Bezpečný deodorant

Pocení je přirozeným procesem regulace teploty těla. Pot, to je především voda. To, co je na potu hlavně nepříjemné, je zápach z bakterií přirozeně s vodou odcházejících. Spousta komerčních přípravků založených na "blokování pocení" (Nivea, Fa, Old Spice a další...) buď nefunguje nebo tělo potlačením pocení v podstatě poškozuje. Trpí především játra, která jsou nucena toxiny, přirozeně odcházející s potem, vyloučit. Samostatnou kapitolou je pak snaha producentů přesvědčit nás, že i v 30°C vedrech stačí se jednou nastříkat jejich zázračným deodorantem a my budeme následujících 48 hodin (nebo dokonce 76 hodin) vonět jako fialky :-)

Navíc je stále velká část přípravků, pracujících na principu rychlého rozkladu bakterií způsobujících zápach, založena na solích hliníku. Tyto sole procházejí opačným směrem přes kůži do těla a způsobují především škody na centrální nervové soustavě (hliník patří mezi neurotoxiny).

Dobrou zprávou je, že existují i lepší cesty, jak nepříjemnému zápachu předcházet ;-) Níže najdete jednoduchý recept na "personalizovaný" deodorant, který si z volně dostupných surovin můžete připravit sami. Negarantujeme žádných 48 hodin, ale sami můžeme potvrdit, že pokud se ráno osprchujete a do podpaží si trochu tohoto domácího deodorantu vetřete, do večera se nepříjemný zápach neobjeví ;-)

 

D.I.Y. deodorant

 

suroviny:

  • 1/4 šálku jedlé sody
  • 1/4 šálku arrowroot škrobu nebo kukuřičného škrobu
  • několik kapek vámi preferovaného esenciálního oleje
  • 6-8 polévkových lžic extra panenského kokosového oleje

 

postup přípravy:

  • smíchejte sypké suroviny
  • přidejte esenciální olej
  • postupně vmíchávejte kokosový olej - vidličkou, popř. v mixéru (toto je praktické, pokud děláte více dávek najednou)
  • přemístněte lžící (a následně stěrkou) do uzavíratelné nádoby a uchovávejte v chladničce

Výsledná směs by měla mít pevnou texturu, tj. měla by být dostatečně hustá  a to tak, aby když do deodorantu vložíte prst, měla by vám směs na prstu ulpět a neodkapávat. Vmasírujte ráno malé množství na čistou pokožku.

 

Esenciální oleje 101

Nemáte-li sami již předem vybraný ten "pravý" esenciální olej, jsme zde s krátkým přehledem TOP5 olejů pro vaše zdraví ;-) Jen dodáváme, že u vámi nevyzkoušených esenciálních olejů může dojít k alergické reakci. Doporučujeme proto nejprve vyzkoušet konkrétní olej tak, že si jednu kapku rozetřete na zápěstí a vyčkáte na případnou reakci 1-2 hodiny.

Santalové dřevo (unisex)
nízké sebevědomí, nejistota, stres, fertilita (u žen), vyšší kvalita spánku, zdraví endokrinního systému, infekce močových cest, bronchitida, deprese, laryngitida, strie, citlivá pokožka

Levandule (dámská vůně)
mastná pokožka, podrážděnost, strie, metální vyčerpání, úzkosti, vysoký krevní tlak, dávivý kašel, nadýmání, bolesti uší, stres, závratě

Cedrové dřevo (pánská vůně)
podrážděnost, kožní problémy jako je akné, lupénka, lupy, atp., artritida, brorchitida, kašel, cystóza, stres, repelent proti komárům, vypadávání vlasů, tuberkulóza

Máta peprná (unisex)
mentální vyčerpání, nevolnost, bolesti hlavy, fyzické vyčerpání, závratě, astma, zánět horních cest dýchacích, nadýmání

Frankincense / Kadidlo (unisex)
nejistota, stimulace imunitního systému, rakovina, deprese, alergie, bolesti hlavy, herpes, poškození mozku na základě úrazu hlavy, úzkost, astma, kašel, bronchitida, jizvy, stres, strie

Obrázek uživatele Martin a Veronika Novotných

O autorovi

Naše dlouholeté společné zájmy vyústili ve společný projekt - někdy se doplňujeme, někdy máme každý “svoje” téma. Celkově jsme sehraný tým, který potvrzuje nesmyslnost rovnice 1+1=11 ;-)