Olejové úterky - tak trochu neobvyklé oleje

Možná jsem ještě nestačila dostatečně zdůraznit naši oblibu v různých olejích. Pravda je, že ty nejprodávanější jsme doma jaksi zavrhli. Jedná se o slunečnicový, řepkový, sójový a kukuřičný. Z důvodů již zmíněných v předchozích článcích věnujeme naši přízeň při běžném vaření, smažení a pečení především kokosovému oleji a ghee. Možná se opakuji, ale  opakování je matka moudrosti a my máme v tomto případě jasno. Takže pokud se k nám připojí byť jen jeden další nadšenec, udělali jsme zase něco málo pro “záchranu světa” :-) 

Faktem ale zůstává, že se v naší domácnosti vyskytuje spousta dalších neobvyklých olejů, které jsou zajímavé nejen svojí chutí ale hlavně svými účinky. Právě proto jsme zařadili jejich pravidelnou konzumaci (např. lžička ráno a večer) místo některých chemicky připravených potravinových doplňků. Látky, v těchto olejích obsažené, jsou pro naše těla daleko lépe biologicky využitelné než v jiných obvyklých formách potravinových doplňků. Zajímavá je i lepší cena v případě, že porovnáváte stejný olej dodávaný v kapslích. U olejů v lahvích dostanete za stejné peníze daleko větší množství! 

Naši dva synové a jejich postoj ke stravě rozvíjí mojí kreativitu při vymýšlení různých forem konzumace výživných látek pro ně přijatelných. V jejich věku (12 a 15) už musím přiznat, co se v kterém jídle schovává, pokud se zeptají. Za sebe jsem ráda, že se ptají a doufám, že po mém vysvětlení jim něco uvízne v paměti:-) Pravda je, že i když klukům nějaký potravinový doplněk nechutná a je ho málo, není u nás moc těžké důvody konzumace obhájit. Prostě to nějak přežijí. Samozřejmě že situace u tablet, kapslí či tobolek je jednodušší. Jenže ne všechny jsou vyráběny pro nás přijatelným způsobem resp. ze surovin pro nás přijatelných. 

Ano, i my děláme výjimky, ale většinou volíme co nejpřírodnější formu potravinového doplňku. Právě proto jsme zařadili do jídelníčku i různé ne tak obvyklé oleje. Ze široké nabídky dnes již existujících olejů jsem vybrala druhy, které sem tam kápnu do hotového jídla před samotným servírováním. Téměř všechny tyto oleje totiž nemají rády tepelnou úpravu. Např. u mrkvového oleje či oleje z červené řepy jeho chuť v jídle ani nepoznáte. U některých dalších olejů je však třeba správně volit, kdy je do jídla přidat, aby s jídlem splynuly nebo mu dodaly svoji výraznou chuť. Zde jako příklady mohu uvést oregánový olej či olej z černého kmínu. Pokrm pak dostává jiný rozměr - daleko lahodnější než po použití sušeného koření.

Jak už jsem psala ve svém článku o brokolicovém oleji, nemáme šanci dostat do svých těl vše potřebné pouze prostřednictvím stravy. Zohlednit tento fakt při svém stravování je v praxi těžké pro mnoho dospělých, kteří již minimálně o svém zdraví občas uvažují. Dětem obecně je však nějaké zdraví zcela ukradené. O pupertální mládeži ani nemluvím ;-) Proto si myslím, že přemýšlet o formách, které jsou pro děti přijatelné či jim dokonce chutnají, se vyplatí. Samy pak budou vyžadovat osvědčené jídlo a vy budete mít radost, že má pro ně jakousi hodnotu navíc. 

Ve světle již napsaného jsem vybrala tři oleje, které jsou nejen zdravé ale i chutné (ověřeno jazýčkem našich kluků):
Skořicový, švestkový a makový. Chuťově osobně preferuji nejvíc olej makový. Je asi nejvýraznější a stačí ho přidat do jídla opravdu málo. Skořicový je hned na 2. místě a třetí místo patří oleji švestkovému s jeho nejjemnější chutí! Všechny přidáváme s oblibou do ranního mixu oříšků, ovoce a jogurtu. Samy jistě najdete další vámi oblíbená sladká jídla, kam byste mohli nenápadně kápnout uvedené oleje:-) Těšte se pak na pozitivní ohlasy vašich dětí i drahých poloviček.

Pro úplnost a hlavně kvůli vaší motivaci, proč oleje zařadit, přidám pár detailů o jejich účincích na naše zdraví. 

Skořicový olej
Stejně jako skořice má i tento olej antibakteriální účinky a velmi pozitivní účinek na trávicí trakt. Eliminuje bakterie v močových cestách, uklidňuje podrážděný žaludek, pomáhá při problémech s žaludečními vředy a snižuje krevní tlak.
Olej je možné použít při průjmových onemocněních a působí i proti nadýmání. Prokrvující účinky skořice se projevují zlepšenou schopností rozkládat tuky, což přispívá ke snižování  hladiny cholesterolu v krvi. Dezinfekční a antibiotický účinek tohoto oleje spolu s prohřívající vlastností oceníte při nachlazení, kašli i chřipce. 
Kvůli prokrvujícím a povzbuzujících účinkům se nedoporučuje těhotným a kojícím. Naopak ženy s obtížemi během periody mohou využít schopnost skořice urychlit nástup periody a snížit bolestivost. Příznivý vliv se prokázal i u klimakterických obtíží. 
Z kosmetického hlediska můžete využít zahřívací schopnosti skořice na promazání míst postižených celulitidou. 
Pozor na jedlíky: skořice podporuje chuť k jídlu!

Makový olej
Má vysoký obsah vápníku a hořčíku, proto se doporučuje konzumovat při špatné kvalitě vlasů a nehtů i jako podpůrný prostředek při léčbě osteoporózy. Je učinný při pálení žáhy, zklidňuje nervovou soustavu, pomáhá při stresu, uvolňuje svalové křeče a tlumí týlové bolesti hlavy. Jak už mnohé možná napadlo, má uklidňující účinky. Doma ho často dávám mladšímu synovi před spaním :-)  
Nezanedbatelné jsou i kosmetické účinky oleje. Jsem názoru, co můžeme jíst, může přijít i na naši pleť. Ne naopak! 
Makový olej je méně mastný, nicméně vyživuje a chrání pokožku - ideální pro suchou, ekzematickou a zánětlivou pleť. Díky obsahu esenciálních mastných kyselin účinně pleť regeneruje a zanechává ji hebkou a hydratovanou. 
Vnitřní použití je vhodné i pro těhotné a ocení ho i maminky při kojení. 
Olej je možné použít i k masážím miminek či dospělých :-)

Švestkový olej
Snad všichni známe recept našich babiček, co se vlivu švestek na zácpu týká. Ano, hádáte správně - tuto vlastnost má i švestkový olej. Olej zjemňuje a hydratuje střeva a proto dobře zabírá při léčbě zácpy. Pomáhá i při otocích a podporuje močení. I přes výše uvedenou jemnou chuť má tento olej výraznou vůni - příručky tvrdí, že jde o mandlovo-marcipánovou vůni. Já cítím hlavně mandle. Zvlášť když si jím namažu obličej :-) Olej se velmi rychle vstřebává do pokožky a nezanechává pleť mastnou, ale jemnou a hebkou.

 

z naší špízky ;-)

 

Všechny tři oleje můžete koupit u našeho partnera firmy Biopurus s 10%ní slevou.

Skořicový: 100ml

Makový: 250ml500ml

Švestkový: 100ml250ml

 

Přeji dobré zdraví i dobrou chuť!

Kategorie: 
Obrázek uživatele Veronika Novotná

O autorovi

Výživová poradkyně se zaměřením na výživové i zdravotní potíže u dětí, dospělých i seniorů. 

"Nechť strava je tvojí medicínou." Hippokratés