Adaptogeny: tulsí (bazalka posvátná)

Dnešním článkem začínáme sérii/průvodce po této velmi zajímavé kategorii bylinek, kterou připravil spolupracovník VyváženéZdraví.cz, David Čoudek. Až se mimo psaní dostane k tomu, že mi zašle své krátké bio společně s fotkou, přehodím i autora dole pod článkem, ať se můžete podívat na to, co vše má za sebou ;-) Mé vlastní komentáře najdete dole "pod čarou". Váš Martin

Adaptogeny se v poslední době dostávají do popředí vědomí lidí díky jejich neuvěřitelnému výčtu pozitivních účinku na fyzické a hlavně psychické zdraví. Adaptogeny jsou netoxické plodiny, které pomáhají organismu vyrovnat se stresovou zátěží. Tyto byliny byly využívány po staletí tradiční čínskou medicínou nebo ayurvédou, ale mají v dnešní době opět nabývají velké důležitosti. Některé mohou být konzumovány přímo nebo jsou součástí výživových doplňků, přidávány do smoothies a nebo připravovány v čajích. Jednoduše adaptogeny podporují organismus ve zvládání stresu a zvyšují fyzickou a duševní kondici tvrdí Dr. Brenda Powell vedoucí integrativní medicíny Clevelandské kliniky. Adaptogeny mohou udělat pro vaše nadledvinky (asi nejdůležitější endokrinní žlázy v našem těle) to samé, co dělá cvičení pro naše svaly. Když bereme adaptogeny, trénujete tělo aby lépe zvládalo stres a napětí, se kterým se setkáváme v každodenním životě. Určitě skoro každý z nás slyšel o kortizolu. Hormonu, který je vylučován kůrou nadledvinek. Je často přezdíván jako stresový hormon nebo někdy jako hormon zabiják. Člověk, který je vystaven každodenním stresu a emočně vypjatých situací má většinou chronicky tento hormon zvýšený. Dopady dlouhodobě zvýšeného kortizolu jsou opravdu ničivé. Jednoduše adaptogeny musí splňovat následující. Zvyšují nespecifickou obranyschopnost organismu (odolnost vůči stresovým podmínkám), musí mít harmonizační účinek na organismus bez ohledu na to, jak jsou patologické stavy od " normálu " vychýleny a jsou absolutně nenávykové a neškodné pro lidský organismus. Jednoduše řečeno pomáhají tělu se adaptovat.

To by bylo k základní charakteristice adaptogenů. Existuje jich celá řada:

  • ashwagandha
  • eleuthero
  • bazalka posvátná
  • maca
  • schizandra čínská
  • rozchodnice růžová
  • ženšen
  • reishi a další medicinální houby
  • astragalus
  • lékořice

A seznam by mohl pokračovat. Jenže před námi vyvstává otázka, který adaptogen zvolit a který bude nejlepší pro naše tělo. V této záležitosti musíme vynaložit trochu duševní energie a malinko popátrat po informacích v knihách nebo dostupnějšího internetu, kde je informací více než dostatek.

V tomto díle se zaměříme na jednu z nejlepších protistresových bylinek na bazalku posvátnou. Bylina se dá konzumovat v prášku v namleté formě, ale asi nejlepší a nejjednodušší způsob je si ji dopřát ve formě čaje.

 

 
Posiluje celkové zdraví a spokojenost, což má pozitivní obecné účinky na tělo a mysl.
 

 

Vědecký výzkum ale uvádí několik účinků a možnosti využití při léčbě:

 

Uvolnění při stresu

Zvyšuje schopnost vypořádat se a přizpůsobit se měnícímu se a náročnému prostředí a snižuje negativní fyzické a psychologické účinky stresu (adaptogenní účinky).

tulsí lze zakoupit i v práškové formě, např. pro přípravu vlasových masek...

 

Energie a výkon

Zlepšuje výdrž a vytrvalost a rovněž zvyšuje účinnost tělního systému při využití kyslíku. Podporuje syntézu bílkovin a zvyšuje sílu.

 

Účinky proti stárnutí

Pomáhá udržet si (a získat zpět!) mladistvý elán, paměť a zpomaluje proces biologického stárnutí snižováním dopadu faktorů fyziologického stárnutí.

 

Antidiabetické účinky

Vědci objevili, že Tulsi snižuje hladinu krevního cukru a může být vhodným doplněním dietních doporučení v léčbě mírného stupně na inzulinu nezávislé cukrovky (diabetes 2.typu, u dospělých).

... častěji však jako drcený list pro přípavu lahodného čaje 

 

Antioxidační účinky

Poskytuje významnou ochranu při vychytávání volných radikálů a podpoře antioxidačních látek. Neutralizuje nebezpečné biochemické látky, které přispívají k předčasnému stárnutí, rakovině a degenerativním chorobám.

 

Ochrana před zářením

Snižuje poškození buněk a tkáně, zejména u jaterních a srdečních buněk, způsobené škodlivými slunečními paprsky, zářením z obrazovek, z televize a počítačů, z radioterapie, při cestách letadlem ve vysokých nadmořských výškách, atd.

 

Podpora imunitního systému a snižuje bolesti hlavy

 

Výživa

Obsahuje vitaminy C a A a minerální látky typu vápník, zinek a železo, jakož i chlorofyl a mnoho dalších výživných složek rostlinného původu. Rovněž posiluje účinné trávení, absorpci a využití nutričních látek z potravin a dalších bylin. Stopové množství organické mědi podporuje vstřebávání železa.

Nejkvalitnější tulsí ze sortimentu dováženého

firmou EcceVita (pan Dr. Frej)

 

Doplněk léčby

Zvyšuje účinnost a snižuje negativní, často i nebezpečné vedlejší účinky léků, mnoha standardních a moderních léčebných postupů. Může být prospěšná u časných stadií rakoviny.

 

Pročišťuje mysl a mozek

Dále, mezi svými mnoha dalšími přínosy, Tulsi rovněž snižuje pocit nevolnosti, zvracení a křeče v břiše a žaludku, snižuje nadýmání a pálení žáhy,poskytuje ochranu žaludeční sliznice proti žaludečním vředům, čistí krev, snižuje zácpu, podporuje zažívání, působí u artritid a revmatismu, snižuje svalové křeče, snižuje depresi, odpuzuje komáry! Uvádí se účinky u cystitidy, má diuretické (močopudné) účinky.

 

Posiluje a vylaďuje imunitní systém 

Snižuje alergický histamin, astmatické a další negativní reakce imunitního systému.

 

Protizánětlivé působení

Snižuje bolestivé a nebezpečné záněty, které hrají klíčovou roli u různých forem artritidy, rakoviny a degenerativních poruch nervového systému. Michiganští vědci zjistili u bazalky protizánětlivý a analgetický účinek srovnatelný s léky ibuprofenem, naproxenem a aspirinem.

tulsí je velmi versatilní, co se vlastní chuti týče a tím pádem vhodné na smíchání s dalšími bylinkami

 

Účinky na viry a bakterie

Nabízí významné přírodní antibakteriální, antivirové a protiplísňové vlastnosti a je proto užitečná při léčbě mnoha vážných systémových chorob, jakož i lokalizovaných infekcí. Působí proti Escherichia coli, Bacillus anthracis...

 

Ochrana srdce a cévního systému

Snižuje hladinu nebezpečného cholesterolu a vysoký krevní tlak pocházející ze stresu, chrání a posiluje srdce a krevní cévy a má mírné schopnosti ředění krve, čímž snižuje pravděpodobnost infarktů. Brání hromadění tuku v těle (u žen po menopauze).

 

Podpora jater

Obecně přispívá ke zdravé funkci jater, zlepšuje metabolický proces a vylučování nebezpečných chemikálií v krvi a působí jako protilátka proti různým jaterním chorobám.

 

Působí na kašel a nachlazení. Podpůrné účinky pro plíce a průdušky

Vedle celkového příspěvku ke zdraví dýchacího ústrojí bylo prokázáno, že Tulsi napomáhá při léčbě řady vážných alergických, zánětlivých a infekčních problémů, jež mají dopad na plicní a příbuzné tkáně. Podává se u zánětů dutin a ucpání nosu.

 

Snižuje horečku
 

Výživa

Obsahuje vitaminy C a A a minerální látky typu vápník, zinek a železo, jakož i chlorofyl a mnoho dalších výživných složek rostlinného původu. Rovněž posiluje účinné trávení, absorpci a využití nutričních látek z potravin a dalších bylin. Stopové množství organické mědi podporuje vstřebávání železa.

 

Doplněk léčby

Zvyšuje účinnost a snižuje negativní, často i nebezpečné vedlejší účinky léků, mnoha standardních a moderních léčebných postupů. Může být prospěšná u časných stadií rakoviny.

 

Doporučení autora:

V zakoupení tulsi čajů si můžeme vybrat hned z několika příchutí jako například tulsi se zázvorem, medem, heřmánkem nebo mátou a spousta dalších. Aby člověk ale pocítil co největší účinky tohoto posvátného čaje doporučuji zakoupit čaj Tulsi original, kde je podíl bazalky opravdu velký na rozdíl od tulsi čajů zmiňovaných výše. Není tak velký problém si pak čaj Tulsi original dochutit doma právě zmiňovanými ingrediencemi jako například čerstvým zázvorem.

Tulsi je opravdu zázračný čaj, který každý pocítí již po pár doušcích. V Orientu ji dokonce považují za posvátnou a v učení Ajurvédy stojí na místě nejvyšším.

 

Při psaní článku jsem mimo jiné čerpal z:

 

Komentář Martina Novotného: tulsí, především pak v kombinaci s brahmi, vždy patřilo k mým oblíbeným "čajovým" směsím a i když jsem poslední dobou hodně rozšířil počet čajů-nečajů v mém repertoáru, na kombinaci tulsí-brahmí se minimálně jednou týdně vždy dostane a v průběhu dne 1-1,5ltr tohoto lahodného nápoje vypiji. Pokud máte šanci připravit si nápoj v konvici a slít jej přes sítko, z finančních důvodů bych určitě doporučil sypanou variantu (sáčky si můžete nechat na cesty a pro okamžiky, kdy chcete skutečně jen jeden šálek...). I díky velké spotřebě osobně volím velký "pytel" 454 gramů - při ceně kolem 750Kč a potřebě cca 20g na 1,5ltr konvici se Vám tato investice určitě vyplatí!

Kategorie: 
Obrázek uživatele Martin Novotný

O autorovi

"Duchovní otec" projektu, bio-hacker2, gastronaut, nutrarián, zdravotní detektiv, infovor, blázen do fitness/OCR.

„Starejte se dobře o své tělo. Je to jediné místo, ve kterém musíte žít.“ Jim Rohn