Techniky, které vám umožní zredukovat stres

Ve stresu se občas nachází každý, někdo méně a někdo více. Jeho dopad není pouze psychický, ale i fyzický, jelikož se při něm tělo zaplaví stresovými hormony, zejména kortizolem a adrenalinem. Během dne se setkáváme s několika stovkami reakcí na stresové situace. Stresové hormony mají za následek ukládání tuku do našeho pasu, způsobují bolesti hlavy a zad a vedou k celé řadě zdravotních problémů. Dobrou zprávou je, že existuje celá řada činností, které pomáhají v boji proti stresu.

Zde je několik tipů, jak nejlépe zvládnout stres

Každý hledá jiný způsob, každému vyhovuje jiná činnost:

Poslouchejte hudbu

Pokud máte pocit, že jste se ocitli ve stresové situaci, zkuste si odpočinout a poslouchat relaxační hudbu. Poslech klidné hudby má pozitivní vliv na mozek i tělo, může pomoci snížit krevní tlak i hladinu kortizolu. Pokud nejste příznivci klasiky, poslouchejte zvuky moře nebo přírody. Klidně si najděte nějaký druh hudby, která se vám líbí a která vám pomůže uvolnit se. Jen se posaďte, nalaďte, uvolněte se a poslouchejte.

 

Zavolejte kamaráda

Pokud máte pocit stresu, dejte si přestávku, zavolejte kamarádovi a promluvte si s ním o svých problémech. Dobré vztahy s přáteli a blízkými jsou důležité pro každý zdravý životní styl a jsou užitečné i v případě, že jste ve stresové situaci. Slyšet uklidňující hlas, i když třeba jen na krátký okamžik, dokáže pomoci.

 

Mluvte sami se sebou

Komunikace s přáteli někdy není dobrá volba. Zkuste tedy mluvit sami se sebou. Neberte to však jako projev šílenství. Řekněte si, co je potřeba udělat pro splnění úkolu, který vás stresuje a co je důležité, že všechno zase bude brzy dobré.

 

Stravujte se správně

Stresové stavy a správná strava spolu úzce souvisejí. Když máme hodně práce, často zapomínáme správně jíst a uchylujeme se ke sladkému nebo rychlému občerstvení. Snažte se těmto jídlům vyhýbat. Dobrou volbou je ovoce a zelenina. Do jídelníčku zařaďte ryby, které mají vysoký obsah omega 3 mastných kyselin a pomáhají snižovat příznaky stresu. Dobrou volbou je například sendvič s tuňákem.

 

Smějte se

Smích uvolňuje endorfíny, které zlepšují náladu a snižují hladinu stresových hormonů.

 

 

Pijte čaj

Velký přísun kofeinu způsobuje nárůst krevního tlaku. Místo kávy a energetických nápojů vyzkoušejte zelený čaj. Obsahuje méně kofeinu a tělu dodá zdravé antioxidanty a theanin – aminokyselinu, která má uklidňující účinky na váš nervový systém.

 

Kvalitní spánek

Všichni víme, že stres může zasáhnout i náš spánek. Nedostatek spánku však také může být příčinou stresu. Kvalitní spánek podpoří bylinné čaje nebo některé relaxační techniky.

 

Meditace

Nesčetné studie ukázaly, že meditace je jedním z největších nástrojů boje proti stresu. Najděte si nějaký čas každý den a věnujte jej meditaci. Budete šťastnější, více soustředění a můžete také předcházet budoucím zdravotním problémům způsobeným stresem.

 

Cvičení (i krátké)

Cvičení nemusí znamenat návštěvu posilovny nebo dlouhý trénink. Postačí krátká procházka po kanceláři nebo jen protažení se. Tělo se prokrví, uvolní se endorfíny a může dojít ke zlepšení nálady.

 

Pokud se necítíte v harmonii, je nejvyšší čas začít sledovat magazín ČeskoZdravě.cz, který vám pomůže najít ideální cestu ke zdravému tělu i mysli. Stres je sice nevyhnutelnou součástí života, ale to neznamená, že byste jej měli ignorovat. Příliš mnoho neléčených stresů může způsobit potenciálně vážné problémy s fyzickým a duševním zdravím. Dobrou zprávou je, že v mnoha případech je stres zvládnutelný. S určitou trpělivostí a několika užitečnými strategiemi můžete snížit váš stres.

Kategorie: 
Obrázek uživatele Anonymní