Pitevní protokol: M&M's čokoláda 47,9g

Další díly

Poznámka: Původně jsem chtěl v rámci pitevního protokolu spojit dvě recenze v jednu, ale nakonec jsem se rozhodl část věnující se Skittles nechat na příští týden. Úvod jsem nechal nezměněný a bude se tak opakovat i v pokračování ;-)

Pokud by se udělovaly medaile za nejstupidnější reklamu roku (s omezením na potraviny - v kategorii “bez omezení” by jí bezpochyby získala paní, která se nevyzná ve své vagíně…), na děleném prvním místě by si dvě zlaté placky odnesla firma Wrigley za dvě reklamy na Skittles. Při vymýšlení té s rastamanem dojícím žirafu (“Nadoj duhu, ochutnej duhu”) museli kreativci nutně porušit zákon držením menšího, než malého množství marihuany. A tou druhou s pre-diabetickými teenagery s narušeným hormonálním systémem (slečna má knír, který by jí mohl závidět i mladý Frištenský) dokonce přešli na nový “level” - jsem zvědavý, kdy se v sazebníku VZP objeví nový kód pro “skitlsničky”… A do honu na prodejní čísla se teď zapojila i firma Mars se svou reklamou na M&M’s, přímého konkurenta Lentilek firmy Nestlé. Možná by se ve výše uvedeném žebříčku umístnila na medailové pozici, ale i tak vnímám podstatný rozdíl ve zpracování. Rádoby vtipná reklama na M&M’s se Vám totiž snaží podprahově vštípit spojení “čokoláda = M&M’s”. A tak jsem se rozhodl spojit ony dvě nejstupidnější reklamy roku s jednou zákeřnější a sepsat další z Vámi oblíbených pitevních protokolů ;-) Náplň dražé Skittles se sice liší od té v M&M’s ale jelikož je forma stejná (dražé bonbonky), oba produkty se na prodejních regálech nacházejí v těsném sousedství a oba dva výrobci silně investují do reklamy, rozhodl jsem se spojit dvě recenze v jednu a sepsat je v rámci jednoho pitevního protokolu. Konec úvodu a jdeme se detailněji podívat na to, co si pod pojmem zdravé mlsání představují firma Mars, resp. Wrigley.

Pro detailnější rozbor jsem si vybral M&M’s mléčná čokoláda 47,9g.

 

 

 

Polská verze reklamy na M&M's

 

M&M’s 47,9g

 

Složení: 

cukr, kakaová hmota, mléko plnotučné sušené, kakaové máslo, laktóza, sušená syrovátka, škrob, glukózový sirup, barviva & další (včetně E100 - kurkumin, E133 - Brilliant Blue 1/Blue 1 Lake, E160a - karoten, E162 - betanin, E171 - titanium dioxid, E172 - oxid a hydroxid železa), arabská guma, karnaubský vosk. Obsahuje mléko a sóju. Může obsahovat burské oříšky

 

Výživové hodnoty:

(% hodnoty doporučené denní dávky DDD na balení 47,9g): energie 923kJ (11%), tuk celkem 9,3g (13%), nasycený tuk 5,7g (29%), sacharidy 31g (11%), z toho cukry 29,5g (33%), bílkoviny 2,3g (5%)

 

 

Rozbor: 

Vágní termín “mléčná čokoláda” můžeme celkem lehce rozklíčovat díky celkovému množství cukru. Oficiálně tak můžete označit jakoukoliv čokoládu s obsahem kakaové hmoty pod 56% hmotnosti. Náplň dražé M&M’s tyto parametry splňuje. Pokud má celé balení hmotnost 47,9g a z něj je 30g cukrů, pak by i při pominutí faktu, že dražé obsahuje i velkou řadu dalších látek obsahovala maximálně 1-(31/47,9)=37% kakaa… Můj odhad? 25-30% v rámci náplně. Tak jako tak znamená obsah 31g cukru v jednom balení dávku rovnající se necelým 5 kostkám cukru. Další přísady v čokoládové náplni nepřekvapí - separované a opět spojené složky mléka, kakaové máslo, velmi levný lecitin ze soji - to vše najdete ve všech mléčných čokoládách. Kukuřičný škrob, podobně jako dextrin (rozpustná vláknina z pšenice popř. z kukuřice) i glukózový (kukuřičný) sirup rovněž nejsou ničím překvapivým - draže musí držet konkrétní formu a tak se dá přítomnost pojidel a zahušťovadel (škrob, dextrin) očekávat. A teď k té záplavě barviv označených nic neříkajícími anglickými názvy barev a čísel, resp. “E”. Wrigley má na EU trhu trochu ztíženou pozici, kdy je omezeno některými zákazy, které na americkém trhu neplatí. Složení se tak evidentně liší od toho pro americký trh, kde je na obalu uvedeno podstatně více barviv (4 modré, 2 červené, 2 žluté, atp. - většina z nich je v několika EU zemích úplně zakázána). Ta jsou v produktu pro EU/český trh nahrazena kurkuminem (žluté barvivo), karoteny (oranžová), resp. betaninem (červená), extrakty přírodního původu či alespoň jejich chemickými analogy. Jediným barvivem, které tak vzbuzuje podezření, je tak to modré.

Blue 1 Lake/Blue 1: obě modrá barviva jsou schopna projít hematoencefalickou bariérou (!) a i díky studii našich sousedů1 spojována s ADHD, alergiemi a astmatem

 

Verdikt:

Velký palec dolů. M&M’s bych nedoporučil pro lidskou spotřebu a to především díky množství cukrů a obsahu barviv, které mají přinejmenším podezření na ničivé účinky na lidské zdraví. Přidejme k tomu snahu podvědomě spojit M&M’s s pojmem “čokoláda” a potažmo pak “čokoláda = zdraví”. Doufám, že se jim to narozdíl od “pionýra” v této oblasti, firmy Unilever a produktu Hera (“Pečení je radost, Hera je pečení”) nepodaří. Chcete-li skutečně zjistit, co může být bez pochyb označeno jako synonymum pro (zdravou) čokoládu, ochutnejte nějakou od Čokoládoven Troubelice či Jordis! Budete-li vybírat čokoládu pro děti, zkuste nějakou, která se procentuelně nejvíce blíží té hořké (56% kakaové hmoty a výše) a bez dalších přidaných cukrů ve formě polevy či náplně. A když se již rozhodnete pro koupi M&M's zkuste jej prosím koupit v "normálních" obchodech - existují specializované obchody, kde se dá koupit rozšířený sortiment potravin z konkrétních zemí a jsem sám zvědavý, jakou verzi M&M's v jednom podobném obchůdku s americkými potravinami poblíž Václavského náměstí najdu - o výsledku pátrání Vás budu informovat ;-)  

 

 

Reference:
1. Absorption of triphenylmethane dyes Brilliant Blue and Patent Blue through intact skin, shaven skin and lingual mucosa from daily life products.

Kategorie: 
Obrázek uživatele Martin Novotný

O autorovi

"Duchovní otec" projektu, bio-hacker2, gastronaut, nutrarián, zdravotní detektiv, infovor, blázen do fitness/OCR.

„Starejte se dobře o své tělo. Je to jediné místo, ve kterém musíte žít.“ Jim Rohn