Co byste NIKDY neměli jíst po ránu

Začnete-li ráno se "zdravou" snídaní ve stylu pomerančový džus, cereálie s odstředěným mlékem nebo celozrnný toast s máslem - pak máte vážné potíže se spalováním tuku!

Jíte-li takovou snídani, vaše hladina cukru v krvi stoupá a vaše tělo UKLÁDÁ TUK CELÝ DEN místo, aby ho spalovalo. Je to dokonce ještě horší: s touto “obvyklou snídaní” nedostáváte dostatek bílkovin, abyste nastartovali ráno svůj metabolismus.  

Pro větší informovanost vás všech, přináším 3 NEJHORŠÍ “zdravé” snídaně, kterým byste se měli vyhnout (plus 3 recepty, jak je skutečně zdravě nahradit) 

Možná je to obehraná písnička, ale jistě víte, že vynechání snídaně není dobrý nápad, když se snažíte zhubnout. Ve snaze udělat správnou věc se mnoho lidí obrací k tzv. zdravé snídani, která v podstatě způsobuje jejich tloustnutí a ničí jim zdraví.  
 
Jste jedním z nich?
Kreativní marketing, pokud jde o výživu a "zdravé” potraviny, je plný nejrůznějších mýtů a mylných představ. Často to, čemu lidé věří, že je pravda, je virtuální opak. Chcete-li opravdu zhubnout a být fit, čtěte dál.

 

#1 Snídaňové cereálie

Je docela zřejmé, že jasně zbarvené cereálie, obalené v cukru, nejsou dobré pro vaše zdraví. Navíc cukr, umělá barviva a další toxické látky způsobují širokou škálu duševních a fyzických problémů, včetně nárůstu tělesné hmotnosti.
Jenže velké potravinářské společnosti jsou lstivé - daří se jim výborně přesvědčit zákazníky, že jejich snídaňové cereálie jsou  zdravé, a to díky nápisům jako “Zcela přírodní” nebo “Vyrobeno z celých zrn”.  

Mějte však na paměti, že výrobky označené jako “přírodní” mohou stále obsahovat pesticity, geneticky modifikované potraviny, mnoho fruktózového sirupu a mohou být průmyslově zpracované, což kompletně neguje obecné povědomí o tom, co je přírodní. 

Pokud jde o "celá zrna," FDA neuvádí, jaké procento obilí musí být celé, aby bylo možné používat toto prohlášení. Ve skutečnosti je často rafinovaná mouka první použitou složkou. Většinou "celozrnné potraviny" ani nejsou vyráběny z celých zrn - je to prostě marketingový trik. Tato zrna byla pravděpodobně převedena do práškové podoby, do velmi jemné mouky, která hladinu cukru v krvi zdvihne stejně rychle jako rafinované obiloviny. 

Srovnáte-li glykemický index obyčejného bílého chleba s celozrnným pšeničným chlebem, zjistíte, že mezi nimi není velký rozdíl. Ale nejen to - výzkum ukázal, že ani v celozrnné ani v rafinované pšenici není mnoho živin, které byste nemohli dostat ve větším množství z jiných potravin. Ke všemu je dnes více než zřejmé, že pšenice je hlavní faktor raketově stoupající obezity a chronických nemocí. 

Tak co bychom měli jíst místo toho? 

Zdravé proteinové palačinky jsou vyšlehané za méně než pět minut. Chcete-li dvě porce, pouze zkombinujte následující suroviny:

2 celá vejce
2 bílky
1 odměrka vanilkového proteinu
1/2 čajové lžičky skořice
1 čajová lžička vanilky
1/4 šálku mandlové mouky nebo ovesných vloček

Usmažte na pánvi do zlatova tak, jak jste zvyklí u standardních palačinek.

 

#2 Jogurt

Potravinářské firmy propagují nesčetné množství průmyslově zpracovaných potravin, které byly obohaceny vitamíny a živinami, jejichž cílem je přesvědčit spotřebitele o nejnovějších trendech zdravé výživy. Mnozí jsou více než ochotni zaplatit prémii za tyto “ready-to-go” výrobky, které budí zdání, že přináší zdravější život a štíhlejší pas.

Jogurt je také zářným příkladem snah potravinářských výrobců, kteří zlepšují jeho pověst, zatímco potenciálně poškozují vaše zdraví. Většina nízkotučných jogurtů, které najdete v obchodech, je v podstatě vysoce průmyslově zpracovaná nekvalitní potravina s klamavě atraktivní etiketou.

Odstraní-li totiž výrobci tuk z potraviny jako je jogurt, chutná hrozně. A tak musí dodat spoustu dalších přísad, aby chuť nahradili - obvykle je to něco tak špatného, jako je cukr, vysoce fruktózový kukuřičný sirup nebo nějaký druh umělého sladidla. 

Ukázalo se, že zdravé tuky vám v podstatě pomáhají hubnout - neexistuje žádný důkaz, že mléčný tuk přispívá k obezitě. Výzkum také odhalil, že ti, kteří jedí více plnotučných mléčných produktů, se nejméně pravděpodobně stanou obézními!

VYVARUJTE se v každém případě nízkotučných jogurtů a jogurtů s nízkým obsahem cukru. Místo toho jezte obyčejný řecký jogurt.

1/2 hrnku obyčejného řeckého jogurtu
1/4 hrnku ořechů
1/2 hrnku čerstvého ovoce
1 čajová lžička medu na oslazení

Vše zamíchejte dohromady a máte zdravou svačinku! 

 

#3 Bagel s krémovou náplní

Mnoho lidí popadne bagel s krémovou náplní, protože je to snadné a rychlé, když jsou na cestách. Koneckonců, je to mnohem lepší volba než koblihy, že? Bohužel ani jedno není dobrá volba
Nejen, že bagel obvykle obsahuje cukr, který způsobí, že hladina inzulínu stoupne a pak rychle klesne, ale jsou často vyrobeny z rafinované mouky na různé použití. Tyto hladké mouky jsou často bělené s benzoyl peroxidem nebo plynným chlorem. Zní vám to chutně? To asi ne.

Vezmete-li si borůvkový bagel, má to alespoň tu výhodu, že jde o zabalené ovoce plné antioxidantů, že ano? Pravda je však jiná. Obvykle jsou tyto malé kousky borůvek plné cukru a obsahují jen malé množství ovoce spolu s přísadami jako je vysoko fruktózový kukuřičný sirup. A dokonce, i když je bagel vyroben z celozrnné mouky, máte ten samý problém, který byl již zmíněn výše - může to stále ničit vaši snahu zhubnout i vaše zdraví.

Místo toho můžete dát v krátké době dohromady něco zdravého sami - udělejte si rychlé proteinové smoothie. 

1 šálek proteinového prášku rozmíchaného ve vodě
1 banán nebo půl šálku bobulovin (borůvky, maliny, ostružiny,…)
1 čajová lžička medu nebo mandlového másla
hrst špenátu
Vše vložte do mixéru a rozmixujte! 
Máte super rychlou a zdravou snídani, kterou si můžete vzít s sebou na cestu.

Zdroj: eatdrinkshrinkplan.com   

I přesto, že jde o překlad a tím pádem popis situace na americkém trhu, postřehy v článku jsou velmi dobře přenositelné na naše zvyklosti. Podle uvedených informací si můžete i svojí obvyklou snídani "oznámkovat". Patří-li vaše snídaně mezi nesprávné varianty, zkuste zvolit některý z výše doporučených receptů či některý z námi již uveřejněných receptů na různé druhy smoothie, které se tak skvěle hodí k snídani :-) 

Kategorie: 
Obrázek uživatele Veronika Novotná

O autorovi

Výživová poradkyně se zaměřením na výživové i zdravotní potíže u dětí, dospělých i seniorů. 

"Nechť strava je tvojí medicínou." Hippokratés