Chlapi, objímejte a hubněte!

Ne, název článku není až tak nesmyslný ;-) Tuto neděli bude na 97. meetingu The Endocrine Society v San Diegu prezentován výsledek klinické studie, který dokazuje, že dávka oxytocinu u nás, zdravých mužů, dokáže prakticky okamžitě snížit kalorický příjem potravy, zlepšit metabolické markery, např. inzulinovou senzitivitu, atp.!

Ve studii byla sice použita syntetická forma oxytocinu ve formě nosního spreje, ale jak již víte z našich článků, nejlepší přirozenou cestou vedoucí ke zvýšení přirozené produkce tvorby oxytocinu je právě objímání, mazlení a tulení ;-) 

"Výsledky studie jsou skutečně vzrušující", dodává vedoucí studie, Dr. Elizabeth Lawson, profesorka medicíny na Harvard Medical School v Bostonu. "Budou zapotřebí další studie, ale již teď můžeme říci, že oxytocin má jako možný prostředek pro léčbu obezity a metabolických poruch velkou budoucnost."

 

...oxytocin má jako možný prostředek pro léčbu obezity a metabolických poruch velkou budoucnost...

 

A jak vlastně studie probíhala?

Lawsonová a její kolegové náhodně vybrali 25 zdravých mužů o průměrném věku 27 let. Třináct z nich mělo váhu v normálu, 12 z nich bylo klasifikováno jako obézní. Všem mužům byly po tři dny před začátkem studie měřeny kalorické hodnoty jejich běžné snídaně a studie konstatovala, že se v průměru jejich jednotlivé kalorické hodnoty nelišily (= všech 25 mužů snídalo přibližně stejně velké porce). Muži byli následně náhodně rozděleni do dvou skupin, z nich jedna dostávala jednou denně, ráno před snídaní, dávku (24 IU) oxytocinu a druhá skupina placebo. Hodinu po podání oxytocinu/placeba muži usedli ke snídani, která byla "dvojitá" oproti normální porci. Následně bylo u každého změřeno, kolik jednotliví muži snědli. Po třech dnech experimentu byl jednotlivým skupinám bez jejich vědomí prohozen oxytocin za placebo a naopak a opět po následující 3 dny měřen příjem potravy. 

 

A výsledky?

V průměru jedli muži právě užívající oxytocin o 122 méně kalorií a o 9 g méně tuku než kontrolní skupina s placebem! Navíc oxytocin zvýšil schopnost těla spalovat tělesné tuky pro získání energie! Nebyl navíc zaznamenán výrazný rozdíl mezi jedinci s normální vahou a těmi obézními - oxytocin fungoval u obou váhových kategorií stejně. 

Protože se oxytocin chová jinak v mužském a jinak v ženském těle, budeme si muset počkat na podobnou studii na našich něžnějších polovičkách ;-) Mezitím je můžete obejmout ;-)

Další možnosti, jak navýšit produkci oxytocinu

  • zkuste se s partnerkou při procházce držet za ruku
  • pusťte si doma vaší oblíbenou melodii a při svíčkách si zatancujte
  • podívejte se na emocionálně laděný film
  • zajděte si na karaoke a zplna hrdla si zazpívejte
  • navštivte Matějskou pouť a projeďte se na horské dráze 
  • vydejte se s partnerkou na delší víkendovou procházku 

reference: Endocrine.org

Kategorie: 
Obrázek uživatele Martin Novotný

O autorovi

"Duchovní otec" projektu, bio-hacker2, gastronaut, nutrarián, zdravotní detektiv, infovor, blázen do fitness/OCR.

„Starejte se dobře o své tělo. Je to jediné místo, ve kterém musíte žít.“ Jim Rohn