Sušenými švestkami proti osteoporóze!

Patříte mezi ty, kteří si myslí, že proti osteoporóze můžete úspěšně bojovat pitím mléka a konzumací jogurtů? Abych otázku ještě více upřesnil? Krabicového UHT mléka a nízkotučných jogurtů? Pokud jste na naše stránky nenarazili dnes poprvé a toto je první článek, který ode mne nebo Veroniky čtete, asi již máte jasno. 

I když patří vápník mezi základní stavební prvky naší kosterní soustavy, aby došlo k jeho plnému využití osteoblasty (buňky kostní dřeně), je zapotřebí mimo jiné:

  • dostatek vitamínu D, hormonu, který naše tělo syntetizuje z UV-B záření a pro jeho tvorbu potřebuje dostatek cholesterolu - dostatečné hladiny vitamínu D (v krevních testech značený jako 25-hydroxyvitamín D) jsou nezbytně nutné pro správné vstřebání vápníku ze stravy 
  • dostatek vitamínu K2, který zabezpečí, že se vápník bude usazovat, tam kde má (v kostech) - jeho kritický nedostatek vede k usazování v měkkých tkáních, což vede ke kornatění tepen/ ateroskleróze a to pak následně k vyššímu riziku srdečního infarktu

Vápník má v těle i svého antagonistu, hořčík. Vysoké množství dietetického vápníku v kombinaci s nedostatkem vitamínů D a K2 a chronickým nedostatkem hořčíku situaci ještě zhoršuje. Hořčíku máme všeobecně ve stravě málo a i to malé množství ještě více redukujeme stresem, resp. tím, co jako stres pokládáme.

 

Průřez zdravou kostí (vlevo) a kostí postiženou osteoporózou (vpravo) 

 

Teď již k tomu, co mají švestky společného s prevencí osteoporózy ;-) V České republice je řídnutím kostí postiženo 15 % mužů a 33 % žen ve věku nad 50 let a 39% mužů a 47% žen nad 70 let (1). Studie zveřejněná v British Journal of Nutrition (2) zkoumala právě pro kosti ochranný vliv sušených švestek a přišla s překvapujícími závěry. 

Tento 12-měsíční klinický pokus na 160 ženách v postmenopauzálním věku s diagnózou pokročilé osteoporózy přišel nejenom s potvrzením pozitivního vlivu, ale i s návrhem třech různých mechanismů podporujících závěry studie. Ženy v průběho studie konzumovaly buďto 100 g sušených švestek nebo 75 g sušených jablek (křížal), společně s 500 mg vápníku a 400 I.U. vitamínu D (poznámka VyváženéZdraví.cz - osobně si nejsme jisti, zda tak mizivé množství vitamínu D nějak studii ovlivnilo - z našeho pohledu je při kritickém nedostatku vitamínu D konzumovat minimálně 3.000 I.U. denně…) ve formě potravinového doplňku (3). Ženy konzumující sušené švestky pak měly na závěru pokusu výrazně vyšší hustotu kostí (měřeno v loketní kosti a v jednom z obratlů) ve srovnání s kontrolní skupinou konzumující křížaly i s vlastním stavem hustoty kostí na začátku pokusu!

 

Konzumace 9 sušených švestek denně jako nejlepší prevence osteoporózy!!!

 

"Příroda vytvořila sušené švestky jako ovoce s unikátní výživovou kompozicí", řekl Dr. Arjmandi, vedoucí výzkumu z Florida State University (společná studie s vědci z San Diego State University ). “Za 15 let mého výzkumu jsem se nesetkal s podobným ovocem. Výzkum jasně naznačuje, že konzumace  sušených švestek napomáhá k regeneraci kostní tkáně u osob postižených její ztrátou.”

Další studie navíc naznačují, že sušené švestky mají pozitivní vliv na zdraví srdeční soustavy a zažívání

  • management tělesné váhy - pomáhají při redukci či udržování hmotnosti tím, že zrychlují pocit nasycení, jejich konzumace nevyvolá zvýšenou koncentraci glukózy v krevním séru a vyšší koncentrace hormonů ovlivňujících náš apetit (4)
  • konzumace sušených švestek rovněž vede ke snížení LDL cholesterolu v krvi (5)
  • podpora zažívání - v léčbě mírné až středně obtížné zácpy jsou účinnější, než psyllium (6)
  • patří mezi potraviny s nižším glykemickým indexem (GI) a díky tomu jsou schopny zasytit nás rychleji, než potravina s vysokým GI a to navíc bez negativního efektu prudkého zvýšení glukózy v krevním séru a následné sekreci inzulinu (7)

 

A jak tedy zní doporučení VyváženéhoZdraví? Zařaďte sušené švestky do vašeho jídelníčku! Ideálně v dávce 9 kusů denně, která se jeví jako ideální. Pokud vám samotné švestky nechutnají, rozmixujte si je na kaši, kterou zamíchejte třeba do plnotučného živého jogurtu. Budete-li je konzumovat samostatně, zkuste tak činit při jedné ze svačin - cukry ve švestkách jsou mixem glukózy, fruktózy a sacharózy a především fruktóza si zaslouží, aby byla trávena samostatně ;-)

 

Reference:
(1) Statistické údaje o osteoporóze

(2) British Journal of Nutrition / Volume  112 / Issue 01 / July 2014, pp 55 - 60

(3) British Journal of Nutrition (2011), 106, 923–930. 

(4) Furchner-Evanson A, Petrisko Y, Howarth L, Nemoseck T, Kern M. Type of snack influences satiety responses in adult women. Appetite. 2010;54:564–569. 

(5) Gallaher CM, Gallaher DD. Dried plums (prunes) reduce atherosclerosis lesion area in apolipoprotein E-deficient mice. British Journal of Nutrition. 2009;101(2):233–239. 

(6) Attaluri A, Donahoe R, Valestin J, Brown K, Rao SS. Randomised clinical trial: dried plums (prunes) vs. psyllium for constipation. Alimentary Pharmacology and Therapeutics. 2011;33:822–828. 

(7) Foster-Powell, K., Holt, S.H.A., Brand-Miller, J.C. International table of glycemic index and glycemic load values. The American Journal of Clinical Nutrition. 2002.76:5-56.  

Kategorie: 
Obrázek uživatele Martin Novotný

O autorovi

"Duchovní otec" projektu, bio-hacker2, gastronaut, nutrarián, zdravotní detektiv, infovor, blázen do fitness/OCR.

„Starejte se dobře o své tělo. Je to jediné místo, ve kterém musíte žít.“ Jim Rohn