Lékárna za humny: bez černý

Další díly

Hulák, bezinky, psí bez, smradlavý bez, kozičky bzí, černá bzinka, habzina, jidášovy uši, kašička, kozíček, psounský bez, pukač, smradlavka, zebrový květ, hural, smradinky, kosmatice (bezový květ), smrdibez, chebzí, bzejna, hural1 - to vše jsou lidové názvy keře, jehož květy můžete sbírat právě teď. A i přes fakt, že na plody, bezinky, si budeme muset počkat na podzim, dnešním článkem hodlám pokrýt zdravotní účinky jak květů, tak i plodů. A na podzim, pokud si na to tedy vzpomenu, zveřejním článek opět.

Bez černý (sambucus nigra) je keřem, který roste plošně na území celé ČR a tak pro květy či plody nemusíte nikam jezdit autem. Patří mezi skutečné univerzály - v různých recepturách totiž najdete nejenom květy a plody, ale i kořen či listy! Je velmi nenáročný na půdní podmínky a tak bych si asi vybíral lokalitu, kde drogu sbírat - vyhněte se místům blízko frekventovaných silnic a rovněž keřům rostoucích na skládkách.   

 

Doba sběru

květ: květen až červen, plody: srpen až září, listy: červen až červenec

 

Účinné látky

Květy černého bezu se vyznačují vysokým obsahem bioflavonoidů, především flavonů a flavonolů známých pro své antioxidační, protirakovinové, protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti.2 Mezi nejhojněji zastoupené flavonoly v květech černého bezu patří především quercetin, izoquercetin a antokyany. Květy rovněž obsahují chlorogenové kyseliny, jako např. kyselinu skořicovou, která je známá svou účinností při použití proti alergiím, v regulaci krevního cukru a svým laxativním účinkem. Mezi další účinné látky patří triterpenoidy, především β-amyrin, erythrodiol a kyselina oleanolová. Tyto triterpenoidy vyvolávají pocení, mají protizánětlivé účinky a potlačují rakovinové bujení. 

Plody černého bezu mají podobně jako květy protizánětlivé účinky, obsahují protirakovinové látky a mají rovněž analgetický účinek. Bezinky obsahují organická barviva, tannin, aminokyseliny (především tyrosin), karotenoidy, flavonoidy, rutin, kyselinu viburnovou (valeriánovou), kyselinu hydrokyanovou a další kyseliny s alkalizujícím a čistícím efektem. Plody jsou bohaté na vitamín C, vitamín A, vitamín E, vápník, fosfor a draslík. Pouhých 6 kapek extraktu z bezových bobulí vám dodá doporučenou denní dávku draslíku!

 

Květy bezinky proti methycillin-rezistentnímu zlatému stafylokoku a další zajímavosti

Irská studie ukázala, že výtažek připravený z květů černého je velmi efektivní při likvidaci patogenů v nemocničním prostředí a to včetně methycillin-rezistentního zlatého stafylokoka2. Tento výtažek fungoval na většinu gram pozitivní i gram negativních baktérií!

Na izraelské klinice Hasassah's Oncology již dlouhou dobu využívají extrakt z plodů černého rybízu na stimulaci imunitního systému, léčí s ním rakovinu a pacienty s AIDS!3

V Bundesforschungsanstalt výzkumném centru v německém Karlsruhe připravili již několik studií ukazujících na fakt, že antokyaniny v bezinkách posilují imunitní systém tím, že navyšují produkci cytokinů. Cytokiny fungují jako nosiče informací v rámci imunitního systému - čím více jich má k dispozici, tím rychleji je schopen spustit adekvátní odezvu a začít proti případné infekci bojovat. Němci dokonce tvrdí, že množství antokyanidů v bezinkách má větší antioxidační potenciál, než obsah vitamínu C a E kombinovaně!

Studie Austria's University of Graz (Rakousko) poukázala na fakt, že extrakt z bobulí černého bezu snižuje oxidaci LDL cholesterolu. Oxidace LDL cholesterolu vede k aterogenezi (ateroskleróze) a tím pádem zvýšenému riziku srdečních onemocnění.4 A funguje i opačně - navyšuje hladiny HDL cholesterolu!5

 

Zdravotní účinky - přehled

  • nachlazení, prochladnutí
  • vypocení se
  • zahlenění
  • močopudný účinek
  • laxativní účinek
  • rýma (inhalace)
  • zánět průdušek
  • bolesti hlavy, zubů, uší
  • křečové žíly (obklady)
  • bolesti nervového původu
  • neuritida a nerugalgie trigeminu (trojklanného nervu)
  • výhřez meziobratlové ploténky a ischias

 

Reference:

  1. Bez černý, černý bez, bezinky - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití
  2. Hearst, Caroline, et. al. Antibacterial activity of elder (Sambucus nigra L.) flower or berry against hospital pathogens. Journal of Medicinal Plants Research 2010; 4(17): 1805–1809.
  3. The effect of Sambucol, a black elderberry-based, natural product, on the production of human cytokines: I. Inflammatory cytokines.
  4. Effects of elderberry juice on fasting and postprandial serum lipids and low-density lipoprotein oxidation in healthy volunteers: a randomized, double-blind, placebo-controlled study
  5. Anthocyanin-rich black elderberry extract improves markers of HDL function and reduces aortic cholesterol in hyperlipidemic mice.
Kategorie: 
Obrázek uživatele Martin Novotný

O autorovi

"Duchovní otec" projektu, bio-hacker2, gastronaut, nutrarián, zdravotní detektiv, infovor, blázen do fitness/OCR.

„Starejte se dobře o své tělo. Je to jediné místo, ve kterém musíte žít.“ Jim Rohn