Jak dobře znáte svoje játra?

Opakovaně se setkáváme s dotazy, které se týkají našich jater. Je tedy načase, některé základní informace zopakovat. 

 

Co dělají játra v našem organismu?

Krátce řečeno: čistí krev. Kromě toho, že odvádějí toxiny z krve, mají játra asi 500 dalších úkolů, včetně tvorby žluči (= tekutina, která pomáhá strávit jídlo). Játra v podstatě vše, co jíme a pijeme, přemění na energii a živiny; což např. pomáhá tělu zlepšit využívání sacharidů. Zároveň hrají roli při srážení krve.

 

Jak velká jsou játra?

Běžná játra jsou ve velikosti fotbalového míče. Klínovitě tvarovaný orgán, játra, váží kolem 1,5 kg. Jde o náš největší orgán (vyjma kůže). Játra jsou uložena na pravé straně těla, těsně pod hrudním košem. 

 

Jak poznáme zdraví svých jater?

Pomocí krevního testu. Jaterní testy jsou krevní testy, které lékaři používají pro zjištění zranění, nemoci nebo infekce jater. Jedná se obvykle o řadu krevních testů provedených současně. Lékař může zvolit jaterní panel či hepatologický soubor.

 

Mohou játra znovu dorůst?

Budete se asi divit, ale ano, mohou. Játra jsou jediným orgánem, který se může dorůstat, když je jejich část poškozená nebo odstraněná. To je zároveň důvod, proč mohou lidé část jater darovat. Nemusíte být ani příbuzní někoho, komu chcete část jater darovat, nicméně většina dárců je obvykle z řad příbuzných.

 

Měli bychom játra detoxikovat každý měsíc?

Ne, to bychom neměli. Podle nás je dostatečné jedenkrát ročně, ideálně na jaře. Ale základem by měla být zdravá strava, která pravidelně dodává našim játrům živiny potřebné k jejich činnosti v těle a zároveň játra nezatěžuje.

 

Proč je alkohol pro játra špatný?

To, že je přílišné pití alkoholu pro játra zátěž, už dnes ví každý. Ale o co vlastně jde? Alkohol může zničit jaterní buňky. Játra štěpí alkohol, který pijeme, aby ho pomohl dostat z těla ven. Jenže větší množství alkoholu, než játra mohou zpracovat, může vést k jejich poškození. 
Existuje několik typů onemocnění souvisejících s alkoholem: steatóza jater (ztučnění jater objevující se nejčastěji u nadužívání alkoholu, při obezitě, cukrovce, malabsorbci, při užívání některých léků), alkoholická hepatitida a cirhóza. Pokud je ve vaší blízkosti někdo, pro koho je těžké se alkoholu vzdát, a víte, že jeho konzumaci už nezvládá držet pod kontrolou, pomožte mu obrátit se co nejdříve na odborníky. 

 

Je paracetamol vždy pro játra bezpečný?

Užívání velkého množství paracetamolu může vést k vážným poškozením jater. Objevuje se totiž ve více než 600 lécích, včetně léků na předpis. Nalezneme ho i v mnoha lécích na potlačení bolesti, lécích používaných při nachlazení či léčení kašle.
Denní dávka pro dospělé je 0,5 - 1,0 g rozdělených do 4 - 6 dávek. Čtěte pozorně příbalové letáky a dodržujte uvedená doporučení nebo doporučení lékaře. Máte-li pocit, že berete příliš mnoho paracetamolu déle než 2 týdny, poraďte se se svým lékařem.

 

Co způsobí, že zežloutnutí pokožky?

Někteří z vás odpověď jistě znají. Ano je to žloutenka. Pleť, oči, sliznice i ostatní tkáně mohou získat žlutý odstín, když se v krvi objeví příliš mnoho bilirubinu. Bilirubin je žlutý pigment, které tělo vyrábí v játrech při filtraci krve ze zaniklých červených krvinek. Za normálních okolností játra bilirubin odfiltrují. Ale pokud je ho v organismu příliš nebo jsou poškozená játra, můžete získat žloutenku. 
Nesprávně se termín žloutenka používá pro virové záněty jater (hepatitidy). U hepatitid je žloutenka hlavním symptomem.
Také novorozenci mají často žloutenku, protože jejich játra se stále vyvíjí a mohou mít s filtrováním bilirubinu potíže. Obvykle však není zapotřebí speciální léčba - při dostatečném vystavování kojence dennímu světlu žloutenka sama odezní.

 

Je možné kombinovat cirhózu a časté pití alkoholu?

Cirhóza nevzniká jen při nadměrném pití alkoholu, ale je nejzávažnějším onemocněním způsobeným alkoholem. Nemoc je známá také jako “tvrdnutí jater”, protože vitální jaterní tkáň se pomalu mění na tuhou zjizvenou hmotu. Játra nebolí, jen pracují “na menší výkon”, což dotyčného při běžných činnostech výrazně neomezuje. Vyskytuje se u jednoho z pěti těžkých pijáků. Bohužel poškození jater způsobených cirhózou nelze zvrátit. Nemoc se zastaví a přestane se zhoršovat, pokud dotyčný přestane pít. 

 

Je omezení alkoholu jediná cesta, jak zabránit poškození jater?

Ne, není. Pití menšího množství alkoholu může pomoci předejít problémům s játry, ale existují i jiné cesty, jak játrům ulevit. Játra ocení tělo bez nadváhy, pravidelné cvičení a vyváženou stravu

 

Poznáte hned, že se něco děje s vašimi játry?

Onemocnění jater se nemusí velmi dlouhou dobu vůbec projevit. Až polovina lidí, kteří onemocnění jater mají, vůbec žádné příznaky necítí. Mezi varovné signály patří únava a bolavé svaly, což nepatří mezi jasně zařaditelné příznaky. Může se objevit i svědění kůže, otoky břicha, tmavá moč, zmatenost nebo již zmíněné zežloutnutí očí či kůže. Máte-li nějaké podezřejní, je dobré požádat svého lékaře o kontrolní vyšetření, i když se podle vás nic zásadního neděje.

 

Na závěr bych ráda znovu připomněla, že k dobré funkci jater přispěje i cíleně zařazovaná strava hořké chuti, na kterou lidé často zapomínají. Každá látka má v našem těle nějakou funkci. Např. hořčiny v určitých bylinách hrají významnou roli v povzbuzování činnosti trávicího traktu a některé zároveň zlepšují funkci žlučníku a jater. O některých jsme již psali

Kategorie: 
Obrázek uživatele Veronika Novotná

O autorovi

Výživová poradkyně se zaměřením na výživové i zdravotní potíže u dětí, dospělých i seniorů. 

"Nechť strava je tvojí medicínou." Hippokratés