-
Zveřejnil:
Ondřej Šindler - Komentáře: 0

Na konci názvu článku jsem záměrně ponechal otazník. Na tom, zda chůze na boso člověku prospívá více nebo méně, než chůze v kvalitní, padnoucí obuvi, se totiž neshodují ani odborníci. Neberte tento článek (a koneckonců ani žádný jiný kdekoli na internetu) jako návod, ale spíše jako inspiraci pro vyzkoušení něčeho nového.
Proč chůze na boso
V dnešní moderní civilizaci je většina denního času strávená v botách s plochým, tvrdým povrchem. Navíc často v botách nepříliš kvalitních nebo/a ne zrovna dobře padnoucích. Toto může vést k nepřirozenému zapojování svalů a já osobně jsem přesvědčen, že toto je jeden z faktorů podílejících se na problémech s pohybovou soustavou, které mnoho lidí trápí. Chůze na boso však člověka nejen nutí pohybovat se jiným způsobem, ale zároveň věnovat tomu, jak se pohybuje, větší pozornost.
Další z možných přínosů bosé chůze je přínos psychologický. V našich chodidlech je mnoho citlivých nervových zakončení. Tím, že je necháváme skoro celý den lenošit v měkkých botách, si jich možná ani nejsme pořádně vědomi. O to více jsou první kroky po přírodním povrchu bez bot pocitově velmi intenzivní. Chůze na boso vás nutí neustále vnímat povrch pod vašimi chodidly a tak vás fixuje v přítomném okamžiku. To je pro typického evropského člověka, až příliš často přemýšlejícím o minulosti a budoucnosti, velmi terapeutické a uvolňující. Chůze na boso je tak výbornou součástí meditativní procházky v lese, kdy budete co nejméně myslet a jen všemi smysly vnímat přírodu kolem. Buddhistická tradice dokonce zná meditaci chůzí a ono to funguje…
Jak začít
Pokud se necítíte připraveni si rovnou sundat boty například v lese, existuje dnes tzv. minimalistická obuv, která sice mezi vaše chodidla a podklad staví mechanickou bariéru, ale jinak by měla mít na to, jak vaše tělo při chůzi funguje, co nejmenší vliv. Je to takový ideální mezistupeň. Můžete tak lehce zjistit, zda je to pro vás posun k něčemu příjemnějšímu anebo zda radši zůstanete u obuvi. Také můžete věnovat více vědomé pozornosti chůzi tam, kde je chůze naboso běžná – na plážích, u koupališť apod.
Dále bych rád upozornil, že nejsem zastáncem neustálého chození na boso. Nevidím žádný přínos v chození bez bot například po ne vždy čistém asfaltovém chodníku ve městě. Tento povrch je nepřirozený pro lidské nohy sám o sobě a podle mého skromného názoru to není nic zdravého. Chůzi naboso si obvykle nechávám do přírody.
Jak tedy začít? Je to úplně jednoduché. Najděte si místo, kde je nějaký příjemný přírodní povrch (tráva, neupravená stezka, lesní povrch atd. – možností je nepočítaně). Pak si stačí sundat boty a dělat jeden krok za druhým ☺ . Na začátku nejspíše ujdete třeba jen kilometr nebo i méně. Vaše kůže na chodidlech je velmi jemná a váš hmat v té oblasti přecitlivělý. Nenechte se tímto odradit. To se postupně zlepší. Také se ale nenuťte chodit naboso více, než vám je příjemné. Boty si můžete vzít s sebou do batohu a vyndat je, až se vám bude chtít. Jako nezbytný doplněk bych viděl repelent a pro každý případ se určitě neztratí dezinfekce a pár náplastí. Nicméně pokud budete koukat kam šlapete, nemělo by se vám nic vážnějšího přihodit.
Jak dál?
Sám chůzi naboso praktikuji zatím jen několik týdnů. Mám z ní ale výborné pocity a subjektivně mám za to, že mi velmi pomohla při rehabilitaci mého nedávného sportovního úrazu (nepsal jsem koneckonců v minulém článku, jak člověka může taková situace inspirovat k vyzkoušení nových přístupů? ;-) Uvažuji, že časem tak začnu i běhat. Pokud se do toho bodu dostanu, rád o něm znovu zde poreferuji. Pocit, kdy si vykračujete lesem jen tak, bez bot a šlápnete jednou na trávu, podruhé na spadané jehličí a pak třeba do bahna, je neskutečně příjemný a uklidňující.
Ale na to vše koneckonců přijdete sami. Stačí se nebát vyzkoušet něco nového, sebrat se, jít do přírody a uvidíte sami.
Rád bych zde využil tuto příležitost k informování čtenářů ze Zlína a blízkého okolí, že nyní nabízím své služby osobního trenéra, výživového poradce a obecně kouče v oblasti zdravého životního stylu. Jsem k zastižení na telefonu +420 721 655 277. Těším se na případnou spolupráci.
- Pro psaní komentářů se přihlaste nebo zaregistrujte.