Prevence - žádné léky :-)

 

Při ranním pohledu z okna na uplakané počasí a teploty kolem 10°C nás napadlo uveřejnit pár našich ověřených receptů na horké nápoje jako prevenci v období chřipek a nachlazení. Zkuste je zařadit do vašeho pitného režimu - následně ušetříte peníze za různé Paraleny, Coldrexy a Ibalginy ;-) 

 

Kouzlo zázvoru a citronu
Zkuste zalít horkou vodou 1 lžičku čerstvě nastrouhaného zázvoru a přidat 1-2 lžičky citronové šťávy a popíjet nápoj, dokud je teplý. Zahřeje vás, aktivuje imunitní systém a celkově pomůže v očistě vašeho těla. Alternativně můžete přidat zázvor a citron do kvalitního černého čaje - například nějakého ze sortimentu firmy UniTea.cz, jednoho z našich partnerů ;-)

 

Chai - "nečaj"
Tradiční indický čaj se připravuje z černého nebo zeleného čaje, skořice, kardamonu, zázvoru, černého pepře, hřebíčku a popř. i fenyklu a následně se celý nálev naředí kvalitním (= plnotučným, bio, ideálně živým) mlékem. Kombinace tohoto koření má prokazatelné účinky na imunitní systém, nabuzuje buněčné mitochondrie, přímo bojuje proti bakteriím a virům v těle a snižuje chronické záněty. Směs pro přípravu "chai" je poměrně lehce dostupná - například zde a kvalitní čaj si můžete pořídit u Unitea.cz zde. Pokud si chcete připravit směs sami doma, zkuste namíchat:

5cm kořene zázvoru, nakrájený na plátky
2 kousky celé skořice
2 čajové lžičky černého pepře
10 hřebíčků
6 celých lusků kardamonu

To vše zalijte 1,5 litrem horké vody s dávkou čaje - pro přípravu přibližně 6 šálků nápoje - pokud použijete sáčkový čaj, pak to je 6 sáčků. Po zhruba 4-5 minutách louhování dolijte 0,5 - 0,75 litry kvalitního mléka (můžete i více či méně, podle chuti) a popíjejte v průběhu dne ;-)

Tip: Neslaďte - jen tak dosáhnete maximálních účinků! Pokud si budete kupovat jakoukoliv připravenou práškovou směs, vězte, že její účinky budou slabší díky obsahu dalších přidaných látek. A když se již pro tuto variantu rozhodnete, ujistěte se, že se jedná o neslazenou variantu.  

 

Smoothie
Co dodat? Spousta skutečně ŽIVÝCH živin a navíc ta CHUŤ ;-) Jako základ vybírejte ovoce s relativně nízkým obsahem cukrů, jako jsou jablka, citrusy a především všechny bobuloviny (maliny, ostružiny, borůvky, angrešty, atp.) - obsahují pro tělo užitečné polyfenoly s výrazným, imunitu podporujícím účinkem. Chcete-li přidat nějaké bílkoviny, volte třeba sušenou, nedenaturovanou syrovátku - opět vám pomůže zvýšit imunitu a podpořit detoxikaci tím, že zvýší produkci klíčového antioxidantu, glutathionu. Přidáním chia semínek nebo lněných semínek do sebe dostanete mega dávku tolik prospěšných Omega-3 mastných kyselin. Zkuste třeba následující recept: 

Borůvkové smoothie
600ml mandlového, kokosového nebo rýžového mléka
1 šálek borůvek (čerstvých nebo zmražených)
1 lžíce sušené (nedenaturované) syrováky
1/4 šálku namočených chia nebo lněných semínek

Vše vložte do mixéru a důkladně promixujte.

 


Matcha
Tento japonský práškový čaj se vyrábí z toho nejkvalitnějšího zeleného čaje, který na japonských čajových polí vyroste. Po sklizení a usušení se mele na velmi jemný prášek v konzistenci naší hladké mouky - z tohoto důvodu se narozdíl od klasických čajů neslévá, ale pije se "kompletní" - prášek se v horké vodě úplně rozpustí. Matcha má zhruba 10krát vyšší obsah antioxidantů  ve srovnání k klasickými zelenými čaji a tak se řadí mezi top nápoje podporující imunitu!!! Zkusit můžete například tu dodávanou naším partnerem, firmou UniTea.cz zde.

Kategorie: 
Obrázek uživatele Martin Novotný

O autorovi

"Duchovní otec" projektu, bio-hacker2, gastronaut, nutrarián, zdravotní detektiv, infovor, blázen do fitness/OCR.

„Starejte se dobře o své tělo. Je to jediné místo, ve kterém musíte žít.“ Jim Rohn