Chia semínka - vše, co jste chtěli vědět, ale báli jste se zeptat II.

Toto je druhá část článku o chia semínkách, první část najdete zde.

7. Chia semínka mohou zlepšit určité krevní markery, které snižují riziko srdečních onemocnění a cukrovky typu 2

Vzhledem k faktu, že chia semínka mají vysoký obsah vlákniny, bílkovin a Omega-3 mastných kyselin, měla by být schopna zlepšovat metabolismus.
Ve dvou studiích s dietou za použití chia semínek, sojového proteinu a nopálu bylo reportováno snížení LDL cholesterolu a trigyceridů, zvýšení HDL cholesterolu a snížení zánětlivých procesů.
Protože tyto studie zahrnovaly i jiné přísady, nejsme schopni přesně určit konkrétní význam chia semínek v nich.
Studie na potkanech rovněž ukázaly, že chia semínka mohou snížit trigyceridy, zvýšit HDL ("dobrý") cholesterol a redukovat zánětlivé procesy, inzulinovou rezistenci a tuk v břišní oblasti.

8. Chia semínka mají vysoký obsah látek důležitých pro výživu kostí

To zahrnuje vápník, fosfor, hořčík a bílkoviny. Obsah vápníku je obzvlášť obdivuhodný - 18% DDD (denní doporučená dávka) v cca 28 gramech (1 unce). V tomto předčí i většinu mléčných produktů. I proto mohou být chia semínka velmi vhodným doplňkem stravy pro jedince s intolerancí na mléko a produkty z něj. 

9. Chia semínka mohou způsobit zásadní zlepšení stavu u diabetiků 2. typu 

Nejúspěšnější aplikací chia semínek do dnešního dne bylo ve studii u pacientů s diabetem 2. typu. V této studii 20 pacientů s diabetem obdrželo buď 37 gramů chia semínek nebo 37 g pšeničných otrub, a to po dobu 12 týdnů. 
Pokud dostali semínka chia, došlo ke zlepšení u několika důležitých zdravotních ukazatelů.
Krevní tlak se snížil o 3-6 mm/Hg a ukazatel zánětu hs-CRP (tj. protein signalizující přítomnost zánětu v těle) klesl o 40%. Rizikový faktor vWF se také snížil a to o 21%. Projevil se i malý pokles hladiny cukru v krvi, ale nebyl statisticky významný.
Vzhledem k tomu, že chia semínka mají vysoký obsah vlákniny, zdá se pravděpodobné, že by mohly pomoci snížit nárůsty cukru v krvi po jídle, ale toto musí být potvrzeno v dalších studiích. 

10. Chia semínka můžou zlepšit výkon při cvičení tak výrazně jako sport drink

Legenda říká, že Aztékové a Mayové používali v dávných dobách chia semínka jako palivo při výkonu. (viz náš recept zde
Jedna nedávná studie naznačuje, že to může být účinné ... V této studii, 6 účastníků, "naplněných uhlohydráty", buď nápojem Gatorade (v ČR srovnatelné s ISO Star) nebo směsí polovina nápoje Gatorade/polovina chia semínka. 
Hodinový běh na běžícím pásu doplnil časovaný běh na 10 km. V tomto případě nebyl žádný rozdíl mezi oběma skupinami. Jinými slovy, při nahrazení poloviny nápoje Gatorade chia semínky se nesnížil výkon sportovce, což znamená, že chia semínka byla užitečná. 
Podle této studie, mohou chia semínka pomáhají sportovcům s přísunem uhlohydrátů při vytrvalostní akcích a zároveň zvyšují jejich příjem živin a snižují jejich příjem cukru. 
Nicméně by byly užitečné další větší studie na toto téma. Vzhledem k tomu, že většina sacharidů v chia semínkách jsou vláknina, nedává moc smysl, že by mohly být použity pro doplňování uhlohydrátů. 

11. Chia semínka se lehce zařadí do vaší stravy 

OK, tento bod není zdravotním přínosem, ale je přesto důležitý. 
Chia semínka jsou neuvěřitelně snadno zařazována do jídelníčku. Semínka sama chutnají spíš nevýrazně, takže k nim můžete přidat cokoliv. 
Také není nutné, aby byla pomletá jako lněná semínka, proto jsou mnohem snadněji připravována. Mohou se jíst syrová, namočená ve šťávě, přidaná do kaše či pudinků, nebo je můžeme přidat do pekárenských produktů. Můžete také použít na posypání ranní misky s cereáliemi, přidat do jogurtu, zeleniny nebo rýžových pokrmů. Vzhledem k jejich schopnosti absorbovat vodu a tuk, mohou být použity k zahuštění omáček a dokonce použity jako náhražka vajec v receptech. Mohou být také smíchána s vodou a přeměnit se do gelu. 
Přidáním chia semínek do receptů velmi zvýšíme nutriční hodnotu jídla
Semínka se zdají být dobře snášena, ale jíte-li málo vlákniny, pak je tu možnost nežádoucích zažívacích účinků, pokud jich budete jíst příliš mnoho najednou. Obecně doporučované dávkování je 20 g (asi 1,5 polévkové lžíce) chia semínek 2x denně.

Zdroj: AuthorityNutrition

 

Chia semínka jsou bohatá na vápník, hořčík, fosfor a bílkoviny. Všechny tyto živiny jsou nezbytné pro zdravé kosti. Studie diabetiků 2. typu ukázala, že chia semínka mohou významně snižovat krevní tlak a ukazatele zánětů. Jedna malá studie ukazuje, že chia semínka mohou částečně nahradit sport drinky jako možný způsob přísunu uhlohydrátů pro vytrvalostní sportovce, ale je třeba prostudovat tuto možnost více.

V každém případě vám bude vaše tělo vděčné:-)

Kategorie: 
Obrázek uživatele Veronika Novotná

O autorovi

Výživová poradkyně se zaměřením na výživové i zdravotní potíže u dětí, dospělých i seniorů. 

"Nechť strava je tvojí medicínou." Hippokratés