Co je to cumlání oleje?

 

Cumlání (cucání či převalování) oleje v ústech je stará ajurvédická technika, která se používá již po tisíciletí. 

Je to super jednoduchý proces. V podstatě v ústech přesáváte a kloktáte olej (kokosový olej je používán nejčastěji vzhledem k nesčetným přínosům kokosového oleje na zdraví), podobně jako u ústní vody, ale na mnohem delší dobu - ideálně od 5 ​​do 20 minut. Olej vytáhne toxiny, bakterie, viry, houby, kvasinky, plak a další z vašich úst. Vše pak MUSÍTE vyplivnout ven, olej NEPOLYKEJTE a vypláchněte si ústa.

Mnozí odborníci tvrdí, že by tento postup měl být provádět jako první věc po ránu. Ale praktikovat tuto metodu kdykoliv během dne bude stejně prospěšné.

Výhod cumlání oleje je mnoho - může mít detoxikační, čistící i uzdravující vliv na tělo. Také vede ke zlepšení zdraví kůže s menším množstvím akné a rozzáří pleť. Přínosem je i bělení zubů a zlepšení zdraví dásní. Existuje také spousta potvrzení, kde lidé popisují zlepšení v oblasti problémů s artritidou, astmatem, hormonální nerovnováhou, onemocněním kůže, a dalšími.

Jak postupovat při cumlání oleje
Vezměte plnou lžíci kokosového oleje (tradičně je používán i sezamový olej) a vložte do úst.
Snažte se silně nasávat olej v celých ústech po dobu minimálně 5 minut (ideálně do 20 minut). Můžete to praktikovat během sprchování, oblékání, apod. Čas pak utíká rychleji :-)
Nakonec vyplivněte olej do odpadu.
Vypláchněte teplou vodou.
Můžete si nyní také vyčistit zuby, pokud chcete.

 Sama tuto metodu už pár týdnů pravidelně praktikuji. I když některý den zapomenu nic se neděje. Faktem je, že už po prvním cumlání mě zarazily o něco bělejší zuby. Právě ráno, kdy náš dech po probuzení nebývá nejlepší, mě překvapilo, jak účinná tato metoda je. Po použití oleje nikdo nepozná, zda jsem si čistila zuby či nikoliv. To už samo o sobě je dost přesvědčivé. Jistě, u dalších slibovaných zlepšení, zvláště u některých zdravotních obtíží, je třeba vytrvat. 

Co se týká druhu používaného oleje, za sebe preferuji buď doporučovaný kokosový či extra panenský olivový (jiný než extra panenský doma ani nemáme :-) Je ale možné použít i jiné jedlé oleje, i když ne s takovým úspěchem. Během cumlání můžete z počátku pozorovat jisté zhoustnutí oleje a pak naopak zřídnutí. Při snaze řešit nějaký zdravotní problém, jsou popisovány i projevy, které stav krátkodobě zhorší, ale které jsou správnou reakcí na tento postup. 

Pro větší inspiraci a vlastně motivaci přináším přehled onemocnění ovlivnitelných pravidelným cumláním oleje:

Akné, alergie, artritida, astma, bolesti zad a krku, špatný dech, bronchitida, chronická únava, kolitida, Cronova choroba, zácpa, zubní kazy, dermatitida, cukrovka, ekzémy, hemoroidy, hypertenze, nespavost, migrény, peptické vředy, premenstruační syndrom, parodontóza, krvácení dásní, zánět vedlejších nosních dutin, absces zubu

Můžete pochybovat, ale když tuto metodu zkusíte, rozhodně tím o nic nepřijdete. Tato levná, rychlá, ověřená metoda nemá žádné nežádoucí účinky a můžete jí aplikovat neomezeně dlouho. Třeba celý život :-)

Jen připomínám, že můžete výhodně zakoupit jak kokosový olej, tak i sezamový olej. Jak získat slevu, zjistíte u našich partnerů Biopurus a Health&Bio.

Kdo nečetl či zapomněl, připomeňte si přínosy kokosového oleje v první i druhé části našeho článku.

Kategorie: 
Obrázek uživatele Veronika Novotná

O autorovi

Výživová poradkyně se zaměřením na výživové i zdravotní potíže u dětí, dospělých i seniorů. 

"Nechť strava je tvojí medicínou." Hippokratés