Syndrom propustnosti střev - co, proč, jak? II.

Další díly

 

V dnešním  pokračování se budu věnovat dalším faktorům stojícím za syndromem propustnosti střev. První díl najdete zde.

 

Chronický stres

V průběhu času oslabuje vaši imunitu a ochromuje  schopnost těla bojovat proti virům a baktériím a to vše vede k zánětlivým procesům a propustným střevům. Snižte chronický stres tím, že si sami naordinujete více spánku, zařadíte do svého programu volnočasové aktivity, budete více relaxovat, stýkat se s pozitivně naladěnými lidmi...

 

Toxiny

Každý rok přijdeme do kontaktu s přibližně 80.000 chemikáliemi a toxiny, ale těmi nejnebezpečnějšími jsou z pohledu propustnosti střev antibiotika, pesticidy, pitná voda a NSPZL, nesteroidní protizánětlivé léky (Aspirin, Brufen, Ibuprofen, Nurofen, Modafen a další). Zajímejte se o kvalitu pitné vody a pokud obsahuje velké množství chloru nebo fluoru, použijte některý z filtračních systémů. Namísto NSPZL zkuste najít bylinky, které vám zánět vyléčí. 

 

Dysbióza

Jedna z hlavních příčin syndromu propustnosti střev. Jedná se o nerovnováhu mezi pro zdraví příznivými a škodlivými bakteriemi ve vašich střevech. Pro mnohé z nás může tato nerovnováha ve skutečnosti začít již při narození - při porodu císařským řezem nebo pokud již vaše matka měla tento syndrom. Nadužívání antibiotik na předpis, voda s přebytkem chloru a fluoru a nedostatek potravin bohatých na probiotika - to vše přispívá k dysbióze ve střevech.

 

Syndrom propustnosti střev a váš mozek

Propustné stěny střev mohou stát i za nárůstem autismu v dětské populaci. Bezlepková a bezkaseinová dieta se ukazála být jako velmi účinná u dětských pacientů s autismem, protože tyto proteiny (lepek, kasein) mohou proniknout stěnou střev, dostat se do krevního oběhu a působit podobně jako opiáty.

To je i důvodem, proč je syndrom propustnosti střev spojován s dalšími psychologickými poruchami jako např. stavy úzkosti, deprese nebo bipolární porucha osobnosti. Proto platí, že vyléčíte-li vaše střeva, často vyléčíte i váš mozek.

 

V posledním díle vám předložím 4-krokový plán pro léčbu syndromu a výběr potravin & potravinových doplňků vhodných pro podporu léčby. 

Kategorie: 
Obrázek uživatele Martin Novotný

O autorovi

"Duchovní otec" projektu, bio-hacker2, gastronaut, nutrarián, zdravotní detektiv, infovor, blázen do fitness/OCR.

„Starejte se dobře o své tělo. Je to jediné místo, ve kterém musíte žít.“ Jim Rohn