-
Zveřejnil:
Martin Novotný - Komentáře: 0
-
Štítky:
Mysleli jste si, že vám dám s vápníkem pokoj? To bych nesměl zapomenout na poměrně průlomovou studii, která tak trochu hraje do noty tomu, co jsem v sérii článků o suplementaci vápníkem a nutnosti udržovat rovnovážný vztah mezi ním a dalšími minerály a vitamíny napsal.
Podle nové studie zveřejněné v Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism mají v průběhu menopauzy ženy, které zažívají časté návaly horka a během spánku se nadměrně potí, výraznější inklinaci k výskytu osteoporozy a vyšší riziko zlomenin krčku stehenní kosti, spojované právě s nižší hustotou kostí.
Pro muže, kteří (ještě) nevědí, co menopauza (lidově se tomuto období říká přechod) je časový úsek v životě ženy, kdy dojde k zastavení produkce hormonů ve vaječnících a dojde rovněž k vymizení period. Zhruba 60% žen v tomto období zažívá návaly horka, které mohou trvat i několik let.
Všeobecně se doposud předpokládalo, že ženy po menopauze patří jako celá skupina mezi osoby nejvíce ohrožené úbytkem kostní hmoty - ve srovnání s ženami před menopauzou a muži. Proces menopauzy totiž systém vyplavování vápníku z kostí a její náhradu (remodelace kostí) výrazně posunuje ve prospěch vyplavování. To pak probíhá rychleji než doplňování, dochází k tzv. řídnutí kostí a naše kosterní soustava se tak stává náchylnější ke zlomeninám, hlavně pak k těm hůře hojitelným (zlomeniny krčku dlouhých kostí).
Porovnávací studie připravená na David Geffen School of Medicine na University of California v Los Angeles si vzala pod drobnohled klinickou studii 23.573 žen, které se podílely na projektu Women's Health Initiative (WHI). Všem ženám bylo mezi 50 až 79 lety a do projektu byly zařazeny pouze ženy, které absolvovaly po 8 let v řadě kontrolní návštěvu u svého gynekologa. Po oněch 8 let byly u žen zaznamenávány výše zmíněné symptomy (návaly horka a noční pocení) včetně jejich intenzity a rovněž tak byl veden záznam o všech frakturách, které v průběhu oněch 8 let prodělaly. 4.867 ženám byla rovněž na základě častých a komplikovaných zlomenin pravidelně měřena hustota kostní hmoty.
Z následné porovnávací studie jasně vyplývá souvislost mezi klasickými příznaky menopauzy a stavem kostí, resp. počtem zlomenin. Ženy, které měly v průběhu menopauzy časté a silné návaly horka, resp. silné pocení v průběhu spánku, vykazovaly vyšší a rychlejší úbytek kostní tkáně a měly vyšší počet komplikovaných zlomenin, především pak krčku stehenní kosti.
Na konečné stanovisko, hlavně pak na zjištění přesného mechanismu spojujícího menopauzální příznaky s řídnutím kostí, si budeme muset počkat, ale doporučení týmu z University v LA je k dispozici již teď a míří především na ženy před menopauzou. Pokud se chcete dožít klidného a zároveň aktivního důchodového věku bez složitých a bolestivých zlomenin, přestaňte kouřit, snižte na minimum konzumaci alkoholu, dopřejte si dostatek slunečního svitu (vitamín D), cvičte nebo se jakkoliv pohybujte.
Za VyváženéZdraví ještě dodáváme - pokud se rozhodnete pro suplementaci vápníkem (víme, že marketingové masáži se jen těžko odolává…), pak si prosím hlídejte správné poměry ostatních minerálů a vitamínů, především pak hořčíku, železa, vitamínu D a K2! Jakákoliv disbalance mezi vápníkem a některou z uvedených živin totiž vede k vyššímu vyplavování vápníku z kostí a děje se tak bez ohledu na to, jak moc se budete v menopauze potit či zažívat návaly horka…
- Pro psaní komentářů se přihlaste nebo zaregistrujte.