Chia semínka - vše, co jste chtěli vědět, ale báli jste se zeptat I.

Dnes bych ve světle "alternativní" středy chtěla vaši pozornost nasměrovat na úžasná chia semínka. Zatím se jim nedostává tolik pozornosti, jak by si tato superpotravina zasloužila. Její přínos pro zdraví, výživu i štíhlou linii je ale nepopiratelný. 
Níže přináším překlad článku, který vám pomůže udělat si lepší obrázek o tomto malém semínku.
Při posuzování benefitů berte, prosím, uvedená fakta jako celek. Minimálně jedno ze zjištění by vás, hodnoceno izolovaně, mohlo zklamat ;-) 

 
11 osvědčených zdravotních přínosů konzumace chia semínek 

Chia semínka jsou jednou z nejzdravějších potravin na planetě. Jsou složeny z živin, které mohou mít významný přínos pro naše tělo a mozek. Zde je 11 zdravotních přínosů chia semínek, které dokazují studie na lidech.

 

1. Chia semínka dodávají obrovské množství živin a velmi málo kalorií 

Chia semínka jsou malá černá semena rostliny Salvia hispanica, která je příbuzná s mátou.Tato rostlina roste přirozeně v Jižní Americe. Chia semena byla v minulosti důležitou potravou Aztéků a Mayů. Jsou ceněna pro svoji schopnost poskytovat udržitelnou energii. ... I přes svojí dlouhou historii, byla teprve nedávno chia semena uznána jako superpotravina. V posledních několika letech narostla jejich popularita a nyní jsou semena konzumována lidmi, starajícími se o své zdraví, na celém světě.

Nenechte se zmást velikostí ... Tato malá semena jsou silná nutriční bomba. 
1 unce (28 g) chia semen obsahuje: 
Vláknina: 11g
Bílkoviny: 4g 
Tuky: 9 g (5 z nich jsou Omega-3 mastné kyseliny) 
Vápník: 18% DDD (Doporučené Denní Dávky)
Mangan: 30% DDD 
Hořčík: 30% DDD 
Fosfor: 27% DDD 
Obsahují také zinek, vitamin B3 (niacin), draslík, vitamin B1 (thiamin) a vitamin B2 (riboflavin). 

To je obzvláště působivé, když si uvědomíte, že je to jen jedna unce, která dodává pouze 137 kalorií a jeden gram stravitelných sacharidů! Jen pro upřesnění: 1 unce se rovná 28 g nebo 2 polévkové lžíce. 

Zajímavé ... když odečteme vlákninu, která nemusí skončit jako použitelné kalorie pro tělo, chia semena obsahují pouze 101 kalorií v jedné unci. To je dělá jedním z nejlepších světových zdrojů několika důležitých živin. K tomu všemu jsou chia semena "celozrnná" potravina, jsou obvykle pěstována organicky, nejsou geneticky modifikovaná a jsou přirozeně bezlepková

Sečteno a podtrženo: Navzdory své malé velikosti, chia semena jsou řazena mezi nejvíce výživné potraviny na planetě. Jsou plné  vlákniny, bílkovin, Omega-3 mastných kyselin a různých stopových prvků.

 

2. Chia semínka jsou plná antioxidantů 

Další oblastí, kde chia semínka září, je jejich vysoké množství antioxidantů. Tyto antioxidanty chrání citlivé tuky v semenech proti jejich žluknutí. 
Ačkoli antioxidační potravinové doplňky nejsou příliš účinné, získávání antioxidantů z potravin může mít pozitivní účinky na zdraví. A co je nejdůležitější, antioxidanty bojují proti produkci volných radikálů, které mohou poškodit molekuly v buňkách a přispívat tak ke stárnutí a nemocem jako rakovina. Existuje několik tvrzení na internetu, že chia semínka mají více antioxidantů než borůvky, ale nevíme o studii, která by mohla potvrdit tuto informaci. 

Sečteno a podtrženo: Chia semena mají vysoký obsah antioxidantů, které pomáhají chránit jemné tuky v semenech. Mají také různé přínosy pro zdraví.

 

3. Téměř všechny uhlohydráty v semínkách jsou vláknina

Podíváme-li se na nutriční profil chia semínka, uvidíme, že jedna unce (28g) má 12 gramů uhlohydrátů (sacharidů). Nicméně 11 z těchto gramů je vláknina, která není štěpena v těle. Vláknina nezvyšuje hladinu cukru v krvi, nevyžaduje inzulín na zlikvidování, a proto by neměla bát počítána mezi uhlohydráty. Skutečný obsah uhlohydrátů je pouze 1 gram z unce, což je velmi málo. Toto řadí pohodlně chia semínka mezi potraviny s nízkým obsahem karbohydrátů. Vzhledem k množství vlákniny mohou chia semínka ve vodě zvětšit svou hmotnost až 10-12krát, stávají se gelovitá a rozšiřují se v žaludku. Teoreticky by toto mělo zvýšit plnost, zpomalit vstřebávání jídla a pomoci vám automaticky jíst méně kalorií. Vláknina také krmí přátelské bakterie ve střevě, což je důležité, protože udržet vaše střevní bakterie dobře krmené je naprosto zásadní pro zdraví. Chia semena mají 40% vlákniny ze své hmotnosti. Tento fakt je dělá jedním z z nejlepších zdrojů vlákniny na světě. 

Sečteno a podtrženo: Téměř všechny uhlohydráty v chia semínkách jsou vláknina. To jim dává schopnost zvětšit 10-12krát svou váhu ve vodě. Vláknina má také různé blahodárné účinky na zdraví.

 

4. Chia semínka jsou zdrojem velkého množství kvalitních bílkovin 

Chia semínka obsahují velké množství bílkovin. Z jejich váhy to činí asi 14% bílkovin, což je velmi vysoké množství ve srovnání s většinou rostlin. Obsahují také vyvážené množství esenciálních aminokyselin, takže naše těla by měla být schopna využít jejich bílkoviny. Bílkoviny mají všechny výhody pro zdraví. Jsou také zdaleka nejvíce přátelské živiny pro snížení váhy ve stravě. Vysoký příjem bílkovin snižuje chuť k jídlu a bylo prokázáno, že snižuje obsesivní myšlenky na jídlo o 60% a touhu po noční svačině o 50%. 
Chia semínka jsou opravdu vynikajícím zdrojem bílkovin, a to zejména pro lidi, kteří jedí málo nebo žádné živočišné produkty.
Sečteno a podtrženo: Chia semínka jsou zdrojem velkého množství kvalitních bílkovin, o mnoho vyšší než má většina rostlinné stravy. Bílkoviny jsou nejvíce přátelské makro živiny pro snížení váhy a mohou výrazně snížit touhu a chuť na jídlo.

 

5. Vzhledem k vysokému obsahu vlákniny a bílkovin by vám měla být chia semínka schopná pomoci zhubnout 

Mnoho zdravotnických expertů věří, že chia semínka může pomoci při hubnutí. Vláknina absorbuje velké množství vody a rozpíná se v žaludku, což by mělo zvýšit pocit sytosti a zpomalit vstřebávání potravin. Několik studií s glukomananem, vlákninou, která funguje podobným způsobem, ukazuje, že toto může vést ke ztrátě hmotnosti.Také bílkoviny v chia semínkách by mohla pomoci snížit chuť k jídlu i objem přijaté potravy. Bohužel, když byly studovány účinky chia semínek na hubnutí, výsledky byly spíše zklamáním. I když jedna studie ukázala, že chia semínka mohou snížit chuť k jídlu, nebyl zjištěn žádný významný účinek na tělesnou hmotnost.Ve studii s 90 lidmi s nadváhou, 50 gramů chia semínek za den po dobu 12 týdnů nemělo žádný vliv na tělesnou hmotnost nebo na zdravotní markery. V dalších 10 týdenní studii 62 žen, chia semínka neměla žádný účinek na tělesnou hmotnost, ale zvýšila množství Omega-3 mastných kyselin v krvi. I když jen přidání chia semínek do vašeho jídelníčku pravděpodobně nebude mít vliv na vaši váhu, může být užitečným doplňkem. Stava zaměřená na hubnutí je o něčem více než jen o přidání nebo odebrání jednotlivé potraviny. Veškerá strava je důležitá, stejně jako celkový životní styl, kam patří spánek a cvičení. V kombinaci se stravou založenou na opravdovém jídle a na zdravém životním stylu, můžeme sledovat pomoc chia semínek při hubnutí. 

Sečteno a podtrženo: Chia semínka mají vysoký obsah bílkovin a vlákniny. Bylo prokázáno, že obě složky pomáhají při hubnutí. Nicméně, žádná studie o chia semínkách neuvádí žádné účinky na hmotnost.

 

6. Chia semínka mají vysoký obsah Omega-3 mastných kyselin 

Stejně jako lněná semínka, mají i chia semínka velmi vysoký obsah Omega-3 mastných kyselin. Ve skutečnosti, chia semínka obsahují více Omega-3 kyselin než losos (srovnáváme-li stejnou váhu). Nicméně je důležité mít na paměti, že Omega-3 mastné kyseliny v semínkách jsou většinou ALA (alfa linolenová kyselina), která není tak přínosná, jak si možná myslíte. ALA je třeba převést na "aktivní" formy, EPA a DHA, předtím, než může být využit organismem. Bohužel, lidé jsou neefektivní při konverzi ALA do aktivních forem. Z tohoto důvodu, rostlinné Omega-3 mastné kyseliny mají tendenci být mnohem nižší než živočišné zdroje, jako jsou ryby. Studie ukázaly, že chia semena (zvláště v případě, že jsou rozemleté) mohou zvýšit v krvi hladinu ALA a EPA, bohužel DHA ne, což je problém. Vzhledem k tomu, že nedodávají žádnou DHA (nejdůležitější z Omega-3 tuků), jsou chia semínka trochu přeceňována jako zdroj Omega-3 mastných kyselin. Abyste získali DHA, které vaše tělo a mozek zoufale potřebují, jezte pravidelně tučné ryby, rybí olej nebo zařaďte DHA jako potravinový doplněk, pokud jste vegan či vegetarián. 

Sečteno a podtrženo: Chia semínka mají vysoký obsah Omega-3 mastných kyselin ALA. Nicméně, lidský organismus není dobrý v konverzi do DHA, nejdůležitější Omega-3 mastné kyseliny.

Pokračování příště ;-)

Zdroj: AuthorityNutrition

Kategorie: 
Obrázek uživatele Veronika Novotná

O autorovi

Výživová poradkyně se zaměřením na výživové i zdravotní potíže u dětí, dospělých i seniorů. 

"Nechť strava je tvojí medicínou." Hippokratés