Černý rybíz, zapovězené ovoce

Někdo ho miluje, jiný ho nemusí. Ti druzí obvykle nemají rádi kyselé ovoce jako takové nebo si v případě černého rybízu (Ribes nigrum) stěžují na “vůni” myšiny. Patříte-li do té první skupiny, pak vězte, že černý rybíz není jen výborným zdrojem vitamínu C (ve 100g je ho 181 mg, což je 302% doporučené denní dávky), ale i vitamínů A a E (5%), manganu (13%), železa, draslíku (9%), vápníku, hořčíku a fosforu (6%). Díky poměrně nízkému obsahu cukrů (ve 100 g najdete cca 3 g fruktózy a 3 g glukózy) a převaze vitamínů, minerálů a fytonutrientů patří k námi preferovanému ovoci.

To, co ale mnozí z vás ani netuší, je fakt, že konzumace černého rybízu může pomoci při následujících onemocněních/diagnostikách:

  • alergická rýma
  • senná rýma
  • rheumatoidní artritida
  • atopický ekzém
  • zvýšený C-Reaktivní protein (CRP)
  • zvýšené hladiny inzulinu
  • snížená imunita
  • zánětlivé procesy
  • onemocnění periferálních artérií

Celkový přehled studií černého rybízu (12ti stránkový PDF najdou registrovaní čtenáři) zde.

 

Váš mozek vám poděkuje

Ve studii publikované v Journal of Functional Foods výzkumníky z Northumbria University ve Velké Británii závěry naznačují, že černý rybíz může pomoci při zabránění odumírání mozkových buněk spojených se stárnutím a u osob postihnutých poruchami mozkové činnosti jako např. u pacientů trpících Parkinsonovou chorobou nebo těžkými depresemi.

Pro studii bylo vybráno 36 zdravých dospělých ve věku mezi 18 až 35 let a ti následně pili jeden ze tří 250 ml nápojů. První skupina pila nápoj obohacený o antokyan z novozélandského černého rybízu (Delcyan™ od Just the Berries), druhá skupina za studena lisovaný džus z černého rybízu (kultivar Černá zmije) a třetí pak placebo nápoj s chutí černého rybízu, ale bez jeho obsahu.

Následně byli všichni účastníci podrobeni logickým testům. Výsledky ukázaly výrazný nárůst u první i druhé skupiny - vykázaly nejenom vyšší přesnost v odpovědích, ale zlepšila se i celková pozornost, nálada a snížil se i nástup mentálního vyčerpání!

Výzkumníci rovněž zaznamenali, že džus z černého rybízu odrůdy Černá zmije výrazně redukoval aktivitu skupiny enzymů nazvaných "monoamin oxidázy" (MAO). Ty mají za úkol odstraňovat neurotransmittery norepinefrin, serotonin a dopamin z mozku. Jinými slovy - regulují tyto nervové přenašeče ovlivňující naši náladu a rozpoznávací schopnosti. Mají tak podobné účinky jako chemicky podávané drogy při léčbě Parkinsonovy choroby, deprese a stresu. Díky jejich působení tak mohou tyto neurotransmittery fungovat déle. Protože mají chemické léky se stejným účinkem velké množství vedlejších účinků, závěrem studie vědci navrhují dále zkoumat účinky extraktu z černého rybízu především pro využití u pacientů s Parkinsonovou chorobou.

 

Americký kongres v roce 1911 zakázal komerční kultivaci černého rybízu a pro Američany se tak stal skutečným "zakázaným ovocem"...

 

Využití černého rybízu se ale neomezuje jen na možné účinky na naši mozkovou soustavu. V minulosti byl využíván pro léčbu dny, průjmů a onemocnění jater. Rovněž byl v lidovém léčitelství znám jako účinný prostředek na hojení ran a ošetření ran od bodavého hmyzu. Využívaly se nejenom plody, ale i listy a olej z rybízových semínek. Některé ženy zvyšují konzumaci černého rybízu pro zmírnění příznaků premenstruačního syndromu (PMS). Má taktéž diuretické účinky, pomáhá při léčbě nachlazení, pro potlačení horeček a léčbě chřipky. Džus z černého rybízu má alkalizující účinky.

Z přehledu studií na téma černý rybíz lze vyčíst další možné působení:

  • zlepšuje stav jater u pacientů s nealkoholickou steatózou (ztukovatění jater)
  • funguje jako probiotikum zvyšující počet a diversitu střevní mikroflóry (mikrobiom)
  • zlepšuje stav imunitního systému u starších lidí
  • zpomaluje nástup šedého zákalu (glaukom)
  • zvyšuje imunitní vlastnosti mateřského mléka
  • snižuje výskyt atopických ekzémů u novorozeňat
  • kontroluje hladiny inzulinu a glukózy po nasycení
  • zlepšuje zánětlivé markery u pacientů s onemocněním perfirálních cév
  • potlačuje růst jaterních rakovinových buněk

Olej ze semínek černého rybízu se ukázal jako efektivní v léčbě reumatoidní artritidy. Semínka totiž obsahují gamma-linoleovou kyselinu (GLA) a ta je známa svými hojivými účinky při bolestech kloubů. 

 

Vítejte v Absurdistánu

Zatímco v našich končinách se objevuje spousta nesmyslných nařízeních v posledních několika dekádách, v USA je tento fenomén otázkou více jako 100 let. Jak jinak si vysvětlit fakt, že v roce 1911 americký Senát zakázal komerční kultivaci černého rybízu? Oficiální důvod zněl, že keře černého rybízu mohou přenášet plísně, které zabíjejí borovice... Od roku 1966 se postupně některé státy rozhodly nařízení zrušit, ale plošně zákaz stále platí. Díky tomu některé americké stránky i nadále uvádějí černý rybíz pod označením "evropský rybíz".

 

Patří-li černý rybíz mezi vaše oblíbené ovoce, jen dobře. Pokud se mu vyhýbáte, zkuste mu dát další šanci. Konzumovat se dá "přímo z keře" a výtečný je ve všech receptech smoothie. Dejte přednost smoothie před čerstvým džusem - získáte tím dodatečný bonus ve formě léčivých látek ze zrníček! A zapomeňte prosím na recepty typu "rybízový drobenkový koláč" - kombinace tepelně upraveného rybízu zbaveného všeho vitamínu C a části dalších fytonutrientů s dávkou moučkového cukru a gluten obsahující pšeničné mouky vám nic jiného než nadbytečné kalorie nepřinese...

  

Reference:
Anthony W. Watson, Crystal F. Haskell-Ramsay, David O. Kennedy, Janine M. Cooney, Tania Trower, Arjan Scheepens.  “Acute supplementation with blackcurrant extracts modulates cognitive functioning and inhibits monoamine oxidase-B in healthy young adults.” Journal of Functional Foods, 2015; 17: 524 DOI: 10.1016/j.jff.2015.06.005

Abdul-Lateef Molan, Zhuojian Liu, Gabriel Plimmer. “Evaluation of the effect of blackcurrant products on gut microbiota and on markers of risk for colon cancer in humans.” Phytother Res. 2014 Mar;28(3):416-22. Epub 2013 May 15. PMID: 23674271

Pia Linnamaa, et al. “Black currant seed oil supplementation of mothers enhances IFN-γ and suppresses IL-4 production in breast milk.” Pediatr Allergy Immunol. 2013 Sep;24(6):562-6. PMID: 23980846

Kategorie: 
Obrázek uživatele Martin Novotný

O autorovi

"Duchovní otec" projektu, bio-hacker2, gastronaut, nutrarián, zdravotní detektiv, infovor, blázen do fitness/OCR.

„Starejte se dobře o své tělo. Je to jediné místo, ve kterém musíte žít.“ Jim Rohn