-
Zveřejnil:
Martin Novotný - Komentáře: 4
-
Štítky:

Další díly
Tentokrát přicházím s delším úvodem, aby všichni čtenáři pochopili důvod a záměr. Zároveň dnes ve stylu "méně je více" představím jen první díl - další budou brzy následovat :-)
Sledujete-li jen mass-média (a věříte jim), pak pro vás bude následující přehled šokující. Pro ty z vás, kteří se zajímají o své zdraví a aktivně vyhledávají informace u skutečných odborníků, nebudou tyto informace žádnou novinkou. Mezi mass-media z našeho pohledu patří všechny tři hlavní televize (bohužel včetně ČT, která tím neplní svou funkci) i veškeré tiskoviny bez ohledu na to, zda mají svou pravidelnou “zdravou rubriku” nebo jsou jejich články takříkajíc výstřelem do tmy…
Jak jsem se již několikrát zmínil, chápu důvody, které k tomu některé mediálně známé osoby, spojované se zdravím a životním stylem, vedou. Veškerá média, jakkoliv dávají najevo svou nezávislost, jsou závislá na inzerentech a Ti se často rekrutují z řad farmaceutických firem a velkých potravinářských koncernů. Říci v přímém přenosu (ze záznamu se to lehce vystříhne nebo se lehce natočí odpověď “správná”) něco, co by mohlo snížit zisky těchto molochů, by znamenalo dvě věci - televize přijde o inzerenta a ten, který by skutečnou pravdu v televizi řekl, by se s kariérou “TV star” mohl rozloučit… Jsou “TV stars”, které dají přednost své kariéře před zdravím svých čtenářů či diváků a jsou "stars", které se raději spokojí s tím, že budou vidět třeba jen na internetu, který není limitovaný podobnou reklamou. Příklady těch prvních asi zmiňovat nemusíme. K těm druhým patří např. MUDr. Jan Hnízdil, Roman Vaněk, MUDr. Ludmila Eleková nebo naše spřízněná duše, profesorka Anna Strunecká. Takových lidí, kteří dají přednost blahu ostatních před finančním zabezpečením sebe sama, si velmi vážíme. Je tedy na vás, komu budete věřit a komu ne. Pouze bychom doporučili, abyste se sami o konkrétní pohled na věc zajímali, zjistili, zda existuje protinázor a vyhodnotili, kterou cestou se v tom konkrétním doporučení vydáte ;-) Vaše zdraví je jen a jen ve vašich rukách!
Tak a teď již směle k top desítce potravin, které se tváří zdravě, ale zdravé ani náhodou nejsou!
Všechny ovocné džusy znamenají vysokou dávku fruktózy!
Ovocné džusy
Fakt, že ovocné džusy mohou být, pokud je pijete ve velké míře, zdraví škodlivé, většinu laické veřejnosti překvapí a šokuje. Rád bych hned na začátku uvedl, že vidím velký rozdíl mezi krabicovými džusy, které najdete na regálech hned vedle minerálek, těmi v chladících boxech a těmi doma vyrobenými na odšťavňovači. V tomto uvedeném pořadí se tak trochu blíží skutečně zdravé stravě. Avšak i čerstvé ovocné šťávy z doma odšťaveného ovoce mají při nadměrné konzumaci svá ALE díky vysokým dávkám fruktózy…
Začněme s UHT krabicemi… Když se podíváte detailněji na složení, zjistíte, že většina i těch 100% džusů je ve skutečnosti vyrobena z koncentrátů. Ty jsou v zemi původu technikou odstranění části vody převedeny tepelnou úpravou na hustou tekutinu, která je následně v zemi balení naředěna vodou na původní hustotu. Přidejte nějaká barviva, stabilizátory, nějaký vitamín (většina těch přírodních je tepelně senzitivní a tak je v průběhu cesty z čerstvé šťávy k husté břečce biologicky znehodnocena…) a minerál a hle - máte z toho “100% džus” ;-) Ještě jiná kapitola jsou pak ne-100% džusy a tzv. ovocné šťávy - zde se můžete těšit na řádnou dávku glukozo-fruktozového sirupu a pár dalších aditiv.
A co 100% džusy z chladících boxů? Podívejte se prosím na složení. Pokud v nich najdete cokoliv jiného než čestvou ovocnou šťávu, popř. kyselinu citronovou nebo askorbovou jako konzervant, je dost velká šance, že si zase tak moc oproti krabicovému džusu z nechlazených polic nepolepšíte.
OK? Pojďme na doma připravené džusy. Zkuste se zamyslet nad tím, jak dlouho byste jedli 4 středně velké pomeranče. 20 minut? Půl hodiny? Pokud jste jako já, bude vám to spíše trvat kolem hodiny a více. Otázkou je, zda byste vůbec tolik pomerančů najednou opravdu snědli. A teď se zamyslete, jak dlouho vám bude trvat vypít sklenici pomerančového džusu? Minutu? Dvě? Pokud máte žízeň, vypijete sklenici na “jeden zátah”. Chápete ten rozdíl? Pokud si dáte tu práci a ony 4 pomeranče nejprve oloupete, důkladně rozkoušete a kompletně natrávíte, bude to trvat ještě déle než 30-60 minut. A fruktóza v pomerančích obsažená bude mít více času se řádně a hlavně pomaleji vstřebat!
Malé poučení → pokud chcete předejít následným problémům, zkuste se (seřazeno podle důležitosti pro vaše vyvážené zdraví) vyvarovat pití:
1) ovocných nápojů (cokoliv s obsahem ovoce kolem 20% a méně) - jsou plné glukózo-fruktózového sirupu, který má ničivé účinky na vaše celkové zdraví!
2) ovocných džusů (pod 100%) - opět můžete očekávat řádnou dávku glukózo-fruktózového sirupu, který společně s další fruktózou z té trochy ovoce zbytečně šokově zatíží váš organismus!
3) 100% ovocných džusů - viz výše
Pokud chcete získat z ovoce co nejvíce, včetně pozitivních účinků nerozpustné vlákniny obsažené v některých druzích ovoce (např. jablka, meruňky, jahody, maliny), zkuste je konzumovat celé, ideálně s odstupem od hlavních chodů (VyváženéZdraví doporučuje 1 hodinu před, resp. 1 hodinu po jídle) jako svačinku. Mimo nerozpustnou vlákninu a trochy fruktózy, která se ale bude metabolizovat postupně, tak jak budete ovoce konzumovat, dostanete do těla i spoustu vitamínů a antioxidantů! Některé z nich, hlavně pak u komerčně produkovaných nápojů a džusů tolik vyzdvihovaný vitamín C, jsou totiž tepelně citlivé a tak budou v případě 1), 2) i 3) nepřítomné nebo bude výrobce dodávat vitamín C v syntetické podobě, která má o poznání nižší biovstřebatelnost!
Další info na téma fruktóza najdete zde.
- Pro psaní komentářů se přihlaste nebo zaregistrujte.
Michal
Opět pěkný článek. Doplnil bych jen o zdůvodnění proč je nadměrná konzumace fruktózy škodlivá. Např. formou prokliku na vysvětlení. Vy to víte. Já taky... Ale člověk snadno zapomene, že mnoho lidí neví, v čem je problém, když je to přece přírodní....
Michal Arnošt / www.arnostovi.cz
Veronika Novotná
Dobré ráno Michale, díky za poznámku - utekl nám jeden termín ve štítcích, aby se pod článkem ukázal odkaz na jeden náš článek o fruktóze z minulosti. Nyní je doplněno, tak doufáme, že potřebné informace najde zvídavý čtenář tam :-)
Výživová poradkyně se zaměřením na výživové i zdravotní potíže u dětí, dospělých i seniorů.
"Nechť strava je tvojí medicínou." Hippokratés
Michal
Dobré ráno. :-) zvídavý budou jistě rádi ;-) Osobně většinou články čtu na IPhone v režimu čtečky - a tam vidím jen hlavní článek.
Michal Arnošt / www.arnostovi.cz
Veronika Novotná
Kdo chce, hledá cesty, kdo nechce, hledá důvody :-) Pro ty méně šikovné, dodáváme aktivní odkaz na konec článku :-)
Výživová poradkyně se zaměřením na výživové i zdravotní potíže u dětí, dospělých i seniorů.
"Nechť strava je tvojí medicínou." Hippokratés