Pitevní protokol: MaxiMag + B6 50tbl. (Zdrovit)

Další díly

Hořčík. Kdo by ho v dnešní době měl dostatek. Uvádí se, že více jak 80% populace chybí. A tak není divu, že se této příležitosti chytla “big pharma”, ale i výrobci potravinových doplňků. A někteří z nich dokonce investovali velké peníze do televizní reklamy, aby prodej toho JEJICH hořčíku. A protože “není hořčík jako hořčík”, podívejme se na zoubek jedné konkrétní značce, která se v poslední době na televizních obrazovkách objevovala nejčastěji. 

Hned na začátek bych rád uvedl, že podobně jako u jiných minerálů je zapotřebí vnímat, jakou konkrétní minerální sůl přípravky obsahují. To definuje, jak velkou část hořčíku (nebo jakéhokoliv jiného minerálu) přijmete. A každá taková sloučenina má rovněž další 2 parametry, které musíte vzít v úvahu - vstřebatelnost (biodostupnost - jaké procento molekulárního minerálu se Vám dostane do krevního řečiště) a retenci (procento molekulárního minerálu, které skutečně Vaše tělo využije). Z popisu je Vám snad jasné, že procento retence je vždy nižší, než vstřebatelnost. A díky tomu, že všechna tato data jsou u hořčíku k dispozici, můžeme si u níže uvedených přípravků udělat obrázek o jejich účinnosti. Pro doplnění ještě musím uvést, že vyhláška 446/2004 Sb. stanovuje doporučenou denní dávku hořčíku pro občany ČR na 300mg na osobu a den

 

MaxiMag + B6 50 tbl. (Zdrovit)
minerální sůl: oxid hořečnatý

Výrobce na obalu uvádí 375mg hořčíku, což by bohatě pokrylo DDD. Nějak mi ale ta čísla nesedí… Podívejme se na to hned z několika pohledů a pokusme se společně dopočítat toho, co výrobce inzeruje.  Oxid hořečnatý obsahuje 60,3% elementárního hořčíku. Pokud tedy Zdrovit inzeruje “375mg hořčíku”, jeden by předpokládal, že se jedná o množství hočíku, ne jeho soli. Vezmeme-li v potaz výše uvedené procento, dostáváme se na 621mg obsahu oxidu hořečnatého. Zde jsme u prvního problému - oxid hořečnatý je celkem silné laxativum a většina odborných zdrojů se shoduje, že pro tyto účely je vhodné dávkovat jej max. 350mg denně. Pokud bychom tak vzali za fakt, že každá tableta MaxiMagu ve skutečnosti obsahuje 375mg oxidu hořečnatého a ne elementárního hořčíku, pak je velká pravděpodobnost, že namísto přílivu energie budete nějakou energii potřebovat na rychlé nalezení toalety. Vzít si v jedné tabletě 621mg oxidu hořečnatého, pak jisto jistě zažijete něco, čemu Američané říkají poeticky “syndrom mokrých kalhot”

A teď se podívejme na druhou půlku rovnice a doplňme biodostupnost a retenci. Pokud vyjdeme z deklarovaných 375mg hořčíku (ne hořečnaté soli), pak vlastní vstřebatelnost hořčíku z oxidu hořečnatého se pohybuje na úrovni 48% (retence, čili jaké procento naše tělo ve skutečnosti využije, je pak na úrovni 34%), jsme na 180g hořčíku. Deklarovaná 1 tableta na pokrytí denní spotřeby je tím pádem lež - pro tyto účely bychom potřebovali tablety dvě. Vezmeme-li těch 60,3% elementárního hořčíku a z 375mg oxidu hořečnatého získáme 226mg (60,3% z 375mg) hořčíku a z něj vstřebáme pouhých 108mg (48% z 226mg). Na pokrytí doporučené denní dávky bychom potřebovali tablety tři… Z doporučené prodejní ceny za 50tbl. balení 109Kč a propočítané ceny za domnělé pokrytí potřeb našeho těla hořčíkem za 2,18Kč denně se tak dostaneme na 6,60Kč… Ať platí jakýkoliv scénář z výše nastíněných, v žádném případě neplatí reklamní tvrzení výrobce/prodejce. Ten ale jen využil dle mého neexistující spolupráce odborné veřejnosti (SUKL, MZd. ČR) a Rady pro reklamu. 

 

 Verdikt: Za mne jednoznačně velký palec dolů. Hořčík jako takový je ve formě suplementů hůře vstřebatelný, než jiné minerály (na vrcholu se drží glukonát hořčíku s 57% vstřebatelností - ten je ale pro masovou výrobu podstatně dražší…), ale díky   jeho nepopiratelné schopnosti společně s vitamínem B-6 vstupovat do výroby ATP (naše “vnitřní baterie” - vygooglete si Krebsův cyklus, prosím) je na vlně popularity. I když jako takový neřeší stále častěji zmiňovaný chronický únavový syndrom (ten   je především hormonálním problémem s příčinou ve špatné funkci nadledvinek), spousta laiků se domnívá, že jednou tabletkou denně svou únavu vyřeší… Než se rozhodnete zajít do lékárny a nějaký takový zázračný přípravek koupit, zamyslete se   prosím nad níže uvedeným seznamem potravin bohatých na hořčík - jak sami můžete vidět, získáte tím nejednu další, pro život potřebnou látku ;-)

 

 

  • hořká čokoláda - nedívejte se prosím na nápis “hořká čokoláda” (česká legislativa takto umožňuje označovat čokoládu od 52% kakaové sušiny…), raději se podívejte na složení ze zadní strany a vybírejte verze s obsahem nad 75%… - jedna 100g tabulka vám dodá přibližně 230mg kvalitního hořčíku, ale i železa, mědi či manganu a pořádnou dávku antioxidantů…
  • avokádo - jeden středně velký kus obsahuje mimo cca 60mg hořčíku i nezanedbatelné množství draslíku, vitamínů skupiny B a vitamínu K
  • ořechy - na hořčík jsou bohaté především mandle, kešu či para ořechy - 100g kvalitních kešu pokryje s obsahem kolem 293mg DDD a každá z variant ořechů vám dodá spoustu dalších mikroživin!!! 
  • list by mohl pokračovat dále - luštěniny, semínka, banány, …. 

 

Pozn. autora: Teď níže uvedený MaxiMag vystřídal Magne B6 farmaceutické firmy Sanofi a pokud bude ze strany čtenářů zájem, rozeberu i ten.
 

Kategorie: 
Obrázek uživatele Martin Novotný

O autorovi

"Duchovní otec" projektu, bio-hacker2, gastronaut, nutrarián, zdravotní detektiv, infovor, blázen do fitness/OCR.

„Starejte se dobře o své tělo. Je to jediné místo, ve kterém musíte žít.“ Jim Rohn