Komplexní očistná kúra jater

Tento recept na očistnou kúru pro vás připravil tým našeho partnera firmy Doktor.cz, který mj. dodává obě složky zmiňované níže, epsomskou sůl i ornitin (volitelně). Naši čtenáři mají možnost získat speciální slevu.

Článek ponechávám včetně úvodu a průvodních komentářů, přestože se některé kryjí s námi sepsaným článkem.

 

Úvod

Játra jsou nejdůležitějším orgánem pro detoxikaci organismu a především na jaře je hodně znát oslabení jater a žlučníku. Mají přímý vliv na velké množství zdravotních problémů, mimo jiné na nádorová onemocnění, cévní problematiku a alergie. Játra produkují okolo 1-1,5 l žluči denně, díky které se vytváří obrovské množství enzymů, důležitých pro trávení potravy. Žluč, produkována ve žlučníku na spodní straně jater, je velmi složitý roztok, který obsahuje hlavně žlučové kyseliny a cholesterol. Pokud se vlivem špatné životosprávy žluč příliš zahustí, začnou vznikat usazeniny a kaménky různého složení, které zanášejí žlučovody a které mají dopad na celkové zdraví organismu.

Žlučové kameny mohou být různého původu a složení a způsobují 90 % akutních zánětů žlučníku. Jde o cholesterolové kameny (žluté barvy, velké jako třešeň), pigmentové kamínky (černé nebo hnědé barvy) a smíšené kameny. Obecně vznikají díky zvýšené koncentraci látky, ze které jsou vytvořeny, nebo snížením její rozpustnosti.

Problémem se žlučovými kameny trpí spousta lidí, děti nevyjímaje. Někteří v důsledku žlučových kamenů trpí alergiemi, jiní žádné příznaky nemají. Žlučové kameny se při rentgenovém vyšetření málokdy objeví. Mohou být totiž příliš malé nebo málo zvápenatělé, takže je přístroj nezachytí.

Hlavní riziko vzniká při pohybu kamínku, pokud se zaklesne v některém zúžení nebo pokud poškodí stěnu žlučníku nebo vývodu. Žlučové kaménky mohou také úplně ucpat žlučové cesty, čímž zabrání odtoku žluči a někdy i sekretu slinivky břišní. Jelikož žluč ovlivňuje trávení tuků, při blokaci dochází k navýšení hladiny cholesterolu v krvi. Hromadění žlučových šťáv a sekretu slinivky břišní může způsobit další poškození (poškození jater vedou ke žloutence, poškození slinivky k jejímu zánětu – pankreatitidě).

Naštěstí jsou játra orgánem, který lze velmi dobře regenerovat. Pro zdravou funkci organismu je třeba játra a žlučovody pravidelně čistit.

 

Příprava na očistnou kúru jater:

Před následující očistnou kúrou jater důrazně doporučujeme absolvovat protiparazitární očistnou kúru a ideálně očistnou kúru ledvin, jelikož pro komplexní očistu jater je nezbytné, aby ledviny a močové cesty byly v dobré kondici. Očistnou kúru jater lze podstoupit i pokud právě absolvujete roční udržovací protiparazitární program. Pro kúru zvolte nejlépe noc z pátku na sobotu, abyste v sobotu, případně i v neděli mohli odpočívat. Neužívejte žádné léky ani vitamíny, mohly by zamezit kýženým výsledkům.

 

Co budete potřebovat:

  • 60 g Epsomské soli (4 kávové lžičky)
  • 120 ml olivového oleje (nejlépe extra panenského lisovaného za studena)
  • 180 ml čerstvé grapefruitové nebo citrónové šťávy, (1-2 grapefruity, nebo 2-4 citróny - před upotřebením dobře omyjte!)
  • 4-8 tobolek Ornitinu k zajištění klidného spánku (není nutné)
  • 1 láhev o obsahu 500 ml se zavíracím víčkem – stačí PET láhev
  • 1 nádobu obsahu 1 litr bez víčka a schopnou být několik hodin v ledničce
  • 1 velké plastové brčko k snazšímu příjmu tekutiny
  • 10-20 kapek tinktury ze slupek plodu Ořešáku černého – k usmrcení parazitů vycházejících z jater (není nutné)

 

Postup:

 

Čtvrtek – den před kúrou

Den před vlastní kúrou nejezte nic mastného a hlavně hodně ovoce. Můžete si uvařit např. krupičnou, či kroupovou kaši z vody a s medem, chleba s medem, pečené brambory, nebo brambory a zeleninu vařené pouze ve vodě, ale nejlepší je jen ovoce. Pít hodně vody, domácí džusy z ovoce či zeleniny, případně slabý neslazený čaj. Tyto potraviny umožní nastřádání žluče v játrech. Zvýšený tlak nastřádané žluče vytlačí více kamenů.

 

Pátek

do 14:00 - pijte pouze jablečnou šťávu v jakémkoliv množství, alespoň však jeden litr. Dobré je použít jen doma vylisovanou jablečnou čerstvou šťávu.

14:00 - od druhé odpoledne nejezte a nepijte nic víc než vodu, ale tou nešetřete, čím více vypijete, tím lépe. Budete-li jíst po druhé hodině odpoledne, můžete se cítit velmi špatně a nemocní.

Připravte si Epsomskou sůl na rozpuštění. Do litrové nádoby nalijte 720 ml vody, přidejte Epsomskou sůl, zamíchejte a nádobu dejte do ledničky. Po chvilkách, cca 30 minut, promíchávejte slaný roztok, aby došlo k plnému rozpuštění Epsomské soli. Nádobu uchovávejte v ledničce, protože studená slaná voda se snadněji pije, ale není to podmínkou.

18:00 - odlijte si z rozpuštěné Epsomské soli, co máte v lednici, 180 ml a vypijte ji najednou. To je první dávka. Je vhodné ji pít pomocí brčka, které vsunete až na za konec jazyka, tak zamezíte nepříjemné hořké chuti Epsomské soli. Není-li to pro vás chuťově příjemné, pomůže po vypití Epsomské soli sníst lžíci javorového sirupu, čímž se chuť Epsomské soli vytratí.

Vyndejte z lednice grapefruit (příp. olivový olej, pokud jej skladujete v lednici), aby získal pokojovou teplotu.

20:00 - vypijte druhou dávku 180 ml Epsomské soli. Počítejte s projímavým účinkem.

Ačkoliv jste celý den nejedli, neměli byste mít pocit hladu. Přichystejte si vše na spaní, načasování je pro dobré výsledky klíčové.

21:30 - vymačkejte si šťávu z grapefruitu nebo z citronu. Je potřeba získat 180 ml čerstvé šťávy. Na toto množství šťávy vám stačí ruční mačkátko na šťávu z citrónu.

21:45 - nalijte do 500 ml lahve s víčkem 120 ml olivového oleje a přidejte 180 ml šťávy z grapefruitu nebo citronu. Uzavřete víčko a několik minut silně, až zuřivě třeste s lahví, až se obě tekutiny propojí. Výsledkem je zlato-oranžová emulze relativně dobré chuti.

Pokud potřebujte, zajděte si ještě jednou na toaletu.

22:00 - vypijte směs oleje a šťávy, při pití pokud možno stůjte a dávku vypijte nejdéle do 5 minut, ideálně naráz. Roztokem rovněž zapijte 4 tobolky Ornitinu, tak si zajistíte klidný spánek.

Jděte si ihned lehnout. Pokud si nelehnete, narušíte celou čistící kúru. Čím dříve si lehnete, tím více kamínků opustí vaše tělo. Můžete si zvolit mezi dvěma polohami:

  • položte se na postel svoji pravou stranou, pravou nohu v koleni skrčte a přitáhněte k játrům, levou nechte nataženou, přiložte termoláhev, elektrickou dečku, nebo jen PET láhev s teplou vodou pod pravé spodní žebro na játra. Po ulehnutí se nepohybujte 20 minut a zůstaňte v absolutním klidu! Zkuste usnout a spát.
  • lehněte si na záda s hlavou mírně zvednutou na polštáři, nohy u sebe a natažené, přiložte termoláhev, elektrickou dečku, nebo jen PET láhev s teplou vodou pod pravé spodní žebro na játra. Po ulehnutí se nepohybujte 20 minut a zůstaňte v absolutním klidu! Zkuste usnout a spát.

Snažte si představit, jak se vaše játra zbavují kamenů a co se vlastně ve vašich játrech děje. Pravděpodobně celkem dobře ucítíte žlučové kamínky, jak se posunují ve žlučovodech a vycházejí z vašich jater do střev. Díky Epsomské soli to nepůsobí žádnou bolest a není to ani nijak nepříjemné.

 

Sobota

ráno kolem 6:00 - vypijte třetí dávku 180 ml Epsomské soli. Pokud vám není nejlépe a cítíte se slabí, tak si klidně znovu lehněte. Počítejte s projímavým účinkem.

8:00 - vypijte čtvrtou dávku 180 ml Epsomské soli. Vhodné je cca 30 minut po vypití Epsomské soli vypít větší množství vody, to pro lepší vyplavení kamínků a toxických odpadů z tlustého střeva. Počítejte s projímavým účinkem.

10:00 - start stravování začněte čerstvými domácími ovocnými šťávami. Stále se pohybujte nedaleko záchodu. Za půl hodiny již můžete jíst ovoce a za další hodinu můžete sníst běžné, ale lehké jídlo. Můžete jíst například krupičnou či kroupovou kaši z vody a s medem. Odpoledne již můžete jíst normální, ale lehkou stravu. Kolem večeře se už budete cítit mnohem lépe, téměř normálně, prakticky byste se již měli cítit zase zdraví.

 

Tak jak jste si vedli?

Ráno pochopitelně začíná průjmem. Ve stolici, která je již téměř čistá voda, vyhledávejte žlučové kameny, které jsou hráškově-šedo-zelené až hráškově zelené, což potvrzuje, že se nejedná pouze o zbytky jídla. Jedině žluč má tuto barvu. Navíc nepatrné zbytky stolice většinou klesnou ke dnu, ale kamínky většinou plavou na povrchu, neboť obsahují cholesterol. Vhodné je připravit si síto do záchodu, pak větší žlučové kameny budou v síti, malé a maličké budou plavat v záchodě. Snažte se je spočítat všechny, jak hráškově-šedo-zelené, tak hráškově zelené i pískově zbarvené. U dospělého člověka se játra kompletně vyčistí při vyloučení nejméně 2000 kamínků (u silně zanesených jater jich může být až 5000), z nichž některé mohou mít velikost lískového ořechu, případně až velikost švestky. Tato první kúra vám pomůže pouze na nějakou dobu, ale jak se další nevyloučené kamínky budou postupně posouvat ve žlučovodech dopředu, symptomy vašich zdravotních problémů se budou vracet zpět. Proto je velice vhodné kůru pravidelně opakovat. Kúru rozhodně neprovádějte, pokud jste nemocní!

Někdy žlučovody obsahují pouze krystalky cholesterolu, které nevytvořily kameny a vypadají jako hnědé vláknité smetí, které také plave na povrchu vody v záchodové míse. Odstranění těchto krystalků je naprosto stejně důležité, jako odstranění kamenů.

 

Je tato kúra bezpečná?

Ano. Doktor.cz má s touto kúrou hluboké zkušenosti. Kúru postupují i lidé ve vysokém věku (70. a 80. let) a ani jeden z nich nemusel po aplikaci navštívit nemocnici. Ani jeden si nestěžoval na bolest. Po kúře se můžete cítit slabí a ne ve své kůži, i když tyto pocity převládají u lidí, kteří před kúrou neprovedli doporučený protiparazitární očistný program.

 

GRATULUJEME!

Právě jste se zbavili žlučových kamenů bez operačního zákroku!

 

Tento recept na očistu jater existuje již stovky, ne-li tisíce let a přesto je trnem v oku mnohých lékařů. Lékařská věda má za to, že se žlučové kameny vytvářejí ve žlučníku, ne v játrech. Že jsou jich stovky, ne však tisíce. Že s nimi není spojená bolest, kromě bolesti při žlučníkových záchvatech. Je pochopitelné, proč se to děje: v době, kdy pacient pociťuje akutní bolest, jsou již žlučové kameny v žlučníku, kde způsobují zánět, a jsou již tak velké a zvápenatělé, že jsou dobře vidět na rentgenovém snímku. Jakmile se žlučník odstraní, zmizí i akutní bolest, ale nepříjemné pocity a trávicí potíže přetrvávají. Pravdou však je, že žlučové kameny se ve žlučníku netvoří. To potvrzuje i fakt, že problémy se žlučovými kameny mají i ti lidé, kterým byl v minulosti žlučník chirurgicky odstraněn.

Obrázek uživatele Martin Novotný

O autorovi

"Duchovní otec" projektu, bio-hacker2, gastronaut, nutrarián, zdravotní detektiv, infovor, blázen do fitness/OCR.

„Starejte se dobře o své tělo. Je to jediné místo, ve kterém musíte žít.“ Jim Rohn