Ájurvéda a pravidla sexu

Dnes mi to nedalo, abych jaksi tématicky nenavázala na článek svého muže. Nedávno se mi dostala do rukou šikovně zpracovaná knížka o ájurvédě (viz níže). I když to není moje specializace, ráda nahlédnu trochu více i do postupů či principů této dlouhá staletí používané medicíny. Nejen z mého pohledu jde o jistou alternativu k západní medicíně, jak autor MUDr. David Frej i v této knížce uvádí. Ještě předtím však autor vysvětluje, jak se na ajurvédu dívat. Vzhledem k tomu, že se setkávám se spoustou lidí, kteří o ajurvédě vědí ještě méně než o tradiční čínské medicíně, mám za to, že je na místě citát z knihy.

Zvláště řádky o přístupu západní medicíny ZCELA souladí s naším dlouholetým názorem: 
”Ájurvéda je vědou (objektivní pravda), filozofií či životní stylem (subjektivní pravda) i uměním medicíny. Mentální, fyzická, emoční a duchovní část tvoří náš život. Narušení jedné složky způsobuje nerovnováhu v celém těle. Jako lékař jsem se vždy chtěl věnovat prevenci, a to primární, tedy v době, kdy ještě nehrozí žádné onemocnění. Západní medicína se však věnuje jen prevenci sekundární, v případě, že jste již onemocněli. Na fakultě jsme neměli ani v jednom semestru nauku o výživě. Západní medicína přehlíží fakt, že jsme to, co jíme, jak již řekl Hippokrates.” 

Faktem však zůstává, že nejen k lékařům ale i k výživovým poradcům (jak mohu sama potvrdit) se chodí až v případě nějakého fyzického problému. Můj názor je, že je třeba včas řešit i psychické potíže, protože je evidentní, že dříve či později povedou k obtížím fyzickým. 

Velmi výstižně MUDr. Frej píše, že Ájurvéda je zcela přirozený, jemný, léčebný a preventivní systém, který vychází z přírodních biorytmů platných tisíce let, bez ohledu na místo, rasu, pohlaví. Ukazuje se zároveň, že Ájurvéda nestojí proti klasické medicíně, ale že ji naopak často dobře doplňuje. Můžete proto bez obav zkusit některé její principy aplikovat. 

Nechci na tomto místě psát více detailů o Ájurvédě - to není mým dnešním cílem. Ráda bych “vytáhla” z uvedené knihy pár poznatků a názorů Ájurvédy na sex:

K hlavním pilířům zdravého života patří kromě stravy a spánku i sexuální život. Ájurvéda je praktický systém, který se na sex nedívá puritánsky, ani ho příliš neprosazuje, ponechává člověku svobodnou vůli, aby prožil svůj život v rovnováze a k ní patří i spokojený a naplněný sexuální vztah. Ájurvéda říká, že pohyb a správná strava je pro zdravý sex nevyhnutelná. I tady se tedy ukazuje, že nemůžeme ignorovat složení stravy, kterou konzumujeme ani se vyhýbat dostatečnému pohybu. Výsledkem nesprávného postoje k oběma oblastem může být i nenaplněný sex. 

Sex je jako jiné procesy ovlivněn emocemi, stresem, výživou apod. Přirozený vztah a sexuální spojení dvou partnerů musí probíhat na rovnocenné úrovni. V současné době převažuje agresivní, asertivní horká mužská energie (jang), zatímco ženská stránka, chladná a klidná (jin) je nazdravě potlačována. Rovnováha nastává při vyrovnání obou energií. Ájurvéda ví dávno to, na co nyní přicházejí vědci, totiž že sex je pro ženu daleko důležitější než pro muže. Mužský orgasmus je spíše jednoduchým výdejem energie, reflexem odpovídajícím nižším živočichům. Ženský orgasmus je spirituálně daleko složitější. Premenstruační příznaky, jako je napětí v prsou, bolest hlavy, pocení či bolestivá menstruace, jsou často odrazem neuspokojivého partnerského vztahu. V mnoha případech je příčinou těchto obtíží partner, který ženu neuspokojuje nejen fyzicky, ale často ani emočně. Energii je nutné rozpustit nebo někam projektovat, když ne přes den, tak večer v sexu. Sex by se měl vynechat v době nemoci, regenerace a menstruace.

Při orgasmu se ztrácí životně důležitá enegie. Při sexu se srdeční akce zvyšuje a orgasmem se ztrácí mnoho energie v pohlavní tekutině. Přiměřená frekvence sexu tak chrání srdce a energie, kterou neztratíme při častém orgasmu, se mění v inteligenci (auru). Sex by však měl být pravidelný, ale ne příliš intenzivní. Nejlepší dobou pro milování je večer. Brzy ráno, v poledne, odpoledně a o půlnoci se sex nedoporučuje.

Velmi zajímavé mi přijde i zjištění, co může způsobit sex v nízkém věku - u dívek kromě nechtěného těhotenství může vyvolat i rakovinu děložního čípku

Při sexu je vydávána životně důležitá energie, zvaná ódžas, která se tvoří v pohlavních tkáních a její výdej při orgasmu vyvolává oslabení a nerovnováhu v organismu. Ódžas je životně důležitá látka pro naše zdraví, můžeme ji přirovnat k imunitě. Jedná se o čistou esenci všech tkání, která koluje přes srdce krví, zajišťuje imunitu a chrání tkáně. Člověk, který má dostatečnou hladinu ódžas, málokdy onemocní. Tím, že po sexu dojde orgasmem k výdeji ódžas, životně důležité energie, trvá pohlavním tkáním 35 dnů, než se zregenerují. Častý orgasmus je tedy škodlivý. 

Nedostatek ódžas je projevuje strachem ze sexu a bolestivým sexuálním stykem, neplodností, slabým libidem, impotencí, nízkým počtem spermií a chybějící ovulací. Cílem je udržet energii koncentrovanou v pohlavních tkáních a šťávách do té doby, než se přemění v ódžas. (V případě, že chcete vědět jak, doporučuji zakoupit uvedenou knihu, kde je o ódžas celá kapitola.) Jakákoliv sexuální porucha (i premenstruační syndrom, bolestivá menstruace a menopauzální příznaky) znamená špatnou výživu tkání v celém těle. Mnoho chemických látek v živočišných potravinách a lécích působí škodlivě na pohlavní tkáně. Konečný produkt pohlavních žláz, ódžas, tedy vyživuje ostatní tkáně a podporuje imunitu.

Zdravý sex je to, co způsobuje hromadění kreativní energie. Sex může být také meditací a zvyšovat ódžas. Všichni úspěšní lidé mají silné libido, se kterým je ale nutné umět zacházet. Přiměřenou sexuální aktivitou lze vhodně usměrňovat výdej energie. 

Muž se musí snažit ženu vždy uspokojit, a pokud se mu to nepodaří většinou je vina v něm samém. Při sexu musí dojít ke spojení dvou bytostí - oba partneři by se měli snažit poddat se cele pocitu radosti z oboustranného uspokojení. Pravidelný sex zlepšuje zdraví ženy a je pro ni potřebnější než pro muže. Při sexu muž vylučuje feromony, regulující plodnost a zdravé pohlavní orgány

 

Zdravý sex dle Ájurvédy znamená:

  • sex během večera, nejlépe od 23. hodiny
  • sex v příjemném prostředí, nejdřívě 2 hodiny po jídle
  • sex mimo menstruaci
  • sex 3x týdně
  • sex z lásky, nikoli jen pro uskopojení fyzických potřeb

 

Vzhledem k tomu, že pohlavní orgány získají ztracenou energii po orgasmu až za 35 dnů, je vhodné použít prostředky, které obnoví regeneraci během kratší doby. Recept najdete zde.

 

Zdroj: David Frej: Ajurvéda - Čtyři principy zdraví (Eminent, 2007)

Knihu lze zakoupit přes Martinus.cz, popř. Martinus.sk

 

 

Kategorie: 
Obrázek uživatele Veronika Novotná

O autorovi

Výživová poradkyně se zaměřením na výživové i zdravotní potíže u dětí, dospělých i seniorů. 

"Nechť strava je tvojí medicínou." Hippokratés