Covid-19: SKUTEČNÁ prevence a léčba 2/9

Další díly

V druhém dílu této série se chci věnovat další prokazatelně účinné (účinný pro mne znamená odzkoušený a zveřejněný ve formě recenzovaných studií) prevenci a případným léčbám formou potravinových doplňků. Podotýkám, že sám nejsem příznivcem polykání pilulek a nesouhlasím s názorem, že v dnešních potravinách není dostatek živin a (výrazná) suplementace potravinovými doplňky je nezbytně nutná. Pokud ale spočítáte hlavní chody v průběhu týdne (třikrát sedm…) a upřímně si přiznáte, že do kategorie skutečně zdravých jídel můžete zařadit méně než polovinu, pak máte jinou startovací čáru, než já a pravidelně polykat nějaké ty pilulky asi bude záhodno… Osobně se těším na zveřejnění a Vaši případnou reakci na informace v následujícím díle, který bude celý o posílení všeobecné imunity! A “světe div se”, bude o potravinách a změnách životního stylu, které se budou týkat vitamínu D, vitamínu C, selenu, zinku, glutathionu a dalších živinách, o kterých jsem psal v minulém díle a píši níže ;-)

vitamín C

Nepatří mezi nejsilnější antioxidanty, ale mezi ty nejlevnější a ve správném dávkování a formě i účinné. Problém je především se schopností lidského těla větší množství vitamínu C zpracovat, resp. metabolizovat. Přijmete-li orálně vyšší dávku vitamínu C, než je přibližně 30-180mg denně, narazíte na “úzké hrdlo”, kterým jsou Vaše játra - v těch je vitamín C metabolizován a dostává se do krevního řečiště. Pokusíte-li se dávku vitamínu C navýšit na 1g denně, absorbce (z výše uvedených 30-180mg) klesne na 50%, většinu vitamínu C vyloučíte močí a pokud to přeženete, můžete se “těšit” na něco, čemu Američané říkají poeticky “syndrom mokrých kalhot”… Z volně dostupných a levných řešení bych zmínil jakoukoliv formu vitamínu C s “postupným uvolňováním”, označovaný často jako “retard” (vzhledem k tomu, že tak občas titulují některé osoby mí synové mi přijde toto označení zvláštní…). Špatná zpráva pro ty z Vás, kteří by se chtěli nadopovat přirozenějšími zdroji jako pomeranče či kysané zelí (obojí velmi dobré a kvalitní zdroje vitamínu C) - i když do sebe (jednorázově) nasoukáte škopek zelí či celou bedýnku pomerančů, nedosáhneme vyšší koncentrace v krevní plazmě než 0,08 mmol/l. Řešení jsou pouze dvě, lipozomální vitamín C či intravenózní (nitrožilní) podání. Druhá varianta vyžaduje návštěvu specializované kliniky, odborného personálu a “nemít hluboko do kapsy” - jedna dávka je sice ekvivalentem 83kg jablek, 50kg pomerančů či 50kg citrónů, ale za aplikaci 7,3 gramu kyseliny askorbové přímo do krve zaplatíte +/- 1.400Kč. Cenově výhodnějším řešením se jeví lipozomální vitamín C. Počítejte se mnou. Lahvička s 20 dávkami á 1g vitamínu C denně Vás vyjde na 375Kč, denní dávka tedy na necelých 19Kč. Za týden pravidelné konzumace takto přijmete přibližně stejné množství vitamínu C jako při jednorázové návštěvě kliniky a aplikaci intravenózního vitamínu C a zaplatíte cca 1/10 ceny. To vše při přibližně stejné vstřebatelnosti, resp. využití, která se pohybuje kolem 90%. Ještě se sluší dodat, že dávky kolem 1g denně patří mezi dostatečně vysoké v oblasti prevence. Pokud jste byli pozitivně testovaní, resp. pokud jste byli pozitivně testovaní a máte příznaky Covid-19, doporučil bych dávku 3g denně až do odeznění příznaků. To platí pro ty z vás, kteří jste byli odesláni na domácí léčení. Měl-li by se Váš zdravotní stav zhoršit, stále platí, že nejlepší je opětovně vyhledat pomoc lékaře.

zinek

Abych předešel případným dotazům na všeobecně známou kombinaci antiparazitika Ivermectinu se zinkem, tato série článků neslouží k propagaci jakékoliv “lékové” léčby a tak se o Ivermectinu rozepisovat nebudu. Snad jen zmíním, že v uvedené kombinaci funguje Ivermectin jako “transportér” zinku  k buňkám. Podobně ale funguje i EGCG (obsažen v zeleném čaji) či quercetin (flavonol obsažený v různém ovoci a zelenině). Zinek hraje klíčovou roli v tvorbě a mediaci nespecifických imunitních buněk jako jsou neutrofily či NK buňky a jeho nedostatkem je výrazně ovlivněna funkce makrofágů. Podobně jako u dalších suplementů, které jsou prodávány ve formě solí bych upozornil na rozdílnou dostupnost elementárního prvku pro lidské tělo. Dávejte přednost přípravkům s organickými solemi (glukonát, citrát, laktát, atp.) před těmi anorganickými (oxid, chlorid, atp.). Při kontrole dostupnosti elementárního prvku v potravinovém doplňku musíte vzít v potaz procentuelní zastoupení prvku v soli a pak její vstřebatelnost. Zinek, ani níže zmíněný selen nepatří mezi doplňky, kde se setkáte s nejvíce podvody (viz. má recenze na lživou reklamu MaxiMag), ale i tak bych doporučil zinek ve formě pikolinátu či acetátu a existuje i v mé oblíbené lipozomální formě s vysokou vstřebatelností. Mnou doporučená denní dávka zinku v “tomto období” je 20mg denně.    

 

selen

Selen, resp. selenoproteiny jsou společně s vitamínem D potřebné pro správnou tvorbu imunitních paměťových buněk. Nedostatek selenu (a/nebo vitamínu D) zvyšuje riziko jakéhokoliv infekčního onemocnění a má rovněž dlouhodobý dopad na adaptivní imunitu po prodělané nemoci. Udržovat si zdravé hladiny selenu (70-150 ng/ml v rámci krevních rozborů, popř. jako 1mg/ltr selenoproteinu P tamtéž) je tak více než žádoucí! Podobně jako u zinku je zapotřebí vybrat si správnou formu suplementu, což je v případě selenu selenomethionin či selenocystein a dávkování - 100mcg denně.

peroxid vodíku

První ze dvou léčeb, při které využijete nebulizér. Pokud jej doma nemáte, investici do něj bych určitě zvážil. Dá se dnes koupit v ceně kolem 1.000Kč a využijete jej i např. pro očistu plic a podporu tvorby glutathionu nebulizací N-acetylcysteinu (NAC). Peroxid vodíku se používá ve velmi slabých koncentracích (0,04%) a Dr. David Browstein je na své klinice kombinuje s jódem ve formě 5% roztoku Lugolu. Smícháním 100ml filtrované vody, 4mg peroxidu vodíku a 0,05ml (1 kapka) 5% Lugolu získáte správnou koncentraci. Pro správné dávkování peroxidu vodíku budete potřebovat lékárenské váhy s rozlišením 0,01g - s kuchyňskými se do toho nepouštějte! 

jedlá soda 

Patrně nejlevnější léčbou (a o to více negovanou a dehonestovanou) Covid-19 se jeví využití klasické jedlé sody. Tato spíše raritní a nutno podotknout především podpůrná léčba se objevila na mém radaru až poměrně nedávno. Díky článku zveřejněnému na webu University Acre v Brazílii. Až poté jsem začal prohledávat další studie a zjistil, že v Brazílii nebyli první, kdo se touto léčbou zaobíral. Ne že bych již předtím o využití něčeho, co asi máte sami v kuchyni, neslyšel. Většina presstitutských blogů a zpravodajských webů, které se rozhodly potlačit jakékoliv informace o jiných informacích narušujících zisky velkých farmaceutických firem o sodě psala. Pro všechny je typické, že tyto “fact-checking” příspěvky mají zakázané komentáře (kdo by taky chtěl komentovat něco, co je “ověřeno”, že?) a obvykle se pouze snaží zdiskreditovat informaci, kterou si předávají sami uživatelé na sociálních sítích a skupinách. Ověřit si, zda existují na toto téma lékařské studie nepokládají za nutné. Zpět k tématu. Dle mnou nalezených a pročtených studií se jeví jako účinná nebulizace 3-5% roztoku (3-5g rozpuštěných ve 100ml filtrované vody) jedlé sody několikrát denně. Celý mechanismus je založený na faktu, že pro optimální fúzi pouzdra SARS-CoV2 a buněčné membrány (napojení S-glykoproteinu na ACE2) je ideální slabě kyselé pH a nebulizace jedlé sody dokáže krátkodobě toto pH v endozomech (buněčných tělíscích) zvýšit z pH kolem 6, při kterém je SARS-CoV2 nejvíce infekční na pH7, kdy se inaktivuje. Všimněte si prosím tučného krátkodobě. Vaše tělo udržuje krev i tělní tkáně na poměrně stabilních hodnotách pH a pokud plíce a ledviny jako Vaše hlavní “pH buffer” orgány fungují správně, pH se velmi rychle vrátí do homeostatického stravu. Více v mém dvoudílném článku Zásadité diety: pro a proti.   


 
Tímto si dovoluji uzavřít část suplementace pro prevenci a léčbu Covid-19. Přehled není kompletní - vynechal jsem využití jódu, glutathionu, hořčíku, CBD a dalších látek. O těch se ale zmíním v následujícím díle, jelikož mám za to, že ty lze doplnit v rámci změny dietetického režimu a životního stylu.

 

Při psaní tohoto článku jsem se mj. inspiroval:  

Kategorie: 
Obrázek uživatele Martin Novotný

O autorovi

"Duchovní otec" projektu, bio-hacker2, gastronaut, nutrarián, zdravotní detektiv, infovor, blázen do fitness/OCR.

„Starejte se dobře o své tělo. Je to jediné místo, ve kterém musíte žít.“ Jim Rohn