Nadměrným pitím mléka k předčasné smrti!

Ano, ať se vám ten nadpis líbí nebo ne, vědci stále více přicházejí s dalšími důkazy, že to co se nám snaží Ministerstvo zdravotnictví a celý mlékárenský průmysl a jejich lobby naprogramovat do našeho podvědomí je holý nesmysl. A protože se to týká nejenom nás samotných (upřímně, pokud náhodou ve velkém nekonzumujete kávu v poměru 1:1 s UHT krabicovým mlékem, kolik toho mléka ve skutečnosti jako dospělí zkonzumujete, že?), ale především našich dětí, měli bychom se konečně ozvat!

Pravidelně dětem dobíjíte “mléčnou kartu”, aby si mohly koupit nějaké to “chutné a zdraví prospěšné ochucené mléko plné vápníku důležitého pro zdravý vývoj kostí”? Pak přepošlete článek ředitelce školy - je v její pravomoci mléčný automat buď úplně odmítnout nebo lépe - nechat upravit náplň nabízených produktů. Mluvím o nabídce automatů firmy Happysnack. Nabídka v jejich automatech je o dost lepší než je nabídka v dalších automatech, které se na školách objevují. Složení výrobků, které dítě může volit, je ovlivnitelné i každým rodičem prostřednictvím povolených či zakázaných položek na konkrétní kartě. A když žádné úpravy neprovedete, záleží na volbě každého dítěte, kterou položku zvolí, ale dobrá nabídka úplně špatnou volbu vylučuje. Zažili jsme i jakýsi paskvil - existenci obou typů automatů v jedné škole. Je nám jasné, že instalace každého automatu přináší škole dodatečný zdroj příjmů, kterých je školství dostatek, ale myslíme si, že zde by měl vyhrát zdravý rozum nad finančními zájmy...

Poslední studie uveřejněná v BMJ žurnálu jasně naznačuje, že konzumací tepelně ošetřeného UHT mléka a produktů z něj vůbec nevede k prevenci osteoporózy, spíše naopak… A tak 200 milionů lidí trpících nedostatkem vápníku v kostech, jimiž jsou ohroženy především ženy nad 60 let věku, by se mělo zamyslet.

Poslední dobou zjišťuji, že kdybych tak nemiloval české luhy a háje (se vším pozitivním i negativním, které po dlouhodobém pobytu v zahraničí vnímám asi citlivěji než ostatní), asi bych se přestěhoval někam na sever - do Skandinávie. Švédové, Norové a Dánové mi přijdou ze všech evropských národů nejprogresivnější a nejvíc otevření diskuzím nad všeobecnými a dlouhodobě prosazovanými dogmaty. Když něco nefunguje, tak se na to podívají znovu a pokud dojdou k novému závěru, otevřeně přiznají omyl a nestrkají hlavu do písku.  Švédský ministr zdravotnictví, 29 letý medik a sportovec tak například otevřeně prosazuje ideu krádkodobého hladovění, které má prokazatelně pozitivní účinky na naše zdraví ;-) A co pan Němeček? Ten si nechá radit od Janoušků, Rittigů a spol.

A proč básním o Švédsku? Jedna studie totiž pochází odtamtud. Přes 100.000 Švédů bylo podrobeno důkladnému rozboru jejich životního stylu a dietetických návyků a to od roku 1987 do jejich smrti, popř. do konce roku 2010, kdy byla studie uzavřena.

Výsledky jasně ukázaly, že pití tepelně zpracovaného mléka nesnížilo riziko zvýšené lámavosti kostí (příznak osteoporózy) a ti z jedinců, holdující pití ošetřeného mléka metodou UHT ve větším množství, měli nejenom vyšší náchylnost k vzniku osteoporózy, ale i vyšší pravděpodobnost úmrtí, než umírněnější jedinci. Studie navíc využila data z předchozích dvou, v nichž se jedna zaměřila na 61.000 žen v letech 1987 až 1990 a druhá na 40.000 Švédů, která jednorázově proběhla v roce 1997. Bylo navíc přihlédnuto k výsledkům dotazníku 45.000 mužů žijících v této severské zemi.

Z uvedeného vzorku mělo více jak 17.000 žen nahlášených zlomenin dolních končetin a z nich přes 4.000 mělo zlomeninu krčku stehenní kosti. Ženy, pijící více jak 3 sklenice (cca 600ml) mléka denně, pak měly o 16% vyšší pravděpodobnost podobných zlomenin a přes 60% vyšší pravděpodobnost zlomenin krčku stehenní kosti. Pravděpodobnost úmrtí v průběhu oné 23 leté studie u těchto konzumentek mléka byla o 93% vyšší, než u žen s umírněnou spotřebou a žen nepijících mléko vůbec. V detailech se pak můžeme dočíst, že konzumací 600 ml mléka denně se o 90% více přiblížily smrti spojené s kardiovaskulárním onemocněním a o 44% více smrti na následky rakoviny - v porovnání s ženami ze vzorku populace, které pily maximálně 1 sklenici mléka denně.

U mužů byly zjištěny podobné korelace, ale v menším měřítku - rozdíly v náchylnosti k osteoporóze i zvýšené riziko smrti spojené s nadměrnou konzumací mléka byly rovněž prokázány, nicméně rozdíly nebyly až tak výrazné.

 

Cukry v mléce a D-galaktóza

Dovolte mi, abych se krátce zmínil o příčinách. Jak jsme sami v článku pojednávajícím o “živém” mléce a jeho výhodách konzumace pro lidské zdraví uvedli, toto mléko a UHT mléko má takříkajíc opačné účinky. My osobně propagujeme především fermentované výrobky, vyráběné z čerstvého mléka a i zde je stejně propastný rozdíl mezi kvalitou jogurtů/kefírů z komerční produkce a těch připravených doma popř. vyrobených bio-zemědělci z čestvého mléka bez přidání aditiv. Bohužel, tepelnou úpravou se v mléce zničí především to dobré, ale to špatné - zbytky antibiotik, herbicidů a pesticidů z krmiva dojnic - v nich zůstane. U komerčně zpracovaného UHT mléka se navíc vše znásobuje díky nízkotučné mánii - odstraněním tuku z mléka (té nejkvalitnější složky…) vám následně zbyde “mrtvá obarvená voda” a v ní bude výrazně vystupovat především mléčný cukr, laktóza. Ta je trávena enzymem D-galaktózou, které si tělo pro tyto účely samo vytváří. A dlouhodobá expozice D-galaktózy na naše tělo je spojena s poškozeními oxidačním stresem, chronickými záněty, neurodegenerativními poruchami, sníženou imunitní odezvou a změnami v genetickém kódu. Jedna informace navíc pro ženy - D-galaktóza stojí díky svým účinkům za předčasným stárnutím!

Kategorie: 
Obrázek uživatele Martin Novotný

O autorovi

"Duchovní otec" projektu, bio-hacker2, gastronaut, nutrarián, zdravotní detektiv, infovor, blázen do fitness/OCR.

„Starejte se dobře o své tělo. Je to jediné místo, ve kterém musíte žít.“ Jim Rohn

Komentáře

Obrázek uživatele ra.f

ra.f

Dobrý den přeji,

omlouvám se, ale nejedná se o přímou reakci na výše uvedený článek. Vaše stránky jsem si velmi oblíbil a hledám zde inspiraci a poučení snad každý den - musím uznat, že jste naštěstí velmi plodný pár. Mám jeden dotaz: jestli jsem správně pochopil, jste minimálně příznivce přerušovaného hladovění. Co jsem se dosud o tomto výživovém směru dozvěděl, je aplikován zejména sportovci z oblasti silových sportů (zejména fitness a kulturistika), ať už se jedná o leangains či warrior diet. Moji vášní je cyklistika a jelikož píšete, že jste milovník vytrvalostních závodů, zajímalo by mě, jestli, a jak aplikujete přerušované hladovění při každodenním tréninku vytrvalosti. Neumím si dost dobře představit, že bych absolvoval několikahodinový dopolední trénink, nedej bože dokonce závod, ve fázi hladovění. U tréninku základní vytrvalosti používám hodinové tréninky "takřka na lačno" na počátku sezony pro úpravu hmotnosti, ale absolvovat intenzivní trénink intervalů bez snídaně, to snad ani nebudu zkoušet ;-)

Radek Fojt (ra.f)

P.S:
Jinak musím zmínit, že mé dosavadní zkušenosti se dost kryjí s Vámi publikovanými články o výživě. O oblast výživy se zajímám poměrně dlouho, absolvoval jsme několik tréninkových kurzů pro získání licence v různých oblastech (kulturistika a fitness - hříchy mládí; později pak cyklistika a obecné trenérství). Na vlastní kůži jsem vyzkoušel od vysokosacharidové stravy pro vytrvalce, přes takřka vegetariánství (inspirace Čínskou studií), "zónovou" stravu, "zdravou" stravu podle potravinové pyramidy až po výše uvedené přerušované hladovění, takže pod většinu Vašich statí bych se bez váhání podepsal.

Tož držím palce, přeji pevné nervy do dalších diskuzí a díky za to, co děláte

Obrázek uživatele Martin Novotný

Martin Novotný

Dobrý den Radku, předem děkujeme za kompliment! Produktivita, minimálně ta má, je částečně spojena i s přerušovanou hladovkou (IF) ;-) Ta má "anabáze" začala před více jak třemi lety, kdy jsem se při snaze dozvědět něco o postupech přirozené tvorby testosteronu, koupil si knihu Man 2.0 Johna Romaniella a Adama Borsteina (oba autoři vynikající siloví sportovci, s "Romanem" jsme měl možnost setkat se osobně) a přes ní jsem se dostal k IF a od IF k Daveovi Aspreymu a jeho upravené kávě. A od té doby v tom takříkajíc "jedu" a strhávám s sebou další ;-) Ne, že bych se předtím stravoval špatně (nebyl jsem u lékaře posledních 16 let), ale ani zdaleka jsem se tak nepohyboval, jako teď. Mimo Spartan Race a Tough Mudders (do extrémních závodů jsem se zamiloval až vloni) mám rád běhy na kratší až střední tratě (do 1/2 maratonu) a když odhlédnu od mého mizerného plaveckého stylu, zvládám i triatlon ;-) Když sednu na kolo (MTB, silnička, TT nebo stepper), pak obvykle na 30-40km vyjížďku. V nohách cítím obvykle více než 50km. To vše, pokud to jde, ve stavu ketogeneze - včetně ostrých závodů! A baví mne to čím dál tím více - již teď stojím na startovní čáře s kluky, kteří by mohli být mí synové a pár let, až se přehoupnu přes padesátku, budou to spíš mí vnuci a ještě větší legrace ;-) Napište mi prosím přímo na email a pokud jste z Prahy nebo sem budete mít cestu, zvu Vás na mé tučné kafe a můžeme při něm probrat detaily. 

Mějte se fajn a šiřte naše myšlenky dále!!! 

"Duchovní otec" projektu, bio-hacker2, gastronaut, nutrarián, zdravotní detektiv, infovor, blázen do fitness/OCR.

„Starejte se dobře o své tělo. Je to jediné místo, ve kterém musíte žít.“ Jim Rohn