Dotýkání dovoleno - část I.

Od prvního dne spuštění stránek VyváženéhoZdraví před téměř 6 měsíci (Bože, jak ten čas letí…) máme na stránce “O nás” fiktivního Jana Neznámého a dlouhou dobu jsme měli i Marii Tajemnou. A od samého začátku se snažíme nalákat spolupracovníky, kteří by nám pomohli udržet námi zvolené zběsilé tempo dvou článků a jednoho receptu denně. I přes několikeré zajiskření veškerý zájem po výměně prvotních informací rychle ustal. A to vždy v okamžiku, kdy jsme zájemce o spolupráci informovali, že za tuto práci, tj. psaní “populárně-vědeckých” článků na téma, ve kterém se daná osoba cítí silná, nemůže očekávat finanční odměnu. VyváženéZdraví jsme spustili především jako platformu, která se bude otevřeně a bez cenzury vyjadřovat k tomu, co by mělo být náplní Ministerstva zdravotnictví, tedy péči o zdraví, včetně skutečné prevence. Informace jsme měli, a tak nám přišlo praktičtější dát je vědět prostřednictvím volně přístupných stránek co největšímu počtu zájemců, než jen několika klientům, které denně osobně potkáváme. Vzhledem k tomu, že se snažíme udržet stránky živé, ale bez blikajících reklam na něco, co bychom sami nikdy nepoužili, jediné, co jsme případným zájemcům o spolupráci schopni nabídnout, je foto na stránce “O nás” a možné zviditelnění se, pokud nás stále bude navštěvovat dostatečné množství čtenářů. Nicméně, časy se mění a my máme OBROVSKOU radost, že naše prosby vysílané k Vesmíru byly vyslyšeny. Marii Tajemnou vystřídala Monika Nevolová, s níž přichází do naší “mini-redakce” živel, improvizace a objímání ;-) Mimo vše další, s čím si Moniku spojujeme. Monika bude na naše stránky přinášet informace z oblasti, se kterou máme jen laické zkušenosti, ale která přesto patří mezi základní pilíře VyváženéhoZdraví - vztahy. Profesionální přístup Moniky tedy skvěle doplňuje tuto naši neznalost. 

Podívejte se na její krátké představení zde a začtěte se do úvodu knihy “Dotýkání dovoleno” ;-) V úryvku jsme zvýraznily ty části, které nám připadají informačně zásadní, i když v knize je takto nenajdete.

Nad novorozencem v kolébce se setkaly dvě sudičky. Jedna řekla: „Dávám ti dar doteku, kterým všechny přemůžeš, kterým dokážeš ublížit, dávám ti dar fyzického násilí.“ Druhá řekla: „Já ti dávám dar doteku, který hladí, sbližuje, uzdravuje a dává potěšení.“
Takové sudičky navštívily po narození každého z nás. Máme ve svých rukou moc a můžeme ji používat. Žijeme ve světě, který se odehrává na konečcích prstů, a ačkoliv můžeme prostřednictvím doteků sdělovat obrovské množství informací, často to neděláme. A když děláme, tak se jedná jen o dotek prstů na tabletu nebo displeji chytrého telefonu. Podle výzkumů psychologa Matthewa Hertensteina se neradi dotýkáme nejenom cizinců, ale i přátel, pokud to není nezbytně nutné. Žijeme ve společnosti, která jako by měla z doteků téměř fobii nebo dotek odsuzovala jako sexuální harašení či obtěžování. Věděli jste však, že jedině prostřednictvím doteku jsme schopni vyjadřovat základní emoce s přesností až 80 %?! Jemné nuance pocitů, které často nedokážeme vystihnout tónem hlasu či mimikou obličeje, ty dotek vyjádřit umí. Lidské pocity jsou zkrátka příliš složité, aby na to běžná řeč stačila.
Tato knížka byla napsána, aby vrátila víc doteků do našich životů. Těch smysluplných a užitečných. Byla napsána proto, abychom si uvědomili, proč tak často hladíme plyšáka, psa nebo kočku, ale sebe navzájem ne. A abychom to změnili. Abychom si z doteků udělali pomocníky na cestě k sobě, ke zdraví i k lepším vztahům.
Knihou nás kromě doteků bude provázet také slovo „nedomazlenost“. Tímto slovem je vyjádřena frustrace, kterou si s sebou neseme, když máme v životě málo doteku a intimity. Tajemství a cíle, které budeme na stránkách knihy odhalovat, nespočívají ve zvýšení frekvence jakýchkoliv doteků, ale ve zkvalitnění těch doteků, které léčí a dělají nás spokojenými a šťastnými. Nedostatek doteku, pohlazení a stavy nedomazlenosti nás totiž dlouhodobě poškozují a brzdí náš celkový rozvoj. Například děti, které byly málo hlazené, jsou v dospívání a v dospělosti málo sebevědomé, hůře se seznamují a sbližují s ostatními. Mají horší školní prospěch a vykazují horší výsledky i v IQ testech. Přitom je tak lehké tenhle nevýhodný start do života změnit!
Nedomazlenost se ale netýká jen dětí. Dotek je zásadní pro pevné a dlouhotrvající partnerské vztahy i pro naše vlastní sebevědomí. Dotek ovlivňuje naše pracovní vztahy, pomáhá nám lépe komunikovat nebo přesvědčit druhé o našich záměrech. Pomocí doteku se rozvíjíme, sdělujeme emoce a můžeme jím sebe i druhé uzdravovat a řešit trápení.
Kniha se zaměřuje zejména na nedomazlenost ve vztazích a v komunikaci s druhými a nedomazlenost jako vyjádření vztahu k sobě. Nenajdete zde jen popis situací, které nastanou, když dotek v životě chybí, ale objevíte i řadu praktických cvičení. Cvičení jsou počátkem cesty, jak si pomoci ze začarovaného kruhu nedomazlenosti, negativity a nespokojenosti.
Počáteční kapitoly se věnují fyziologii hmatu a souvislosti naší tělesnosti s emocemi. Psychosomatický pohled na nedomazlenost, na naše tělo a emoce je důležitý pro pochopení toho, proč se někdy cítíme, jako kdyby nám nebylo dobře se sebou samými i v nás samých.
Další kapitoly jsou věnovány celkovému zdraví, léčení, oblasti komunikace a vztahům.
Cílem knihy není úplně pochopit neurologickou podstatu dotekového vjemu, ale spíše jeho psychologický význam. Fyzický kontakt toho může hodně vybudovat, nebo hodně zbořit. Všechno, co jsme, spočívá v našem těle. Dotknout se našeho těla znamená dotknout se nás samých. V doteku je obrovská síla a my všichni ji máme ve svých rukou. Záleží jen na nás, jak ji využijeme.
Přeji si, aby se vás tato kniha dotkla, aby se dotkla vaší tělesnosti, vaší mysli a aby to pocítíli i ti, které máte rádi. Včetně vás samých. Monika

Pokud vás tento úvod knihy zaujal, můžete si ji zakoupit na níže uvedeném odkazu a darovat ji například svému nevrlému šéfovi ;-) Máme radost, že se nám s Monikou podařilo vyjednat možnost pozvánky na křest Dotýkat se povoleno! pro čtenáře, kteří jsou z Prahy a okolí. Křest se bude konat 12.2.2015 v kině Mat od 18:00. V případě, že se budete chtít křestu zúčastnit, musíte poslat email na umenivpraci@taktiq.com s textem: Potvrzuji účast na křtu + heslo “VyváženéZdraví - počet osob”. Počkejte na zpětné potvrzení a vytištěný email přineste s sebou. Mimo možnost promluvit si osobně s Monikou a získat její autogram dostanete návdavkem obejmutí ode mne nebo od Martina - dobrovolně jsme se jako kmotři Moničiny knihy upsali k tomu, že po dobu křestu budeme na krku hrdě nosit ceduli “Můžete mne obejmout” ;-) A po obejmutí můžeme dát řeč na téma vaše VyváženéZdraví :-))) 

 

Monika Nevolová: Dotýkání dovoleno! (Grada, 2015)

Kategorie: 
Obrázek uživatele Veronika Novotná

O autorovi

Výživová poradkyně se zaměřením na výživové i zdravotní potíže u dětí, dospělých i seniorů. 

"Nechť strava je tvojí medicínou." Hippokratés