Stres: 10 nejúčinnějších kroků, jak se s ním vypořádat

Stres patří k našemu každodennímu životu. Jenže v naší moderní uspěchané době plné zvonících telefonů, schůzek, práce, e-mailů, televize, aut a dopravních zácp nám stres přerostl do neúnosných hranic a nechává nás úplně vyčerpané a nemocné. Stres ovlivňuje snad úplně každý proces v našem těle. Dokonce se podle studií uvádí, že stres může za více než 90% všech našich nemocí počínaje bolestmi hlavy, kloubů a zad, až po svalové křeče, vysoký tlak, infarkty, osteoporózu, zánětlivá onemocnění, zažívací obtíže atd. Když se nacházíme ve stresu, naše tělo to chápe jako ohrožení a náš organizmus přechází do tzv. stavu „boje nebo útěku“. Příroda toto krásně vymyslela. Aby nás naše tělo chránilo před externím ohrožením, třeba v podobě blížícího se predátora a připravilo nás na již zmíněný boj nebo útěk, tak se například většina krve z našeho krevního oběhu nahromadí do mozku a srdce a dávky andrenalinu nám poskytnou extra energii a ostražitost. To vše ale na úkor potlačení některých funkcí, které nejsou v dané situaci potřeba jako například: metabolismus, kreativní myšlení, růst, imunita, zažívání atd. Kdyby se jednalo pouze o dočasnou situaci a tělo mělo pak dostatek času na regeneraci, tak by se tolik škody neodehrávalo. Problém je ale v tom, že díky našemu životnímu stylu se nacházíme ve chronickém stresu a tím v tomto módu ohrožení. Musíme si ale uvědomit, že stres není podstata našich problémů, ale je jím náš zmíněný životní styl, kdy naše tělo nemá prostor odpočívat a regenerovat. Co se s tím dá ale dělat?

 

 

Strava

Samozřejmě jako základem pro zdraví a pevné nervy bývá pestrá, barevná a vyvážená strava plná antioxidantů, vitamínů a minerálů, které tělo ve stresu spotřebovává. Zaměřit bychom se měli hlavně na vitamíny C, B a E. Dále pak na stravu bohatou na hořčík, zdravé tuky a hlavně Omega-3 mastné kyseliny, které kromě potlačování zánětu jsou blahodárné pro náš mozek, cévy a srdce.

Co se naopak velmi doporučuje omezit a případně přestat úplně konzumovat jsou kofeinové výrobky, káva, bílý cukr a nadměrný přísun alkoholu.

 

 

Pravidelné cvičení

Pravidelné cvičení bojuje se stresem a s úzkostmi, ulevuje napětí, pročišťuje mysl a zásobí nás prospěšnými hormony. Každý z nás určitě slyšel o vyplavování „endorfínů“ právě díky pravidelnému cvičení. Velmi vystresovaným jedincům bych ale doporučoval nic nepřehánět a zvolit klidnější energetická cvičení, které mají opravdu neuvěřitelná pozitiva. Patří k nim hlavně jóga, Tai-chi nebo Qi Gong (Čchi-kung).

 

 

Naplánujte si relaxaci

Pokuste se si naplánovat alespoň jeden den v týdnu na relaxaci. Jeden z nejlepších receptů proti stresu je se věnovat tomu, co člověka naplňuje a co miluje. Ať je to umění, kultura, hra tenisu nebo knížka. Vyjadřujte se kreativně a ze srdce.

 

 

Čas na čaj

Vědci zjistili, že antioxidanty například v zeleném čaji podporují nejen spalování přebytečných tuků, ale také zvyšují vitalitu, imunitu a působí proti kardiovaskulárním potížím a proti celé řadě dalších degenerativních nemocí. Pro uklidnění a stresu je výborný čaj z heřmánku či meduňky.

 

 

Buďte více v přírodě - „grounding“

Pobyt v přírodě je jedna z nejlepších věcí, co pro sebe můžeme udělat. Čím dál tím častěji se naše populace uzavírá do místností, aut a kanceláří a ztrácíme úplně kontakt s přírodou. Přitom je dokázáno, že na čerstvém vzduchu a za přirozeného světla stoupá hladina serotoninu – hormonu štěstí, který je nezbytný pro naší životní energii a dobrou náladu. Všimli jste si někdy, že jste se cítili lépe už jen po třeba krátce procházce v přírodě bosí? Tomuto jevu se z angličtiny říká tzv. „Grounding“ neboli uzemňování. Je vědecky dokázáno, že tělesný kontakt s přírodou a se zemí dokáže neuvěřitelně odplavovat následky stresu tím, že uvádí náš centrální nervový systém do rovnováhy společně s odstraňováním zánětlivých stavů a odstraňování únavy.

 

 

Hluboké dýchání

O správném dýchání by se dala napsat celá kniha. Říká se, že bez jídla se obejdeme až několik měsíců, bez vody vydržíme několik dní, ale bez dechu je po pár minutách po všem. Dech je unikátní v tom, že jej můžeme ovládat vědomě anebo probíhá zcela sám. Náš dech by měl být pomalý, hluboký a pravidelný, ale většina z nás dýchá úplně obráceně rychle, mělce a nepravidelně. Ne nadarmo se říká: „Strachy ani nedýchal“. Nedostatečné dýchání vede k napětí a právě zpomalením a prohloubením dechu se dá stresová reakce okamžitě odbourat. Náš dech by měl být hlavně veden z břicha, plným zapojením dýchacího svalu bránice a poté by měl přejít do žeber a horní části těla.

 

 

Vyvarovat se negativnímu myšlení

Naše myšlenky mají na naše zdraví asi největší vliv. Věřte nebo ne většina našich nemocí pochází z naší hlavy. Vytváříme si naší realitu tím, jak přemýšlíme. Když jsme naplnění zlobou, hněvem, záští, strachem anebo obavami, tak všechny tyto pocity vyvolávají v našem systému napětí a opravdu velmi ničivou reakci. Zvažte si velice důkladně, čemu a komu věnujete svojí energii a snažte si rozložit své síly. Pokud se budeme snažit vidět věci v dobrém světle a naučíme se být vděční, tak můžu zaručit, že se naším zdravím a energií boudu dít zázraky.

 

 

Spánek

Jedna z hlavních věcí, které bychom si měli nastavit jako prioritu. Málo spánku nás nechává vyčerpané, neodpočaté, neproduktivní a podrážděné. Měly bychom si osvojit chodit spát pravidelně, aby si mozek a tělo navykly na pravidelnost. Měli bychom si zajistit alespoň 7-8 hodin spánku s tím, že se říká, že úplně nejkvalitnější spánek je před desátou hodinou večerní.

 

 

Smích a ještě jednou smích

Je vědecky prokázáno, že smích snižuje hodnoty stresového hormonu kortizolu a zároveň podporuje vylučování již zmíněných endorfínů a dokonce růstového hormonu, společně s podpořením imunitního systému.

 

 

Meditace

A to nejdůležitější nakonec. Meditace je vědou a výzkumy potvrzena jako za bezkonkurenčně nejúčinnější nástroj proti stresu, depresím a úzkostem. Má tolik pozitivních benefitů pro naše zdraví těla a mysl, že jejich výčet by byl na několik stran. K těm nejdůležitějším patří zpomalení stárnutí, obnova buněk, zlepšení fungování mozku společně zlepšováním paměti, podpora imunitního systému, snižování krevního tlaku, snižování bolesti, vyplavování serotoninu atd. Vřele doporučuji začít s meditací a přečíst si o technikách meditace nějaké základní informace a rady a pak si udělat systém a vytvořit si vlastní rituál meditace. Vlastně jde o to se naladit na vlastní prostor a poslouchat své tělo. Stává se nám, že mnohdy až moc přemýšlíme a o to méně prožíváme. Meditace je mocný nástroj k nalezení klidu a míru. 

 

Závěrem bych doplnil, že mnohdy se ve snaze jak se zbavit stresu honíme za různými výživovými strategiemi nebo nepostradatelnými doplňky a tím si vlastně jen přidáváme. Zapomínáme na ověřené praktiky jako je právě dýchání, kontakt s přírodou a meditace, které jsou neuvěřitelně účinné, jednoduché a všude dostupné a můžeme je použít kdykoliv a kdekoliv. Přeji klidné krásné dny.

 

Zdroje:

Why More Laughter = Less Stress = Better Health And More Energy

Škola smíchu (FB profil "smíchologie")

13 Science-Backed Reasons Tea Is Awesome

What is Stress?

Benefits Of Meditation: How Mindfulness Helps Boosts Immunity, Reduce Stress

SaveSave

Kategorie: 
Obrázek uživatele Anonymní