale i právě podíl jednotlivých probiotických kmenů. Celkově bych doporučil využívat probiotiotika jako součást standardního pitného režimu a nikoliv jen jako jednorázové kůry - já sám již několik let piji každý den 1-1,5ltr výše zmíněných mnou připravených probiotických nápojů. Takový jednoduchý přehled hlavních probiotických kmenů, který používám při mých přednáškách kopíruji níže. Mimochodem, příští sobotu, tj. 12.11. mám v centru Prahy přednášku právě o mikrobiomu a jako obvykle na ni přinesu násady (tentokrát budu mít především dostatek kombuchy a junu) i hotové nápoje na ochutnání!
"Duchovní otec" projektu, bio-hacker2, gastronaut, nutrarián, zdravotní detektiv, infovor, blázen do fitness/OCR.
„Starejte se dobře o své tělo. Je to jediné místo, ve kterém musíte žít.“ Jim Rohn