-
Zveřejnil:
Martin Novotný - Komentáře: 0
Tušíte, které chuti dopřáváme naším chuťovým pohárkům nejméně?
Mimo základní 4 chuti, sladkou, slanou, kyselou a hořkou celkem nedávno přibyla jedna nová - umame. Je to taková chuť, nechuť, díky tomu, že se vlastně jedná o zvýrazňovač jedné ze 4 základních chutí a do této kategorie patří především glutamát, nejrůznější výtažky z droždí, atp. Zatímco nám chutí přibývá, jedna původní se ze stravy pomalu vytrácí - hořká. Zamyslete se sami - kdy naposledy jste si dali čaj ze smetánky lékařské nebo udělali salát z radicchia? Přitom hořčiny obsažené v těchto pochutinách naše tělo potřebuje mj. pro správnou tvorbu žluči, odvod žlučových solí a cholesterolu z těla. Díky panu Zdeňku Nepustilovi, se kterým se pravidelně vídáme na různých výstavách, si můžete dopřát i jeden z netypických nápojů, který vaše chuťové pohárky reagující na hořkou chuť řádně probudí. Seznamte se s momordikou ;-)
Momordika, hořká okurka, hořký meloun
Thajský Bitter-Melon Tea (momordika, hořká okurka či hořký meloun) je unikátní bylina (zelenina) působící proti Helicobacter pylori a zamezující ukládání tuků s důsledkem celkového zlepšení tzv. metabolického syndromu (= komplex poruch v metabolismu krevních tuků a cukru), v řízení krevního tlaku a ukládání tukových zásob.
Výhody pití čaje z hořké okurky
Podle nejnovějších vědeckých studií se k léčebným účelům používají především plody, jež obsahují askorbigen (vázaná forma kyseliny askorbové), steroidní saponiny (tzv. charantin) a glukokinetické látky, jež pozitivně působí na snížení hladiny krevního cukru při onemocnění diabetem. Momordika zvyšuje účinek inzulinu, má antivirové, antibiotické a protiparazitické účinky. Zastavuje růst řady bakterií, podporuje imunitu a snižuje cholesterol. Mezi nejdůležitější účinky momordiky patří pozitivní působení při diabetu a jeho komplikacích, proti obezitě a ukládání tuků, u žaludečních vředů, proti Helicobacter pylori a zřejmě i proti mnoha druhům rakoviny.
Nejzajímavější je působení momordiky proti ukládání tuků. Bylo prokázáno, že momordika snižuje množství tuku v těle zvířat vystavených nezdravé dietě se zvýšeným obsahem tuků. Momordika též snižovala množství útrobního tuku. Vědecké práce ukazují, že snížení obsahu tuku bylo provázeno celkovým zlepšením několika ukazatelů spojených s tzv. metabolickým syndromem.
Většina literatury, věnující se účinkům konzumace čaje z momordiky je v angličtině, ale panu Nepustilovi se přesto podařilo shromáždit další informace v českém jazyce. Zde je krátký souhrn:
"V momordice byly zjištěny např. bílkoviny, alkaloidy, steroidní glykosidy, triterpeny, charantin, erythrodiol, kyseliny: galakturonová, laurová, linolová, linolenová, myristová, olejová a šťavelová, momorcharin, momordin, kukurbitacin, rubixanthin, spinasterol, stigmasterol, zeaxanthin." (1)
"Bylo zjištěno, že momordika má antibiotické a protizánětlivé vlastnosti, podporuje imunitu, snižuje hladinu krevního cukru, uplatní se jako pomocný lék při nádorových onemocněních, snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu a triglyceridů." (1)
"Účinné látky v hořké okurce zastavují růst bakterií Escherichia coli, Staphylococcus, Pseudomonas, Salmonella, Streptobacillus a Streptococcus. Momordika tlumí aktivitu enzymu guanylate cykláza, který je zřejmě zapojen do procesů souvisejících s rozvojem lupénky, leukémie a rakoviny. Skupina látek jako momorcharin, momordin a kukurbitacin vykazuje protinádorové vlastnosti. Momocharin in vitro inhibuje virus HIV." (1)
"Rostlina obsahuje steroidní saponiny, např. charantin, plody kyselinu askorbovou a volné aminokyseliny. Plody a semena mají skupinu alkaloidů , tzv. momordicin, polypeptid p-inzulin podobný hovězímu inzulinu, momorcharin A a B aj." (2)
"Odvar z plodů nebo i z rozdrcených semen se používá jako prostředek proti kašli, při horečce a při diabetu. Léčí dermatózy, žlučníkové a jaterní problémy, pozitivně ovlivňuje hladinu cukru v krvi, působí protizánětlivě, snižuje vysoký krevní tlak a cholesterol. Doporučená dávka je 8 - 10 g suché drogy." (2)
V tradičních medicínách různých národů se momordika používá pro odstranění plynatosti, při diabetu (cukrovce), vředech a povrchových zraněních (boláky, zanícené rány). Působí proti parazitům a má antivirové účinky (čehož se využívá při spalničkách, žloutence a horečnatých onemocněních). Doporučuje se i v případě nádorů, revmatismu, malárie, zánětů, vaginálních výtoků, zánětů v pánevní oblasti, při problémech s menstruací, při kolikách a jako afrodiziakum.
"Některé izolované fytochemikálie působí proti řadě virů včetně EB viru ze skupiny herpesvirů. Laboratorně byla prokázána i účinnost při nákaze HIV virem. Listový extrakt zvyšuje odolnost vůči virovým infekcím a posiluje imunitu tím, že podporuje produkci interferonu a aktivitu NK buněk, tzv. přirozených zabijáků. Navíc vykazuje široké spektrum antibakteriálních aktivit..." (3) (doporučeno: šálek 2 x denně, čajová lžička byliny vyluhovaná 10 minut vroucí vodou)
"Helicobacter pylori je klasifikován jako kancerogen 1.třídy." (4)
Podle nejnovějších výzkumů obsahuje momordika vysoké množství kyseliny askorbové (askorbigen), sterodiních saponinů (charantin) a tzv. glukokinetické látky, jež pozitivně působí na regulaci (snížení) hladiny krevního cukru při diabetu, přičemž zvyšuje účinek inzulinu. Řadu účinků momordiky zachycuje více jak 100 vědeckých studií.
Čerpáno ze stránek BitterMelonTea.cz. Hořkou okurku pak můžete zakoupit v eShopu pana Nepustila na této adrese.
- Pro psaní komentářů se přihlaste nebo zaregistrujte.