Probiotika mohou zlepšit krevní tlak

Nová studie odhalila, že pravidelné užívání probiotik může zlepšit krevní tlak. 

Probiotika jsou živé mikroorganismy (přirozeně se vyskytující bakterie v trávícím traktu), které jsou pokládány za zdraví přínosné. Jsou například obsaženy v některých jogurtech a potravinových doplňcích. Výzkumníci zjistili, že užívání probiotik snížilo systolický krevní tlak (vyšší číslo) v průměru  o 3.56 mililitru rtuťi (mm Hg) a diastolický tlak (nižší číslo) v průměru o 2.38 mililitru rtuťi (mm Hg) při porovnání s kontrolní skupinou, která probiotika neužívala.

Pozitivní efekt na diastolický tlak byl vyšší u osob s krevním tlakem 130/85 a vyšším. Konzumace probiotik po dobu kratší, než 8 týdnů neměla na snížení systolického nebo diastolického tlaku žádný vliv. ...

Bylo rovněž zjištěno, že přípravky s více jak jedním kmenem probiotických kultur snížily krevní tlak víc a účinněji, než přípravky s jedním kmenem probiotik.

Jing Sun, Ph.D., vysvětlila, že probiotika mohou snížit krevní tlak i dalšími pozitivními zdravotní efekty, např. zlepšením celkového cholesterolu a LDL, redukcí krevního cukru (glukózy) a inzulinové intolerance a úpravou hormonálního systému, který reguluje krevní tlak a rovnováhu tekutin v těle.

Pro to, aby mohli lékaři s důvěrou doporučit probiotika pro kontrolu a prevenci vysokého krevního tlaku, bude zapotřebí dalších studií.

Výzkum byl publikován v American Heart Association journal Hypertension.

Zdroj: AniNews

 

Kategorie: 
Obrázek uživatele Veronika Novotná

O autorovi

Výživová poradkyně se zaměřením na výživové i zdravotní potíže u dětí, dospělých i seniorů. 

"Nechť strava je tvojí medicínou." Hippokratés