​Omlazení pleti za pomoci oleje?

Kosmetický průmysl je velmi výnosné podnikání. Vyrábí všechny druhy krémů a mastí, které vaší pleti berou schopnost přírodního čištění a samoléčení. Tím vás postupně donutí kupovat více a více umělých kosmetických výrobků. Mám ale dobrou zprávu: Čištění pleti olejem je skvělý způsob, který vám pomůže získat  zpět kontrolu nad zdravím vaší pokožky a přirozeně rozzáří vaši pleť. 

Někteří lidé se obávají čištění pleti za pomoci oleje, aby se jejich pleť nestala příliš mastná. Ale opak je pravdou. Přírodní oleje harmonizují pokožku a zbavují pleť přebytečné mastnoty. Metoda je proto použitelná pro všechny typy pleti. Jen je třeba pro každou pleť namíchat správný poměr jednotlivých olejů.

 

Co obnáší čištění pleti olejem?

Čištění pleti olejem využívá specifických kombinací přírodních olejů k čištění a harmonizaci pleti. Obvykle se využívá hlavně na obličej. Může být kombinováno s jemným napařování pleti.

 

Jak čištění pleti olejem funguje?

Narozdíl od komerčních mýdel a pleťových vod, přírodní oleje neničí vrozené ochranné mechanismy pleti, ale podporují vlastní hojení a čištění. Při použití běžných produktů na péči o pleť je olej (kožní maz) odstraňován agresivně z kůže. Vaše pokožka - největší orgán v těle - se snaží kompenzovat ztrátu a produkuje ještě více mazu a pleť se pak leskne mastnotou. V důsledku toho používáte více produktů na odstranění mastnoty a tím se vytváří bludný kruh. Ke všemu jsou běžné kosmetické přípravky plné nejrůznějších vonných látek, které často pokožku dráždí a daný problém prohlubují. 

Může to znít divně, ale když budete na ošetření pleti používat přírodní olej, bude méně mastná. Olej rozpouští olej. Vyplývá to z jednoho ze základních principů chemie: stejné rozpouští stejné. Pokud používáte správné oleje, pomohou vám odstranit nadbytečný tuk a vyčistí póry plné nečistot a bakterií.
 
Tyto nadbytečné oleje budou nahrazeny zdravými oleji, které pomohou vyživit pokožku. Přírodní oleje také harmonizují pH pleti, což činí tuto metodu v dlouhodobém horizontu úspěšnou.

Na začátku používání této metody bude možná pleť vypadat hůře. Je to ale jen součást detoxikačního procesu a neznamená to, že ošetřování oleji nefunguje. Naopak.

 

Nejlepší oleje pro čištění pleti

Můžete použít různé oleje ze zeleniny a některé pravděpodbně máte ve své kuchyni či domácí lékárně.

První možností je ricinový olej.

Tento olej je vynikající při tahání nečistot z pokožky i pro zlepšení kvality vlasů. Je třeba ho naředit jiným olejem nebo bude pokožku vysušovat. Je-li vaše pokožka suchá, stále můžete využít ricinový olej, jen ho použijete méně. V případě obav  můžete také použít olej z lískových ořechů, který navíc přirozeně léčí jizvy.

Druhý olej

Druhým olejem, kterým rozředíte ricinový olej, je jakýkoliv za studena lisovaný zeleninový olej dle vaší volby.

Nejlepší varianta:

  • Olivový olej
  • Slunečnicový olej
  • Olej ze světlice barvířské
  • Kokosový olej

Tyto oleje jsou smíchány v různých poměrech podle druhy vaší pleti - viz níže. 

 

Druhy pleti

Většinou to chvíli trvá, než se postupně experimentováním doberete směsi, která je pro vás nejvhodnější. Z počátku proto připravujte menší dávky a dělejte nutné úpravy, dokud vám výsledek perfektně nevyhovuje.

Doporučené poměry pro různé typy pleti: 

Mastná pleť 
2/3 ricinového oleje nebo oleje z lískových oříšků
1/3 olivového oleje nebo jiného oleje

Normální pleť
1/2 ricinového oleje nebo oleje z lískových oříšků
1/2 olivového oleje nebo jiného oleje

Suchá pleť
1/3 ricinového oleje nebo oleje z lískových oříšků
2/3 olivového oleje nebo jiného oleje

Jistě už také můžete na trhu nalézt produkty, které respektují přirozené funkce pleti. Jde o různé kombinace přírodních olejů (olivový, kokosový, sezamový, slunečnicový, olej z hroznových jader, mandlový, světlicový, kávový, bambucké máslo, …), extraktů (z jasmínu, zeleného čaje, levandule, …) a/nebo vitaminů A a E. I přesto, že by se daly jmenovat další a další kombinace, nebude výsledek nikdy tak osobní, pravděpodobně bude méně přírodní a dražší. 

 

Jak provádět samotné čištění obličeje olejem

Praktičtější je, provádíte-li čištění ve sprše nebo nad umyvadlem. Naneste olej rukama postupně na celý obličej. Vetřete olej do tváří, čela i krku. Nezapomeňte jemně vklepat olej i pod oči. Není nutné předem obličej namáčet nebo zvlhčovat vodou. Olej odstraní veškerou nečistotu (včetně make-upu). Vtírejte olej tak dlouho, dokud nebude pokožka olejem zcela nasycená. Olej můžete nechat působit jako masku zhruba 10 minut.  Oči odličujte zvlášť za pomoci vatového tamponu, na který nanesete trochu oleje. 

Poté vezměte žínku nebo menší ručník, namočte do horké vody a vyždímejte. Položte žínku či ručník na obličej a nechte ho tam, dokud nevychladne. To vytvoří napařovací efekt a vyčiští póry. Setřete jemně olej z celého obličeje a opakujte 2-3 krát. Netlačte, jen nechte teplou žínku přirozeně odstranit mastnotu. 

Je zcela v pořádku, pokud zůstane tenká vrstva čisticího oleje na kůži. Pokud máte na konci pocit mírně suché pleti, můžete použít kapku olejové směsi na její zvlhčení. Obvykle není třeba hydratační krém.

Vaše pleť by měla nyní zářit!

 

Kdy a jak často by mělo být čištění olejem používáno

Nejlepší dobou pro čištění je večer, a to před odchodem do postele. Někdo doporučuje toto čištění používat denně, zatímco jiní preferují menší častost, aby měla pleť šanci reagovat a sama se harmonizovat.

 

Informace ke zvážení:

Pro zdraví pleti je důležité pít dostatek čisté vody. Někdy se množství pleťových nečistot sníží, pokud zůstanete hydratováni. Toxiny se tak sami vyplaví

Samozřejmě že nedosáhnete perfektní pleti přes noc - bude třeba více ošetření, než uvidíte pozitivní výsledky. 
Kombinujte čištění olejem s jemnými masážemi pleti a s odpočinkem. Výsledek na sebe nenechá dlouho čekat :-) 

Zdroj: www.healthyandnaturalworld.com

Kategorie: 
Obrázek uživatele Veronika Novotná

O autorovi

Výživová poradkyně se zaměřením na výživové i zdravotní potíže u dětí, dospělých i seniorů. 

"Nechť strava je tvojí medicínou." Hippokratés