Vegetariáni a kvalita jejich spermií

Všeobecný názor na vegetariánskou stravu je takový, že je zdravá. Ano, plně souhlasím. Je jednoznačně zdravější, než “standardní evropská/česká kuchyně” říznutá fast-foody. Spousta lidí, kteří na vegetariánskou stravu přešli, na ní nedá dopustit, i když se většina z nich dříve či později vrátí k nějaké formě živočišné potravy. Ano, je to tak - počkejte si na článek věnovaný právě tomuto faktu. Přesto bych doporučil krátkodobý až střednědobý přechod na čistě rostlinnou stravu každému, kdo se necítí na věk, který má v občanském průkazu! Pokud si vegetarián dá pozor na úskalí, kterým bude možný nedostatek makro a mikro živin, pak proti vegetariánské stravě v principu nic nemáme. A nejste-li muž, který ještě nezplodil potomka… 

V experimentu provedeném výzkumníky z Loma Linda University, bylo mezi lety 2009 a 2013 monitorováno 443 jedlíků masa a 31 vegetariánů a veganů. Vědci předpokládali, že spermie vegetariánů se ukáží jako zdravější ve srovnání s muži holdujícími masu (poznámka VyváženéZdraví.cz - Loma Linda University patří církvi Adventistů sedmého dne propagujícím vegetariánskou stravu). Sami však byli šokováni závěrem experimentu. Hlavní autorka studie, Eliza Orzylowska, jej okomentovala:

“Zjistili jsme, že strava výrazně ovlivňuje kvalitu spermií. Vegetariánská a veganská strava byla jasně spojena s nižším počtem aktivních spermií ve srovnání s muži konzumujícími maso. Přestože nemůžeme vegetariány a vegany klasifikovat jako neplodné, jejich strava může hrát významnou roli při snaze o zplození potomků, především pokud se zde bavíme o početí přirozenou cestou”.

Experiment rovněž dokázal, že vegetariáni mají v průměru o 30% nižší koncentraci spermií (50 milionů na mililitr oproti 70 milionům) a jejich spermie jsou rovněž méně pohyblivé. Ne, že by masožrouti měli 100% spermií aktivních - jen 60% oproti 30% u vegetariánů.

Těch možných příčin špatného stavu spermatu u vegetariánů je více a vědci se dohadují, která má největší dopad. Jednou z nich je poměrně velká spotřeba sóji a sójových produktů u vegetariánů. Jak jsme se již mnohokrát zmínili, sója obsahuje velké množství fytoestrogenů, chemických látek, které se v těle chovají podobně jako ženský hormon, estrogen. Velká konzumace sóji u mužů je tak spojována s jistými ženskými prvky: růstem “prsou”, tukovými polštářky v podpaží i změnami projevů chování. U žen pak výrazný nadbytek estrogenu (včetně fytoestrogenu) způsobuje hormonální nerovnováhu, nepravidelný menstruační cyklus. Nadbytek sóji v jídelníčku u dívek může znamenat předčasnou dospělost - včetně první menstruace, růstu prsou a pubického ochlupení v 7-8 letech! U mužů zároveň nadbytek estrogenů automaticky znamená nedostatek hlavního mužského hormonu testosteronu. Neznamená to, že muži by měli mít jen testosteron a ženy jen estrogen. Ale každé pohlaví by mělo mít ten “svůj” hormon v převaze.

Další z možných příčin může být obvyklý nedostatek vitamínu B12 u vegetariánů a veganů. Vitamín B12 pomáhá rozkládat estrogen a tím vlastně udržovat zdraví a množství spermatu. 

Poslední z uvedených možných příčin byla uvedena v jiné studii z Harvard University, zveřejněné v žurnálu American Society for Reproductive medicine - vysoké dávky pesticidů, které vegetariáni a vegani přijímají v ovoci a zelenině. Ty negativně ovlivňují plodnost u mužů. V této studii prováděné v letech 2007 až 2012 si vědci vzali pod drobnohled 155 mužů a následně došli k závěru, že ti, kdož konzumují velké množství ovoce a zeleniny se zbytkovými pesticidy, měli o 70% méně aktivních spermií a o 64% méně spermií standardního tvaru. O další důvod navíc, proč nakupovat ovoce a zeleninu v bio kvalitě! O tom, které ovoce a která zelenina se vyplatí nakupovat na farmářských trzích a které jsou tzv. “čisté” najdete zde.

Co dodat závěrem? Nikdo vám nemůže zakázat stravovat se tak, jak chcete sami. My pouze upozorňujeme na možná úskalí. Pokud je vegetariánská nebo veganská strava dobře “poskládaná”, pak bychom jí vřele doporučili jako formu očisty vašeho těla. A kde bychom zvedli varovný prst? U těhotných a kojících žen, dětí (mj. kvůli faktu, že žádná z rostlinných bílkovin nemá kompletní profil esenciálních aminokyselin) a na základě výsledků studií v tomto článku pak i u mužů, snažících se o potomka.

Zdroj: RT.com

Kategorie: 
Obrázek uživatele Martin Novotný

O autorovi

"Duchovní otec" projektu, bio-hacker2, gastronaut, nutrarián, zdravotní detektiv, infovor, blázen do fitness/OCR.

„Starejte se dobře o své tělo. Je to jediné místo, ve kterém musíte žít.“ Jim Rohn