Lékárna za humny: smetánka lékařská

Další díly

Zkusili jste je někdy ochutnat? Mladé listy smetánky lékařské (Taraxacum officinale) patří mezi skutečné delikatesy! Postačí jen vědět, jak je upravit. A na co jednotlivé části této všudepřítomné bylinky působí.

 

Smetánka lékařská patří mezi nejvýživnější zelenou listovou “zeleninu”, kterou můžete v našich končinách získat! Obsahuje velmi dobré množství vápníku, železa, antioxidačních karotenoidů a vitamínu C (více, než mrkev!).
Listy smetánky ale především obsahují hořčiny prospěšné pro celý zažívací systém, podporující funkci žaludku, ledvin, slinivky a jater! Na všechny tyto orgány má smetánka silný antiseptický efekt. Na tento list ještě můžete přidat protizánětlivé účinky.

 

A nejsou to jen listy. Kořen smetánky lékařské je jedním z nejlepších jaterních tonik tím, že zlepšuje cirkulaci žluči. Obsahuje vysoké koncentrace inulinu, ve vodě rozpustné vlákniny, která především slouží jako prebiotikum - potrava pro střevní mikroflóru a je velmi prospěšná při regulaci krevního cukru.

 

Dokonce i semena smetánky mají své uplatnění - díky svým antivirovým vlastnostem jsou využívány v léčbě herpesu a AIDS!

Ohledně využití pampeliškových květů se zeptejte Vaší maminky nebo babičky ;-) Dají se využít nejenom do salátů, ale i jako základní surovina pro “pampeliškový med” či “pampeliškový sirup. A jak z listů, tak i květů si můžete připravit výtečný čaj podporující zažívání! 

 

 

  • smetánku sbírejte na místech vzdálenějších od hlavních komunikací
  • na saláty používejte jen mladé listy - ty větší mohou být až příliš hořké
  • větší listy s vyšším obsahem hořčiny můžete spařit - hořkost se tím sníží
  • listy řádně omyjte - ideálně zásaditou vodou
Kategorie: 
Obrázek uživatele Martin Novotný

O autorovi

"Duchovní otec" projektu, bio-hacker2, gastronaut, nutrarián, zdravotní detektiv, infovor, blázen do fitness/OCR.

„Starejte se dobře o své tělo. Je to jediné místo, ve kterém musíte žít.“ Jim Rohn