-
Zveřejnil:
Martin Novotný - Komentáře: 0
-
Štítky:
“One size fits all” (z angličtiny “univerzální velikost”). To mě potěší u baseballových čepic, ale nadzvihne ze židle u “univerzální diety”… Na trhu se bohužel objevuje stále spousta “výživových poradců”, kteří pro vás za nemalý peníz připraví “osobní jídelníček”. Nenechte se zmást tím “osobní” - pokud by si někdo skutečně dal práci a doopravdy jídelníček šitý na míru právě vám sestavil, musel by se s vámi nejprve vidět, nebo alespoň projít třiceti a více minutami osobního dotazníku. Musel by s vámi probrat současný zdravotní stav, zdravotní historii a konkrétní problémy, které chcete vyřešit. Žádný takový online dotazník, kde zadáte muž/žena, věk a “chci zhubnout” nic takového nedokáže. Takový postup svědčí o tom, že jste byli zařazeni do jedné z několika škatulek, ze kterých bude zmíněný výživový poradce kopírovat jídelníčky, ideálně s hlavičkou “osobní jídelníček pro ženu/muže XY”…
Proč to zmiňuji? Názor, že “co pomáhá mě, bude pomáhat i Tobě” totiž není jen nešvarem odborné veřejnosti, ale je všeobecně zakořeněný v celé společnosti. Včera k nám jeden z klientů vyslal svou pomocnici v domácnosti, která pro něj a celou rodinu vaří, abychom jí seznámili se zásadami zdravého vaření a poradili, co do jídel přidávat (z klientova krevního rozboru jasně vyplynuly určité potíže, které lze stravou řešit). Když jsme se zeptali, co v současnosti paní klientovi vaří, dostalo se nám nejdříve odpovědi “zdravou stravu”. Když jsme pátrali dál, zjistili jsme, že strava se sestává z jídelníčku, který paní připravovala své matce po odstranění žlučníku… A důvod nedostatečnosti některých vitamínů a minerálů v těle klienta byl nasnadě ;-) Paní jsme vysvětlili, že tím, že podusí zdravou zeleninu na vodě bez jakéhokoliv tuku, zabrání vstřebávání v tucích rozpustných vitamínů a naruší i metabolismus některých minerálů - vápníku, hořčíku a dalších. Když ještě přihlédneme k faktu, že většina vitamínů i minerálů z rostlinných zdrojů má horší vstčřebatelnost, pak se tímto dloooouhým úvodem se dostávám k tomu, čemu jsem se dnes chtěl věnovat: Novým výzkumům a zjištěním spojeným s vitamínem K a jeho rolí v prevenci osteoporózy a kalcifikace cév.
O vitamínu K jsme sice psali v srpnu loňského roku zde a zde. Vzhledem k tomu, že se od té doby objevila spousta nových studií objasňujících roli vitamínu K ve výživě, nebude na škodu si znalosti oprášit.
Vitamín K můžeme ze stravy získat ve třech různých formách:
- vitamín K1 (nebo také fyloquinon) - získáme jej konzumací
- vitamín K2 (MK-4 nebo také menoquinon-4) - získáme jej konzumací vajec, mléčných produktů a masa
- vitamín K2 (MK-7 nebo také menoquinon-7) - získáme jej konzumací fermetované sóji (námi propagované natto) a v některých zrajících sýrech - výjimečná je tato forma především díky tomu, že dokáže v těle působit přibližně 24 hodin
Není tomu tak dávno, co zdravotní benefity konzumace skupiny vitamínů K nebyly dostatečně známy a daly se shrnout do věty “pomáhají v distribuci vápníku”. Za posledních 6 měsíců se ale objevily studie, které tuto větu dále rozvádějí. Ukazuje se totiž, že dostatečná konzumace vitamínu K ve stravě je doslova dvousečnou zbraní! Vitamín K totiž brání vzniku osteoporózy tím, že brání vyplavování vápníku z kostí a zároveň brání usazování vápníku v měkkých tkáních, především pak v cévách. Tento proces (arteriální kalcifikace) vede společně s usazováním tuků k ateroskleróze, zúžení cév a následným navazujícím patologickým procesům. Mezi ty patří zvýšený krevní tlak, koronární srdeční onemocnění, kongestivní selhání srdeční činnosti, chorobné zvětšení levé srdeční komory, vyšší riziko infarktu myokardu, atp.
První ze studií, kterou bych rád zmínil, se zaobírala vlivem léků zabraňujícím srážlivosti krve (Warfarin) na riziko osteoporózy. Závěr se dá shrnout do jedné jediné věty - pacienti, kterým byl podáván lék Warfarin, vykazovali již po jednom měsíci 50% vyšší riziko arteriální kalcifikace. Stejné výsledky vykazovali pacienti na dialýze ledvin - v tomto případě bylo riziko oproti zdravé populaci v průměru o 93% vyšší!
Dostatečný příjem vitamínu K ve stravě se jeví jako nejlepší prevence osteoporózy a vápenatění cév!
Kalcifikace
Faktorů ovlivňujících riziko kornatění tepen, aterosklerózu, je vícero a všechny zároveň podporují arteriální kalcifikaci. Zvýšený LDL cholesterol, zvýšený homocystein, cukrovka, selhání ledvin, zánětlivé procesy a oxidativní stres. Kalcifikaci rovněž podporuje nízký obsah hořčíku (přirozený blokátor vápníku), hormonální nerovnováha, nadbytek vápníku v krevním řečišti způsobený hyperparathyroitidou, atp.
A jak již bylo zmíněno výše, tomuto stavu můžeme předejít či jej dokonce léčit dostatečným příjmem vitamínu K. Za vším stojí bílkovina zvaná Matrix GLA, která je na vitamínu K přímo závislá. Jen s jeho pomocí totiž dojde ke karboxylaci Matrixu GLA, přeměně na její aktivní formu, která brání usazování vápníku v měkkých tkáních. Matrix GLA totiž pokrývá stěny našich cév a v neaktivní formě (při nedostatku vitamínu K) nedokáže zabránit tomu, aby se vápník nezačal usazovat v cévách, srdečních chlopních i jinde. Vitamín K v tomto případě funguje jako spínač. Tuto funkci nejlépe plní obě formy vitamínu K2 (MK-4 i MK-7), méně pak K1. U něj především záleží na tom, jak velké množství dokáže naše tělo přetvořit na vitamín K2 (MK-4).
Prevence osteoporózy
Přesně opačným způsobem působí vitamín K v kostních strukturách. Jeho dostatečné množství aktivuje vápník vázající bílkoviny v kostní dřeni a naše kosti tak zůstávají zdravé a pevné. U zdravých jedinců je celých 99% vápníku alokováno právě v kosterním aparátu a dostatečný příjem vitamínu K k tomu přispívá výrazným způsobem!
Jak na to?
Doporučovaný příjem vitamínu K se pohybuje mezi 90-120 mikrogramy denně. Zajímavý fakt - narozdíl od jiných v tucích rozpustných vitamínů, kde při vysokých dávkách hrozí intoxikace, toto není případ vitamínu K! V Japonsku například oficiálně léčí osteoporózu 45 gramy vitamínu K (MK-4) denně! I když je nejúčinnější formou MK-7 přítomná ve zrajících sýrech a natto (fermentované sojové boby), většina kvalitních potravinových doplňků se skládá ze všech třech forem vitamínu K v poměru 10:10:2 (K1:MK-4:MK-7). Pokud chcete svůj cévní systém i kosti udržet v optimální formě, můžete 1000 mikrogramů vitamínu K1 a vitamínu K2 ve formě MK-4 společně s 200 mikrogramy vitamínu K2 ve formě MK-7 dostat denní konzumací libovolné kombinace níže uvedených potravin. Jen mějte na paměti, že je musíte konzumovat společně s tuky (olivový olej, kokosový tuk, ghee), aby došlo ke správnému vstřebání ;-)
Vitamín K1
- 100g kapusty
- 130g špenátu
- 300g brokolice
- 300g růžičkové kapusty
Vitamín K2 (MK-4)
- 150-200g drůbežího masa či vnitřností (přednostně husí, krůtí a kachní)
- 70g paštiky z husích jater
- 2-3 vejce
Vitamín K2 (MK-7)
- 20g natto
- 150g tvrdých zrajících sýrů (např. čedar, parmezán, atp.)
- 170g měkkých zrajících sýrů (např. Brie)
- Pro psaní komentářů se přihlaste nebo zaregistrujte.