Pitevní protokol - Nestlé cereálie s "pečetí celozrnnosti"

Další díly

 

Po přečtení této pitvy mne možná obviníte ze zaujatosti. Z mého pohledu je totiž Nestlé typickým příkladem firmy, která staví své zisky nad jakýkoliv jiný zájem. Dlouhodobě její počínání sleduji a mám dokonce nastaveného robota, který mi hlásí nové články na internetu, kde se objevuje "Nestlé" zároveň se slovy "soud", "podvodný" a "klamavý". A těch zpráv je poměrně hodně. Alespoň s přihlédnutím k faktu, že se jedná o potravinářskou firmu a z toho, že prakticky z jakékoliv jejich reklamy člověk nabyde dojmu, že neexistuje nikdo, kdo by pro blaho lidstva dělal více... Od zaměstnávání dětí na kakových plantážích v Pobřeží Slonoviny až po jejich skandál s balenou "pramenitou vodou", která ve skutečnosti byla vodou z vodovodního řádu... K provedení této pitvy mne ale inspirovaly dvě jiné události. Získání ceny Golden Cream Puff (pozn. VyváženéZdraví - do češtiny bychom to přeložili asi jako "Zlatá nafouknutá bublina") za nejklamavější reklamu udělovanou každoročně skupinou FoodWatch a pak fakt, že Nestlé spustilo v ČR reklamní kampaň "pečeť celozrnnosti", která by si asi zasloužila podobnou cenu, pokud by se taková v ČR udílela...

Média: TV reklama
Hlavní zpráva: Produkty označené "pečetí celozrnnosti" (ChocaPic, Cini Minis, Nesquik) jsou garancí dostatečného příjmu vlákniny pro vás a vaše děti.

 

ChocaPic v kostce

mouky 61,9 % (celozrnná pšeničná 31,7 %, pšeničná a kukuřičná), cukr, kakaový prášek 7,1 %, glukózový sirup, sladový výtažek z ječmene, palmový olej, emulgátor (slunečnicový lecitin), jedlá sůl, aromata, vitamíny a minerální látky (viz obal výrobku)

 

Nesquik v kostce:

mouky 65,6 % (celozrnná pšeničná 45,1 %, kukuřičná, rýžová), cukr, glukózový sirup, kakaový prášek 6,1 %, palmový olej, kakaový prášek se sníženým obsahem tuku 0,5 %, jedlá sůl, dextróza, aromata, regulátory kyselosti (fosforečnany sodné), vitamíny a minerální látky (viz obal výrobku)

 

Cini Minis v kostce:

mouky 53,4 % (celozrnná pšeničná 32,4 %, rýžová), cukr, glukózový sirup, palmový olej, kukuřičný škrob, maltodextrin, dextróza, jedlá sůl, skořice 0,3 %, regulátory kyselosti (fosforečnany sodné), emulgátor (slunečnicový lecitin), barviva (amoniakový karamel, annatto), skořicové aroma, antioxidant (extrakt s vysokým obsahem tokoferolů), vitamíny a minerální látky (viz obal výrobku)
porce (30g): 126kcal (6%), tuky 3g (4%), nasycené mastné kyseliny 1,1g (6%), cukry (8%), sůl 0,33g (6%)

 

Kompletní přehled produktů nesoucích "pečeť celozrnnosti":

Cini Minis, Cookie Crisp, Cheerios, Chocapic, Lion, Nesquik a Fitness

 

Velmi zajímavým faktem je skutečnost, že Nestlé odkazuje zákazníka u DDD živin na jednu porci u cereálií, které jsou na jejich oficiálních stránkách vedeny v kategorii DĚTSKÉ na "referenční hodnoty příjmu u průměrné DOSPĚLÉ OSOBY". Proč, když jsou k dispozici stejné referenční hodnoty pro děti i adolescenty? Jsem si jistý, že Nestlé má jednotlivé produkty zařazené i do konkrétní "cílové skupiny" a tak by si jejich marketéři mohli vybrat např. referenční hodnoty pro děti v této cílové skupině. 

 

Na začátku si dovolím "rozbít" nosné téma celé kampaně, obsah vlákniny. Ano, vláknina v přijímané potravě, jak ta rozpustná (pektin, inulin, atp.), tak i nerozpustná (lignin, celuloza, atp.) je důležitá a nezbytná pro naše zdraví. Naše tělo ji mj. potřebuje pro správnou činnost střev a živí se jí "dobré" bakterie v zažívacím traktu, tzv. probiotika. Doporučená denní dávka podle "Výživového doporučení pro obyvatelstvo ČR" 30g pro dospělého a pro děti pak 5g plus počet gramů odpovídající věku dítěte (pro devítiletého školáka to tak bude 5g + 9g = 14g). A obsah vlákniny v doporučeném množství (30g) cereálií Nestlé? 

Cini Minis = 1,6g = 5% DDD pro dospělého jedince, resp. 11% DDD pro devítileté dítě
ChocaPic = 2,1g = 7% DDD, resp. 15% DDD 
Nesquik = 2,6g = 8,6% DDD, resp 18,6% DDD

Pokud se tedy budeme držet principu, který nastolilo samo Nestlé, tzn. doporučených denních dávek pro dospělou osobu, přijde vám logické postavit kampaň na složce, která vám při doporučeném množství dodá 5-8% denní dávky oné složky??? Jen pro doplnění obrazu - níže uvádím jen několik zdrojů vlákniny včetně procenta naplnění doporučené denní dávky, všechny přepočtené na stejné množství, tzn. 30g potraviny.

kukuřičné lupínky 22g
ovesné otruby 12g
čočka 2,4g
bezinky 2,1g
maliny 2g
lněné semínko 8,1g

 

Zde je nutné poznamenat, že prakticky VEŠKERÉ luštěniny, bobulovité ovoce, oříšky a zelená listová zelenina v dávce 100g porazí všechny z cereálií Nestlé nesoucí "pečeť celozrnnosti" v dodané vláknině na PLNÉ ČÁŘE!!!

A teď jen "letem světem" k dalším látkám, které se vyskytují ve třech pitvaných cereáliích.

 

celozrnná pšeničná mouka

Našim pilným čtenářům asi nemusím připomínat, že obsahuje lepek, který stojí mj. za syndromem propustnosti střev, je návykový a v posledních výzkumech se čím dál tím více ukazuje spojení mezi lepkem a jeho schopností ovlivňovat činnost mozku (spojení mezi zvýšenou konzumací produktů obsahujících lepek a nárůstem neurodegenerativních onemocnění - Alzheimerovy choroby, Parkinsonovy choroby a stařecké demence...) - pokud čtete tento článek na našich stránkách, zadejte si do pole "hledat" na pravé straně slovo "lepek"...

 

amoniakový karamel

Barvivo, které např. obsahuje i většina nápojů kolového typu, látka v něm obsažená (4-methylimidazol) prokazatelně způsobuje rakovinu (laboratorní testy na zvířatech) a od roku 2011 je podán návrh na zákaz užívání tohoto barviva v potravinářských výrobcích.

 

cukr, glukózový sirup, sladový výtažek z ječmene, maltodextrin, dextróza

Cukry, cukry, cukry a návdavkem k tomu umělá sladidla. DDD na obalech výrobku je samozřejmě spočítán pouze z cukru, glukózového sirupu, dextrózy a sladového výtažku, nikoliv z maltodextrinu. Co mají ale všechny tyto přísady společné je fakt, že pokud je naše tělo nevyužije (= nerozloží na glukózu, kterou pak krevním řetězcem dovede k buňkám těla, kde budou využity pro tvorbu energie), uloží je ve formě tělesných tuků... Zaměříme-li se na naše nejmenší, pak je důležité mít na paměti jejich pohybovou aktivitu v rámci konkrétního dne. Den bez hodiny tělocviku a bez odpoledního běhání s kamarády na hřišti? Raději na podobnou snídani zapomeňte. Analogie pro vás, dospěláky, je asi jasná, že? 

 

vitamíny, minerály

Níže na obrázcích najdete konkrétní obsah deklarovaný na obalech cereálií (horní řada zleva doprava a následně dolů - Cini Minis, Nesquik, ChocaPik). Udělejte si prosím sami obrázek. Snad stojí za zmínku pouze to, že hlavní použitá mouky (pšeničná celozrnná) nepřispívá s vyjímkou vápníku a železa žádnými dalšími vitamíny a minerály... Co to tedy znamená? Většina uváděných minerálů a vitamínů je uměle dodaná, chemického původu a tím pádem velmi diskutabilní vstřebatelnosti/využitelnosti.

          
 

Verdikt:

Palec dolů. I když v podstatě reklama "pečeť celozrnnosti" nelže a tím pádem nelze mluvit o klamavé reklamě, Nestlé vyzdvihuje ve svých produktech jednu živinu, která je bezpochyby tělu prospěšná a již mlčí o tom, že jejich produkty jsou doslova nabité desítkami dalších živin a aditiv, které naopak naše zdraví poškozují. Připravte vašemu školákovi kaši ze 100g ovesných otrub, zalijte jej živým mlékem, vmíchejte hrnek malin a lžičku drcených lněných semínek, popř. doslaďte 1 kapkou tekuté stévie - dodáte mu tak zhruba 18g vlákniny, množství, které podle českých doporučení 100% naplní potřebu pro dítě ve věku 12 let! A závěrem malá noticka - bez ohledu na mou averzi k firmě Nestlé si prosím nedělejte iluze, že JAKÁKOLIV jiná značka cereálií je lepší - většina z těchto vysoce průmyslově upravených "potravin" je založená na pšeničné mouce a mega-dávce cukrů. Budeme rádi, pokud nás i ostatní čtenáře upozorníte na vyjímky - ideálně pod článkem na našich Facebookových stránkách.

Kategorie: 
Obrázek uživatele Martin Novotný

O autorovi

"Duchovní otec" projektu, bio-hacker2, gastronaut, nutrarián, zdravotní detektiv, infovor, blázen do fitness/OCR.

„Starejte se dobře o své tělo. Je to jediné místo, ve kterém musíte žít.“ Jim Rohn