3x3 důvody proti rostlinným olejům, část II.

Další díly

Tak jak? Stále máte po přečtení prvního dílu ještě nějaký ten rafinovaný rostlinný olej doma ve spížce? Pokud ano, čtěte dále. Přicházím s dalšími třemi důvody, proč se jich jednou provždy zbavit.

 

Rostlinné olej zvyšují hladinu oxidovaných LDL lipoproteinů

LDL cholesterol je všeobecně vnímaný, jako ten “špatný”. Ve skutečnosti ale zkratka LDL znamená Low Density Lipoprotein, v češtině “lipoprotein o nízké hustotě”. Je to vlastně bílkovina, která přenáší cholesterol v krevním řečišti. To, co je postatné pro celou problematiku cholesterolu a jeho spojení se srdečními chorobami je proces, při kterém LDL částice oxidují a z LDL se nám stane “ox-LDL”. Právě tyto částice se usazují na stěnách našich tepen a postupně je ucpávají.
A jsou to právě vícenenasycené tuky (= námi diskutované rafinované rostlinné oleje), které k procesu oxidace výrazně přispívají! 

 

Zahřejte rostlinný olej a připravte si tak smrtící pokrm

Rostlinné oleje díky svým vícenásobným dvojitým vazbám lehce podléhají oxidaci. O tom jsem se již zmínil. Stane se tak ve vašem těle nebo ještě předtím - v okamžiku vaření… To je asi nejhorší, co můžete s rostlinnými oleji udělat - zahřát je… V porovnání s teplotně stabilními tuky (především nasycenými) vařením na rostlinných olejích do pokrmu a následně do sebe dostanete spoustu chemických složek, vyvolávajících nemoce. Některé z nich se odpařují již v průběhu vaření a jejich inhalace vám může přivodit rakovinu plic. Jen vaše přítomnost v kuchyni, kde se vaří či peče na rostlinných olejích, zvyšuje riziko onemocněním rakovinou plic.

 

Rostlinné oleje mohou zvýšit riziko vzniku rakoviny

Ano, i pro tuto velmi obecnou větu existují podklady ve formě vědeckých studií. Za vším stojí opět naše staré známé, vysoce reaktivní mastné kyseliny, přispívající k oxidačnímu stresu. Dojde-li k oxidaci jen jednoho jediného řetězce mastné kyseliny, může tento proces vyvolat řetězovou reakci, která následně poškodí důležité molekuly v našich buňkách. Stejně tak poškodí bílkoviny a DNA… A tím to nekončí. Rostlinné oleje stojí za vznikem některých karcinogenních látek přímo v našich buňkách. Z nedávno ukončené osmileté kontrolované studie vyplynulo, že riziko vzniku rakoviny u jedinců konzumujících vícenenasycené mastné kyseliny je více jak dvojnásobné

Ještě jsem vás nepřesvědčil? Hmmm…

 

OK, ode dneška snad alespoň nebudete na rostlinných olejích smažit... Ale jak předejít oxidaci vícenenasycených mastných kyselin (= rostlinných olejů), které chcete využít pro přípravu studených pokrmů? Skutečně kvalitní oleje by měly mít hned několik parametrů... Měly by být baleny do tmavých skleněných láhví (a skladovány v temnu) kvůli fotosenzitivitě některých složek. Měly by být uzavřeny v ochranné atmosféře, kdy je před zašroubováním víčka zbylý vzduch (= kyslík, který by mohl reagovat s obsahem láhve) odčerpán a nahrazen inertním dusíkem. Po otevření by měl být obsah spotřebován co nejdříve - ze stejných důvodů. Na tepelnou úpravu pokrmů volte především nasycené (ghee, kokosový olej, palmový olej) tuky - mají vysoký bod kouře (= jen velmi těžko je spálíte a začnou se v nich tak vytvářet karcinogenní látky) a díky své nasycenosti se nekazí.

Kategorie: 
Obrázek uživatele Martin Novotný

O autorovi

"Duchovní otec" projektu, bio-hacker2, gastronaut, nutrarián, zdravotní detektiv, infovor, blázen do fitness/OCR.

„Starejte se dobře o své tělo. Je to jediné místo, ve kterém musíte žít.“ Jim Rohn