Přínosy probiotik pro děti

 

Existují jasné důkazy o tom, že probiotika bezpečně a účinně pomáhají při léčbě úporného průjmu u dětí. Saccharomyces boulardii má léčebné účinky při léčbě akutního průjmu u dětí. Tyto přátelské kvasinky totiž normalizují střevní  mikroflóru a upravují podmínky ve střevě. 

Bakterie mléčného kvašení jsou probiotika, která snižují riziko dětského ekzému. Suplementace probiotik a prebiotik zlepšuje příznaky u dětí s atopickou dermatitidou. Probiotika a prebiotika významně předcházejí ekzémům i atopickému ekzému u dětí.

Suplementace budoucích matek a později i jejich dětí probiotickými kvasinkami Lactobacillus reuteri snižuje IgE spojené s ekzémem a později během života může zmírnit alergické onemocnění dýchacích cest.

Probiotická směs příznivě ovlivňuje zácpu u dětí.
    
Bifidobacterium infantis a Lactobacillus acidophilus snižují výskyt a závažnost nekrotizující enterokolitidy u novorozenců s velmi nízkou porodní hmotností.

Suplementace dětí doplňky s Lactobacillus reuteri a Bifidobacterium lactis redukuje některé nežádoucí vedlejší účinky, např. při užívání antibiotik. Též působí při průjmu, který se objeví následkem užívání některých léčiv.
    
Dlouhodobé užívání probiotik a synbiotik snižuje výskyt a závažnost respiračních onemocnění v chladném období. Probiotické bakterie zkracují dobu trvání a závažnost běžného nachlazení.

Probiotická léčba má u dětí terapeutický význam při léčení infekce Klebsiella pneumoniae, která způsobuje močové infekce, průjmy u novorozenců a sekundárně i respirační infekce. 

Lactobacillus rhamnosus a Lactobacillus reuteri zkracují dobu trvání průjmu u dětí s mírnou gastroenteritidou.

Profylaktická probiotika snižují úmrtnost u nedonošených dětí.

Saccharomyces boulardii je účinný adjuvans při léčbě akutního průjmu u dětí. Lactobacillus reuteri výrazně zkracuje trvání vodnatých průjmů spojených s rotavirovou gastroenteritidou u dětí ve věku od 6 do 36 měsíců.

Probiotika se projevují imunomodulačními účinky u dětských pacientů s atopickým ekzémem zvýšením Th1 imunitní reakce, která vyvažuje dominantní TH2 imunitní odpověď.

Saccharomyces boulardii potlačuje infekci Escherichia coli u dětí.

Probiotické kmeny z mateřského mléka jsou lepší než antibiotika při léčbě infekční mastitidy. Lidské mateřské mléko obsahuje Lactobacillius kmeny, které jsou účinné při léčbě mastitidy během laktace.

Probiotická profylaxe (ochrana) je stejně účinná jako antibiotická profylaxe u dětí s přetrvávajícím vezikoureterálního refluxem (reflux močových cest).
    
Lactobacillus reuteri urychluje vyprazdňování žaludku a zlepšuje regurgitaci (návrat nestrávené potravy do úst bez nauzey a dávení) u kojenců.

Konzumace kysaného mléka s Lactobacillus casei u kojících matek má pozitivní vliv na matku i na stav imunity u potomka. 
    
Akné může příznivě reagovat na užívání probiotik vzhledem k jejich harmonizačnímu efektu osy střeva-mozek-kůže.

Probiotika ochraňují děti s alergiemi spojenými s IgE až do věku 5 let u těch, které přišly na svět za pomoci císařské řezu. 

Lactobacillus rhamnosus GG a Bifidobacterium lactis jsou bezpečné a účinné při potlačování počátečních projevů zánětu středního ucha a redukci použití antibiotik i při riziku respiračních infekcí v průběhu prvního roku života.

Poporodní probiotická a prebiotická léčba je bezpečná a zvyšuje odolnost proti infekcím dýchacích cest během prvních 2 let života.

 

Jistě bychom našli další pozitivní účinky nejen na dětský organismus. Faktem zůstává, že probiotika patří k těm potravinovým suplementům, které nejsou tolik žádané. Resp. obecně dáváme větší přednost jiným doplňkům stravy, i když právě probiotika nám mohou pomoci šetrně vyřešit spoustu zdravotních potíží. Zkuste zvážit, zda některý ze zmíněných přínosů může být užitečný u vašich dětí. Zároveň v této souvislosti připomínám, že je spousta dospělých lidí, kteří nemají dostatečný příjem probiotik ve stravě a tím jejich střeva strádají. Co vše ovlivňuje zdraví našich střev, jsme již v našich příspěvcích zmínili. 

Budete-li zvažovat zařazení potravinového doplňku s probiotiky do vašeho života, můžete zkusit nákup jednoho z těch nejkvalitnějších na našem trhu u našeho partnera NejenLéky - zde. Registrovaní čtenáři mohou využít  10% slevu :-)
 

Zdroj: www.greenmedinfo.com

 

Kategorie: 
Obrázek uživatele Veronika Novotná

O autorovi

Výživová poradkyně se zaměřením na výživové i zdravotní potíže u dětí, dospělých i seniorů. 

"Nechť strava je tvojí medicínou." Hippokratés