Potraviny, které podpoří imunitu v podzimním období

Podzim je období, které je zákeřné svými výkyvy teplot a není divu, že v něm onemocní nejvíce lidí. Chcete–li podpořit vaši imunitu a předejít zimnímu nachlazení a chřipkám, mohou vám k tomu pomoci některé druhy potravin, které bystě měli zahrnout do svého jídelníčku.

Citrusové plody

Obsahují vitamín C, který podporuje imunitní systém, pomáhá zvyšovat produkci bílých krvinek, které jsou klíčovým prvkem v boji proti infekcím. Mezi nejčastěji konzumované citrusové plody patří především grapefruit, pomeranče, mandarinky, citrony, limetky a klementinky.

Protože naše tělo vitamín C nevytváří, ani neukládá do zásoby, je potřeba jej denně do těla doplňovat a díky rozmanitosti citrusových plodů to není žádný problém.

 

Červené papriky

Pokud si myslíte, že citrusové plody mají největší obsah vitamínu C, než kterékoli jiné plody, není to úplně pravda. Větší množství obsahuje červená paprika, dokonce 2x více, než citrusy. Také obsahuje velké množství beta karotenu, který podporuje zdravý zrak a pokožku.

 

Brokolice

Brokolice obsahuje velké množství vitamínů (A, C, E) a minerálů. Najdeme v ní velké množství antioxidantů a vlákniny. Je to jeden z nejzdravějších druhů zeleniny, který můžete zařadit do svého jídelníčku. Klíčem k uchování co nejvíce tělu prospěšných látek je co nejmenší tepelná úprava.

 

Česnek

Česnek naleznete v kuchyních celého světa. Již starověké civilizace znaly jeho účinky v boji proti infekcím. Česnek může pomoci snižovat krevní tlak a zpomalit ucpávání tepen. Obsahuje sloučeninu allicin.

 

Zázvor

Zázvor může přispívat ke snižování zánětlivých procesů v těle (například bolest v krku), může pomoci snížit nevolnost. Obsahuje gingerol, který má "zahřívací" schopnosti.

 

Špenát

Tato zelenina je bohatá na vitamín C, velké množství antioxidantů a beta karoten. To vše pomáhá zvýšit schopnost imunitního systému bojovat proti infekcím. Stejně jako brokolice je i špenát nejvíce účinný, pokud se upravuje tepelně co nejméně. Nicméně lehká tepelná úprava zvyšuje obsah vitamínu A.

 

Jogurt

Vybírejte jogurty s živou a aktivní kulturou, pomáhají stimulovat imunitní systém. Volte spíše jogurty přírodní, než ty, které jsou ochuceny nebo slazeny cukrem. Dochutit si je můžete sami čerstvým ovocem, ořechy nebo medem. Jogurt může být také skvělým zdrojem vitamínu D, který pomáhá regulovat imunitní systém.

 

Mandle

Obsahují vitamín E a zdravé tuky, které podpoří imunitní systém.

 

Kurkuma

Je to klíčová složka kari, ale je po celá staletí užívána jako protizánětlivý prostředek při léčbě osteoartrózy nebo revmatoidní artritidy.

 

Zelený čaj

Jak zelený, tak i černý čaj jsou nabité flavonoidy, což je druh antioxidantu. Zvyšují imunitní činnost organismu.

 

Papája

Papája je další plodina, která obsahuje velké množství vitamínu C. Také obsahuje enzym papain, který má protizánětlivé účinky. Mezi další významné látky, které v papáje nalezneme, patří vitamín B a kyselina listová. Obě tyto látky jsou významné pro celkové zdraví našeho organismu.

 

Kiwi

Stelně jako papája, je i kiwi bohaté na celou řadu tělu prospěšných látek. Patří mezi ně především foláty, draslík a vitamíny K a C. Vitamín C zvyšuje počet bílých krvinek, které potlačují v těle infekci.

 

Drůbeží maso

Když jste nemocní, je kuřecí polévka jídlo, které pomáhá snižovat příznaky nachlazení. Vývar připravovaný z kostí obsahuje želatinu, chondroitin a další látky. Kuřecí a krůtí maso má vysoký obsah vitamínu B6, který je důležitý pro celou řadu chemických reakcí probíhajících v naše těle. Navíc podporuje tvorbu červených krvinek.

 

Slunečnicová semínka

Obsahují celou řadu minerálů a vitamínů. Patří mezi ně například fosfor, hořčík, vitamín B6 a E, který je silný antioxidant důležitý při regulaci a udržování funkce imunitního systému.

 

Mořské plody

Kromě jiného obsahují velké množství zinku, kterému se nedostává takové pozornosti jako jiným minerálům, ale naše tělo jej, pro podporu imunity, také potřebuje.

Mezi druhy měkkýšů s velkým obsahem zinku patří především krab, škeble, humr a mušle. Mějte však na paměti, že velké množství zinku našemu tělu neprospívá.

 

Další důležité tipy

Kromě potravin je vhodné myslet na teplé oblečení. Namísto těžkého oblečení se raději oblékejte ve více vrstvách, umožní vám to lépe regulovat tělesnou teplotu. Snažte se vyhýbat davům a frontám, zde nejvíce dochází k nakažení. Další tipy pro zdraví najdete na portálu FarmaZdraví.cz.

Kategorie: 
Obrázek uživatele Anonymní