-
Zveřejnil:
Martin Novotný - Komentáře: 0
-
Štítky:
“Časy se mění”. Nejenom krásná píseň “sametové” Marty Kubišové, ale i leitmotiv námi připravované přednášky “Nová doba, nová pravidla: výživa pro 21. století” a především realita. Ještě v sobotu jsem měl hlavě plán publikace článků na celý tento týden - nový článek o pitném režimu, závěrečnou část ódy na máslo, pokračování seriálu o lepku a mj. i článek cílený na skutečnou prevenci rakoviny děložního čípku. Časy se ale mění a tak i my zůstáváme pružní a reagujeme na aktuální témata. Jedna z našich čtenářek se nám ozvala s dotazem po přečtení článku o prevenci rakoviny prsní žlázy. A protože právě obdržela pozvánku na mammografické vyřešetření, chtěla znát můj i Veroničin názor na jeho činnost v rámci prevence, vedlejší účinky a možnosti prevence. Tak jsem oprášil zpola napsaný článek z prosince loňského roku, opětovně projel všechny lékařské databáze, podíval se na hodinové video profesora Charlese Majorse na téma kontroverzního “růžového hnutí” a jsem tu s klonem “Rakovina tlustého střeva aneb co pohádkový princ možná netuší…”, tentkorát zacílený pouze a jen na ženy.
Již jsme si všichni zvykli na každoroční průvody především slečen a paní v růžových tričkách či s jinými růžovými doplňky. Většinou je celá akce zaštítěna známými osobnostmi ženského rodu. Evelyn Lauder, bývalá šéfka koncernu Estée Lauder, by byla spokojená. Hnutí, které založila funguje i po její smrti. Penězi vybranými za první tři ročníky hnutí financovala založení a výstavbu Výzkumného centra pro boj s rakovinou. Od roku 2009, kdy do tohoto centra plynou miliony z pravidelně se opakující kampaně, bohužel vědci s ničím závratným nepřišli… I když u nás tuto akci zastřešuje jiný kosmetický gigant (Avon), za celým tím růžovým byznysem ve skutečnosti stojí jiná firma - AstraZeneca a její dva chemopreparáty Tamoxifen a Arimidex, které okupují první, resp. druhou příčku v celosvětové spotřebě léků cílených právě na rakovinu prsu. AstraZenecou řízená kampaň má natolik silný dopad, že v okamžiku, kdy MZd rozešle do našich poštovních schránek pozvánku na screening rakoviny prsu, začnou se specializované ordinace plnit novými zákaznicemi, které by si možná na tento “preventivní” úkon bez pobídky nevzpomněly. A zbytek světa? Na úvodním obrázku sami můžete vidět, jakou podporu hnutí získává od administrativy Baracka Obamy... Bravo!
Mammograf a jeho schopnosti
Jak jsem se již zmínil v pátečním článku o skutečné prevenci rakoviny tlustého střeva, všeobecně se uvádí, že současné mammografy jsou schopny detekovat tumory o velikosti 7 mm a větší. Jakýkoliv menší útvar ve vašem prsu unikne jeho pozornosti. A současná západní medicína nic jiného než chemoterapii, chirurgické odstranění a radioterapii nezná. Čeká vás bez ohledu na to, jestli má váš nádor 7 mm nebo 7 cm… Technologie i výzkum samotný jdou samozřejmě vpřed a tak již existují způsoby jak displázii, chorobné množení buněk, které je prekurzorem vzniku karcinomu, zjistit. Abyste nemuseli zbytečně překlikávat z článku na článek, kopíruji zde text z pátečního článku, který je i pro dnešní příspěvek relevantní:
Jako hudba z budoucnosti se proto jeví nová technologie používaná v USA, která nehledá nádor jako takový, ale přítomnost bílkovin označovaných jako ENOX2, jenž jsou exkluzivně produkovány rakovinovými buňkami. Díky této technologii se dají některé typy rakoviny (momentálně 29 typů, včetně rakoviny prsu) detekovat s 2-5 letým předstihem oproti metodám využívaným v ČR! I když z našeho pohledu ani tato metoda nepatří mezi prevenci, její dostupnost v ČR by jistě uvítali všichni, kdo dávají přednost alternativním přístupům léčby před totální devastací těla chemoterapií a ozařováním - i tato léčba by totiž měla vyšší procento úspěšnosti.
Debata nad smysluplností masivního screeningu nadále pokračuje a nezůstává pouze u faktu, že mammograf nedokáže rozpoznat a jasně identifikovat možnou hrozbu, pokud již v prsu ženy nejsou jasně vyvinuté léze. Stále více se objevují studie upozorňující na vysoká procenta falešné pozitivní diagnostiky (ženám je sdělen pozitivní nález a následnými testy se toto podezření vyvrátí), falešné negativní diagnostiky (ženy přicházející na screening již tumor v prsu mají, ale mammograf jej díky brzkému stádiu neidentifikuje), nadhodnocené diagnostiky a negativních účinků záření, kterým se ženy podstupující screening nevyhnou. K tomu si přidejte psychologický efekt pozitivní diagnostiky (především té falešné) a tak není divu, že se i prestižní deníky typu New York Times odhodlají k zveřejnění titulního článku na toto téma, kde hodnotu plošného screeningu rakoviny prsu zdiskreditují.
BRCA1/2: kontroverze především
Testováním vaší DNA lze zjistit mutace a pozměnění BRCA1 a BRCA2 genů, které jsou ve své nezměněné podobě zodpovědné za tvorbu bílkovin potlačujících vznik a vývoj rakovinových útvarů. Pokud máte jeden nebo oba geny zmutované, jste automaticky zařazeny do kolonky těch žen, které mají vyšší riziko vzniku rakoviny prsu, popř. rakoviny děložního čípku. Všeobecně se uvádí, že zatímco celkové procento pravděpodobnosti onemocněním jedním z těchto dvou typů rakoviny se u žen pohybuje na úrovni 12%, u žen s poškozeným nebo zmutovaným BRCA1 je toto riziko zhruba 55%, resp. 45% u genu BRCA2. Proč zde vlastně uvádím tento odstavec? Mammograf tuto genetickou odchylku neodhalí a tak jednou z mála možností, kterou máte, je nechat se otestovat. Máte-li již v rodině historicky zjištěnou přítomnost této mutace (u žen je spojovaná s rakovinou prsu a děložního čípku, u mužů pak s rakovinou prostaty a u obou pohlaví pak s rakovinou slinivky), pak je 50% pravděpodobnost, že jste ji zdědili.
Můj názor na možnost projevení se jakékoliv genetické odchylky asi již znáte - dá se pozitivně (a bohužel i negativně) ovlivnit životním stylem, prostředím a výrazně i stravovacími návyky. To, že žijete s vědomím, že máte BRCA1/2 zmutované, ještě neznamená, že konkrétní rakovina u vás propukne. Větší pravděpodobnost je u žen bez této mutace, které kouří, žijí v silně znečištěném prostředí a např. inhalují výpary benzenu (= pracují jako obsluha na čerpacích stanicích) než u těch, které sice genové poškození mají, ale nekouří, vyhýbají se smaženým jídlům a celkově se starají o své duševní i psychické zdraví!
Závěr z tohoto odstavce by proto měl být v duchu “Vy, s BRCA1/2 poškozeným genem - čtěte níže uvedené dvakrát!”.
Skutečná prevence? Čeho se vyvarovat!
Karcinogenních látek, které byly prokazelně označeny za ty, které spouštějí proces chorobného množení, je mnoho. Těch stojících za vznikem rakoviny prsu bylo identifikováno přes 28. Uvádím zde jen ty nejdůležitější a relevantní pro život žen v České Republice.
- heterocyklické sloučeniny - cigaretový kouř, potraviny grilované při vysoké teplotě
- endogenní a chemické léky a další narušovače endokrinní činnosti, jako např. estrogen, progesteron, nefermetované produkty za soji, atp.
- styreny - potraviny přicházející do styku s polystyrenem, polystyrenové kelímky, koberce, lepidla, atp.
- zpomalovače hoření, plastové polymery, polyuretanové pěny
- aromatické aminy - polyuretan, pesticidy
- organická halogenová rozpouštědla - odstraňovače barev a skvrn, vlasová kosmetika ve sprejích
- dusíkaté polyaromatické hydrokarbony - výfukové plyny z dieselových motorů
- parabeny - antiperspiranty a další kosmetika
- herbicidy - nedílná součást geneticky modifikovaných potravin…
To by bylo pro dnešek vše, dámy ;-) Na druhou část příspěvku se můžete těšit již zítra. Bude obsahovat:
- detaily několika studií zpochybňujících mammografii jako takovou
- názory několika námi uznávaných odborníků na celou problematiku
- jasné a detailní informace o SKUTEČNÉ prevenci!
- domácí screening aneb zapojte manžela ;-)
Pokud se na mammograf náhodou v brzské době chystáte, mějte prosím na paměti, že rozhodnutí, zda jít či nejít, je jen na vás a na nikom jiném! V rámci zítřejšího pokračování samy zjistíte, že existují studie, které celou proceduru svými výsledky podporují a zároveň ty další, které ji zatracují. Ve světě “česky psaného internetu” se s výjimkou několika serverů, které se nebojí otevřeně vyjadřovat i k dalším kontroverzním přístupům, spíše setkáte s názory PRO mammografii…
- Pro psaní komentářů se přihlaste nebo zaregistrujte.