Kurkuma od A do Z a nejnovější objevy

Včera mi moje spolužačka z Institute for Integrative Nutrition přeposlala recept na "vylepšené kurkumové zlaté mléko", čímž mě inspirovala k tomuto článku.  Před časem se totiž objevily informace o nových kombinacích kurkumy s dalšími fytonutrienty, které zvyšují biovstřebatelnost kurkuminu, a tak neuškodí malé opakování ;-) 

Ze souhrnné skupiny učinných látek v kurkumě, kurkumidoidů, jednoznačně vystupuje kurkumin. Jen za posledních 5 let se na PubMedu (veřejně přístupná databáze lékařských studií) objevilo přes osm tisíc studií na téma kurkumin a jeho účinky na lidský organismus. Mimo prokazatelné účinky v boji proti rakovině je znám i jako:

  • detoxikační a omlazující zástupce při očistě jater
  • prostředek pro snížení negativních účinků přebytku železa
  • bojuje proti předčasnému stárnutí
  • snižuje deprese
  • redukuje riziko srdečních onemocnění
  • má silný protizánětlivý účinek
  • působí preventivně proti neurodegenerativním onemocněním (Alzheimerova choroba)
  • zvyšuje antioxidační kapacitu v celém těle
  • regeneruje mozkové buňky a zlepšuje kognitivní funkce mozku

 

Proces apoptózy pod elektronovým mikroskopem

 

Vražedné sklony kurkuminu

Lidské tělo se skládá z 10 až 13 trilionů buněk. Každý den jich přes 100 miliard zanikne a když vše funguje tak, jak má, pak jich i 100 miliard nahradíme. Každá buňka našeho těla má v sobě zakódovaný proces, kterému se říká programová smrt neboli apoptóza a tento proces se spustí v okamžiku, kdy dojde k poškození DNA té konkrétní buňky. Oooops... Malá oprava - každá buňka našeho těla s výjimkou těch rakovinových - těmto buňkám se daří gen způsobující apoptózu vypnout. A zde vstupuje do hry kurkumin. Hned několika různými cestami se mu totiž daří schopnost zabít sebe sama u rakovinových buněk oživit. A vědci věří, že jsou to právě schopnosti kurkuminu oživovat tyto sebevražedné geny hned několika různými způsoby a jeho selektivní útok jen na rakovinové buňky, proč ve srovnání s ním jakékoliv chemoterapeutikum selhává

 

Jak na zvýšení vstřebatelnosti kurkuminu?

Jednou z nevýhod kurkuminu je fakt, že v čisté v podobě, v jaké jej známe (kurkumový prášek, čerstvá kurkuma, ale i extrakt kurkuminu) má velmi nízkou vstřebatelnost. Mohou za to naše játra, která nerozlišují mezi chemickými léky a přírodními léčivy. V okamžiku, kdy zjistí nadbytek těchto látek, snaží se potlačit jejich vstřebávání (v případu kurkuminu se tak děje procesem nazvaným glukoronidace) a látky co nejrychleji vyloučí.

Naštěstí se dá vstřebávání kurkuminu pomoci

 

... jeden díl piperinu na sto dílů kurkuminu zvýší jeho vstřebatelnost až dvoutisíckrát!!!

 

Kurkumin a piperin

Mimo již známé propojení kurkuminu s piperinem (alkaloid, účinná látka v černém pepři) v poměru 100:1, který až dvoutisíckrát zvýší vstřebatelnost kurkuminu je možné připravit si podobnou směs i takřka "na koleni". Postačí k tomu prášková kurkuma a černý pepř. Abyste zachovali poměr účinných látek, stačí smíchat kurkumu s čerstvě mletým černým pepřem v poměru 4:1 (např. 4 čajové lžičky kurkumy na 1 čajovou lžičku mletého pepře). Poměr účinných látek 100:1 tak zůstane zachován.

Kurkumin a tuky

Kurkumin je rozpustný v tucích. Bez nich se správně nerozpustí a tím se sníží jeho šance na absorbci v tenkém střevě. Zkuste tedy konzumovat kurkumu společně se zdravými tuky, jako např. s ghee, kokosovým olejem, avokádem nebo olivovým olejem. Podobně zaúčinkuje i konzumace s kokosovým mlékem nebo plnotučným živým mlékem.

Kurkumin a quercetin

Tento flavonoid (quercetin) funguje trochu tak, že potlačuje účinky enzymu, který v těle deaktivuje účinky kurkuminu. Konzumujte kurkumin společně se zdroji bohatými na quercetin a nepřímo tak podpoříte jeho vstřebatelnost. A jakéže to zdroje jsou? Červené víno, červené hrozny, zelený čaj, cibule, syrová kapusta, syrová brokolice, syrový špenát, bobuloviny (borůvky, brusinky) nebo třeba kapary.

 

Závěrem si dovolím doufat, že uvedené informace pomohou mnoha čtenářům zlepšit zdravotní stav. Není sice vhodné spoléhat se jen na jedno řešení, ale podobných přírodních řešení se bát nemusíte. Věřte, že i když budete užívat kurkumin z preventivních důvodů, bude mít v těle stále co na práci. 

Kategorie: 
Obrázek uživatele Martin Novotný

O autorovi

"Duchovní otec" projektu, bio-hacker2, gastronaut, nutrarián, zdravotní detektiv, infovor, blázen do fitness/OCR.

„Starejte se dobře o své tělo. Je to jediné místo, ve kterém musíte žít.“ Jim Rohn