Jiaogulan: jazykolam s léčivými účinky

Když vyslovím "asijský" název této byliny, Veronika si mne vždy dobírá, že si zlomím jazyk. A že jej vyslovuji často ;-) Oficiálně se jmenuje gynostema pětilistá, ale označuje se také jako ženšen pětilistý. A to naznačuje její potenci. Seznamte se s jiaogulanem ;-) 

Pro účely tohoto ppropagačního článku jsem si s dovolením vypůjčil text ze stránek Zdeňka Nepustila, našeho známého, který mimo jiné dováží i hořkou okurku. Na svých stránkách uvádí tento přehled zdravotních účinků pití čaje z jiaogulanu:

  • posílení imunity
  • vyrovnání krevního tlaku a zlepšení cirkulace krve
  • posílení nervového systému
  • vyrovnání hladiny krevního cukru v krvi
  • vyrovnání hladiny tuků v krvi
  • uklidňující efekty a uvolnění křečí
  • prevence infarktu a mrtvice
  • prevence rakoviny a brzdění rakovinového bujení
  • růst životní energie - odolnosti - vytrvalosti - síly
  • pomoc při nachlazení a infekčních chorobách
  • detoxikace organismu
  • boj proti únavě po vyčerpávajících výkonech a proti nespavosti 

Další pozitivní nespecifické účinky vycházející z celostního působení účiných látek (především “gypenosidů”) na celý lidský organismus. 

Jiaogulan (lat. Gynostemma pentaphyllum) označovaný též jmény Amachazuru a Xiancao, česky „Gynostema” nebo „pětilistý ženšen”, je ve východní medicíně známý několik století. Jako divoká bylina roste v některých horských oblastech Thajska, Číny, Korei, Japonska, Indie a jeho léčebné vlastnosti byly využívány od pradávna. První písemná zmínka pochází z Číny a poprvé byl podrobně popsán a vyobrazen v roce 1578. Do kategorie adaptogenů byl zařazen teprve před několika desetiletími. Stalo se tak po objevu tzv. “adaptogenních účinků” některých látek (především rostlin) sovětským vědcem N.V. Lazarevem (1947) a dále propracováním jejich klasifikace I.I. Berkhmanem (1958), žákem Dr. Lazareva. Dle Berkhmana má látka s adaptogenními účinky obecně splňovat následující hlavní kriteria: musí nespecificky zvyšovat odolnost organizmu proti různým negativním vlivům (fyzikálním, chemickým a biologickým, včetně infekcí), její účinek musí normalizovat patologické stavy a vychýlené funkce organizmu bez ohledu na to, čím byly tyto stavy vyvolány a jaké jsou povahy a musí být neškodná a v organizmu působit minimální narušení jeho normálních fyziologických pochodů. Jiaogulan je rostlinou, ve které se nacházejí a jsou prokázány látky, které splňují uvedené podmínky. V Jiaogulanu je identifikován podobný počet účinných látek (především saponinů) jako má kořen ženšenu! Někteří léčitelé jeho sílu vnímají a hodnotí jako 10 x větší. Kromě 96 typů saponinů obsahuje Jiaogulan velké množství dalších synergicky působících bioaktivních látek jako jsou flavonoidy, polysacharidy, aminokyseliny, vitamíny, minerály a stopové prvky. V porovnání s ženšenem (Panax ginseng) má Gynostema jinou energii - jedná se části byliny (listy) rostoucí na světle (nikoli o kořen, rostoucí v zemi!).

Thajský JIAOGULAN bylinný čaj z pětilistého ženšenu ® - doplněk stravy ———> působí na vaše zdraví mocnou silou, ovšem velmi jemně Jiaogulan v sobě zahrnuje „schopnosti adaptogenní i antioxidační” a je tak svým způsobem výjimečný. Právem se předpokládá, že z takových rostlin jako je Jiaogulan mohou být v blízké budoucnosti vyráběna účinná farmaka proti dosud těžko léčitelným či nevyléčitelným chorobám.

Publikované vědecké práce uvádějí prokázaný pozitivní vliv Jiaogulanu na lidský organismus zejména v následujících oblastech:
reguluje krevní tlak (nízký zvyšuje, vysoký snižuje), příznivě působí na ochranu jater před toxickými látkami (antitoxické působení), podporuje imunitu a odolnost těla vůči stresu, zvyšuje výkonnost, vytrvalost a sílu,  působí pozitivně na vylučovací systém (močové cesty, močový měchýř, ledviny), reguluje hladinu cholesterolu a cukru v krvi, ovlivňuje pozitivně psychickou rovnováhu a působí proti nespavosti, příznivě působí na celý kardiovaskulární systém a zejména srdce, působí jako velmi silný vnitrobuněčný antioxidant a napomáhá dlouhověkosti, velmi vhodný po chemoterapii a radioterapii (i jako prevence rakovinového bujení), pomáhá doplňovat fyzickou i psychickou energii (bez pozdější vyčerpanosti), podporuje dýchací ústrojí, snižuje horečku, zlepšuje funkci pohlavních orgánů a příznivě působí na ženské reprodukční orgány, vhodný při léčbě diabetiků, pacientů s hepatitidou B a chronickou bronchitidou, aktivuje všechny druhy metabolismu (bílkovin, tuků a uhlohydrátů) a přispívá tak k redukci nadváhy (a udržení optimální váhy).

 

V Jiaogulanu je identifikován podobný počet účinných látek (především saponinů) jako má kořen ženšenu!

 

Příprava a pití Jiaogulanu vám poskytne obdobné zážitky jako konzumace nejkvalitnějších zelených čajů. Nálev připravíte tak, že luhujete 1g suchého listu (cca jednu čajovou lžičku byliny) v 250 ml horké vody po dobu 3-5 minut, dle chuti. Již tříminutový nálev vás překvapí silným bylinným aroma a sytou zelenožlutou barvou. Chuť je kulatá, bylinná s nevtíravou sladkou dochutí („aftertaste”) typickou právě pro thajský Jiaogulan. Možností přípravy máte více. Fotogalerie a tipy „jak na to” naleznete na webových stránkách věnovaných Jiaogulanu v sekci o přípravě čaje.

Dle nejnovějších zpráv je v Jiaogulanu identifikováno již 96 typů gypenosidů (saponinů), informace v literatuře rychle zastarávají, donedávna bylo uváděno maximálně 82 typů.

Pokud vás tato upoutávka zaujala, navštivte některou z výstav, které Zdeněk objíždí (Miluj svůj život, ČajomírFest a další) nebo zkuste některé z balení jiaogulanu, které na svých stránkách nabízí - nebudete zklamáni! Připravený nálev chutná podobně, jako čaj z čestvých kopřiv a jelikož je slabě nasládlý, měl by chutnat i dětem - alespoň naším ratolestem chutná ;-)

Kategorie: 
Obrázek uživatele Martin Novotný

O autorovi

"Duchovní otec" projektu, bio-hacker2, gastronaut, nutrarián, zdravotní detektiv, infovor, blázen do fitness/OCR.

„Starejte se dobře o své tělo. Je to jediné místo, ve kterém musíte žít.“ Jim Rohn