​9 cest, jak se vyhnout chřipce

Dnes přinášíme přehled tipů proti chřipce, protože nechceme, abyste pro rýmu nebo bolest hlavy neviděli na naše stále nové a nové příspěvky:-)  
Zkušenější z vás již vědí, že při sychravém a chladnějším počasí musí být o něco ostražitější a věnovat se prevenci. Chceme udržet náš imunitní systém silný a mít odolné tělo, abychom zabránili nežádoucím nepříjemným nachlazením a chřipkám. 
Zatímco pravidelné hodiny cvičení jsou skvělý způsob, jak můžeme zůstat aktivní a zdraví, přinášejí nám také plno sdílených bakterií. O hromadné dopravě ani nemluvím. Proto si projděte následující tipy, jak se vyhnout chřipce; podzim i zima pak pro vás budou příjemnější.

 

Zůstaňte hydratovaní
Všechny typy topení v našich domovech nebo kancelářích občas umocněné suchým počasím přispívají v chladnějších měsících k dehydrataci. Je proto důležité dodržovat pravidelný pitný režim, i když nemáme takovou žízeň jako v letních měsících. Většina z nás se ani tolik nepotí, a tak nemáme přirozený podnět, proč pít. Jenže pravidelným dodáváním tekutin zajistíme vlhkost sliznic, čímž zabráníme jejich drobným narušením, které zjednodušují vstup virům a bakteriím. Nezapomínejte na láhev s vodou po hodině cvičení, pravidelný šálek čaje nebo na zeleninovou polévku během dne. 

 

Využijte sluneční svit
Toto doporučení je v těchto měsících o dost složitější i díky našemu oblečení. O vlivu vitaminu D naše zdraví jsme již detailně psali; informace si připomeňte - budou se vám nyní hodit. Osobně však považuji za velmi důležitý fakt, že menší množství slunečných paprsků má vliv i na naši náladu. Jakmile se tedy objeví sluníčko, snažte se strávit nějakou dobu venku. Vězte, že i samotný pobyt venku (i při absenci slunečních paprsků) je pozitivně vnímán naší psychikou. A lepší nálada znamená menší pravděpodobnost onemocnění :-)

 

Utírejte pravidelně prach 
Bakterie se mohou šířit rychleji i díky cvičebním pomůckám. Nezapomínejte otřít svoji podložku, činky, pružné gumy a další vybavení před i po cvičení. Častější utírání prachu v domácím či  pracovním prostředí (věnujte pozornost alespoň vašemu pracovnímu stolu, klávesnici i celému počítači) přispěje k menšímu dráždění vašich dýchacích cest

 

Jezte hodně barevného ovoce a zeleniny 
Tato forma šikovně zabalených antioxidantů a polyfenolů pomůže posílit váš imunitní systém a také bojovat proti infekci. Ve své potravě záměrně střídejte barvy, od fialové a červené, přes oranžovou až samozřejmě k zelené. Vaše tělo vám určitě za takovou péči poděkuje! Přidala bych však jednu důležitou informaci navíc - lépe je vše mít uvařené, podušené či spařené - syrové potraviny nám nyní tolik užitku nepřinesou.

 

Více jogurtu!
Ano, tušíte správně - důvodem je obsah probiotik v jogurtech. Jenže musíte volit ty “živé” varianty. Nebo si připravit jogurt doma. Velmi dobrou variantou jsou i fermentované potraviny, které tyto mikroorganismy umí také našim tělům dodat. Tito malí pomocníci pomáhají s dobrým vstřebáváním živin a zdravím našeho zažívacího systému. Probiotika by se měla nacházet v různých mléčných produktech jako je řecký jogurt, kefír, acidofilní mléko a také v kimči (recept na domácí kimči jsme nedávno přinesli), kyselém zelí, nattu. Probiotika můžete nalézt i ve fermentovaných produktech ze sóji. U těchto produktů však kromě pozitivních probiotik často dostáváme i látky, které pro naše těla dobrá nejsou. 

 

Zvyšte příjem vitaminu C
O přínosu tohoto vitaminu již většina z vás nepochybuje. Je pro připomenutí - pomáhá bojovat proti volným radikálům a udržovat silný imunitní systém. Jenže pozor - v oslazeném pomerančovém džusu tento vitamin nečekejte. O vlivu dodané fruktózy v takových nápojích jste již na našich stránkách četli.  Mezi nejlepší přirozené zdroje vitaminu C patří bobuloviny (černý rybíz, borůvky, jahody...), šípky, rakytník, kapusta, červená a žlutá holandská paprika a samozřejmě různé druhy superpotravin jako camu camu, acerola a goji. 

 

Snižte stres za pomoci cvičení!
Emoční stres může podpořit záněty v našem těle a snížit sílu našeho imunitního systému. Cítíte-li se přepracovaní, zařaďte do svého programu cíleně nějakou činnost, která vám udělá radost. Zaručený je například vliv pravidelných hodin společného cvičení. 

 

Vyřaďte alkohol
Možná někteří neuvítají tuto novinu, ale bohužel faktem je, že alkohol potlačuje náš imunitní systém! Snadná a častá konzumace nápoje s alkoholem nejen nezvýší sílu vašeho imunitního systému, ale jeho vyloučení vám pomůže vidět rychleji výsledky vašeho pravidelného cvičení.  

 

Dostatečně spěte 
Nepodceňujte sílu kvalitního spánku! Ujistěte se, že nemáte v dosahu zapnutou elektroniku - vypněte vše dříve, než se vám začnou zavírat oči. K dobrému spánku přispívá i tiché prostředí, čistý vzduch, dobrá volba polštáře i matrace. Více na toto téma najdete zde.

 

Pro připomenutí najdete další informace na dané téma zde: Prevence - žádné léky či Jak na imunitu

Je těžké vyhnout se opakování některých témat, o kterých jsme již psali. Jenže se ukazuje, že informací o některých tématech není nikdy dost. Dnešní téma nevyjímaje. Věříme, že naši čtenáři  přečkají zimu bez nachlazení či chřipky, a pokud náhodou ne, mohou si vybrat nějakého pomocníka z našich příspěvků na rychlé zvládnutí nemoci :-)   

Zdroj: naturalnews.com

Kategorie: 
Obrázek uživatele Veronika Novotná

O autorovi

Výživová poradkyně se zaměřením na výživové i zdravotní potíže u dětí, dospělých i seniorů. 

"Nechť strava je tvojí medicínou." Hippokratés