Olejové úterky - brokolicový olej aneb jak být mladší a krásnější

Ráda bych navázala na dnešní článek o přínosech brokolice. 

O enzymu myrosináza, který je aktivní pouze u syrové či v páře lehce upravené brokolice, jste si již mohli přečíst v dnešním příspěvku o brokolici. Je však další možnost, jak zachovat přínos tohoto enzymu pro naše zdraví. Jde o 100%-ní olej, lisovaný za studena ze semen brokolice. 

Musím zmínit i skutečnost, kterou nemůžeme ignorovat a kterou prokázalo několik studií uskutečněných v rozmezí let 1985 až 2002. Jedná se o prokazatelné snížení vitamínů a minerálů v ovoci a zelenině. Konkrétně u brokolice můžeme ve 100g sledovat rozdíly na začátku a na konci studie v obsahu vápníku (103mg vs. 28mg), kyseliny listové (47mg vs. 18mg) a magnezia (24mg vs. 11mg). Obsah uvedených živin a jistě i ostatních odpovídá tomu, jak se zemědělci snaží o stále vyšší výnosy za každou cenu. Důvodů je několik, ale to není tématem tohoto článku. My, kdož se chceme starat o své zdraví, můžeme minimálně cílit svůj zájem na kvalitní zeleninu od místního farmáře, jehož cílem by měla být kvalita a ne kvantita. Můžeme pak očekávat, že v takové zelenině bude živin více. 

I přes uvedené doporučení není v našich silách sníst tolik zeleniny, aby nám dodala potřebné množství živin. A tak můžeme volit výživnější formy anebo přírodní potravinové doplňky, abychom se v zájmu zdraví nemuseli cpát zdravými potravinami až k prasknutí :-)

Mluvíme-li o brokolici, je jednou takovou možností již zmíněný olej. Můžeme tak jednodušeji dodat tělu potřebné látky v podobě např. jedné polévkové lžíce denně. Ideální je, když olej bereme nalačno, ale můžeme bez obav přidat i do již hotového pokrmu, kam se svojí chutí hodí. 

O čem se však běžně neví, že brokolicový olej můžeme velmi dobře využít i vně, tedy na naši pokožku. 

Brokolicový olej ze semen je unikátní hlavně kvůli obsahu silných antioxidantů a své jedinečné kombinaci esenciálních mastných kyselin. Je lehký, nemastný a snadno se vstřebává - pocitově je podobný chemickým silikonům, které najdeme v produktech určených na ošetření pleti či vlasů. ALE chemické látky nejsou nutné! Můžeme získat stejné výhody a často mnohem více z přírodních zdrojů.

Účinky na naši pokožku  
Brokolicový olej ze semen poskytuje antioxidační ochranu brokolice s jedinečnou hydratací esenciálních mastných kyselin. 

Hydratační
Unikátní esenciální mastné kyseliny v brokolicovém oleji ze semen jsou často používány ve výrobcích pro péči o vlasy, protože vlasům dodávají mladistvě vypadající zářivý lesk. Na pleti, tyto stejné mastné kyseliny poskytují nemastnou hydrataci a zároveň vytváří ochrannou vrstvu, která zachytí vlhkost a udržuje pokožku hydratovanou po celý den. 

Ochranné
Jak brokolice chrání tělo od potenciálních rakovinných změn, brokolicový olej ze semen chrání pokožku před nebezpečnými volnými radikály. UV záření, znečištění životního prostředí i strava mohou způsobit oxidaci v kůži, která podporuje předčasné známky stárnutí. Brokolicový olej ze semen pomáhá neutralizovat tyto faktory stárnutí. 

Zvlhčující
Nejen, že esenciální mastné kyseliny v oleji pomáhají hydratovat pokožku, ale také mohou proniknout do hlubších vrstev, aby zajistily trvalou hydrataci. Přesto tento olej nezanáší póry tak jako minerální olej a další přísady vyrobené na bázi ropy. Tento lehký, luxusní olej funguje stejně dobře na všechny typy pleti. 

Výživné
Brokolicový olej ze semen, který je plný vitamínu C a dalších živin, vyživuje pokožku a vlasy, zanechává mladistvě vypadající zářivý lesk. 

Přírodní zdroj retinolu
Brokolicový olej ze semen dodává přírodní vitamin A, který může zvýšit obnovu buněk a pomoci odstranit odumřelé kožní buňky. 

Uklidňující
Brokolice má další esenciální mastnou kyselinu s názvem "kyselina arachidonová", což je druhá nejrozšířenější vícenenasycená mastná kyselina v epidermis (vrchní vrstva kůže). To samozřejmě pomáhá snížit zánět, zmírnit zarudnutí a potlačit vyrážku a další zánětlivá onemocnění kůže. 

 Osobně si myslím, že je dobré mít nějaké výrobky na pleť i tělo bez dalších látek, které se buď snaží o konzervaci produktu, dodávají mu vůni či obsahují chemicky připravené "výživné" látky. Jak moc ale tyto látky skutečně působí? A pokud ano, jak dlouho je možné používat jeden krém? Možná je cesta daleko jednodušší - zvolme si nějaký výživný olej, který naše pleť ocení nejen zevnitř ale i zvenku. Brokolicový olej je dobrá volba:-)

V případě, že se rozhodnete vyzkoušet účinky tohoto víceúčelového oleje, zkuste u našeho partnera firmy Biopurus využít naši aktuální slevu. Vybírat můžete ze dvou variant 250ml a 100ml.

Zdroj: částečně čerpáno z DobréOči.cz a AnnaMarieGianni.com

Kategorie: 
Obrázek uživatele Veronika Novotná

O autorovi

Výživová poradkyně se zaměřením na výživové i zdravotní potíže u dětí, dospělých i seniorů. 

"Nechť strava je tvojí medicínou." Hippokratés