Covid-19: SKUTEČNÁ prevence a léčba 5/9

Další díly

Dnešní díl o prevenci a léčbě cukrovky II. typu by popravdě mohl být sám o sobě celou sérií článků. Přibližně 15-16% si tuto diagnózu vyslechlo a dalších 3-4% ještě ne, přestože touto nemocí již trpí - cukrovka totiž s výjimkou pokročilejších stádií “nebolí”… Náklady na léčbu pacientů s diabetem se odhadují na 20 miliard Kč, což dělá 10% ročních zdravotních výdajů (údaj k 2016). Odhadem tedy každý pátý spoluobčan je tak jen díky cukrovce zařazen do rizikové skupiny pacientů s Covid-19. A na závěr této smutné statistiky ještě dodám, že ročně na cukrovku a komplikace cukrovkou způsobené zemře v ČR přibližně 22 tisíc pacientů - prokazatelně, tj. ne na základě pochybného testu… 

Hrozivé statistiky, že? Pokud se tedy chcete této diagnóze úplně vyhnout a neriskovat komplikace jako retinopatie, nefropatie či neuropatie (tzv. diabetická noha) či se chcete z ohrožené skupiny dostat, čtěte dále.

Podobně jako v minulém dílu bych začal “diabetickým sedmerem”, které funguje stejně dobře v rámci prevence i léčby. Asi Vás nepřekvapí, že většina bodů je hodně podobných ve srovnání s předchozím dílem o obezitě/nadváze. U léčby bych se následně zaměřil na to nejúčinnější, co nám příroda nabízí.

  1. jezte 5-6 porcí ovoce a zeleniny denně; jedna porce = Vaše zavřená pěst; zkuste se koncentrovat na vyvážené množství zeleniny vůči ovoci, pokud se Vám podaří jít převážně zeleninu, ještě lépe - více níže
  2. menších porce, vícekrát denně - jediné logické pravidlo propagované alopatickou medicínou jako “berlička” k lékům, které neléčí, ale udržují status quo - menší dávky vícekrát denně = menší výkyvy v hladinách krevní glukózy
  3. vyvarujte se vysoce zpracovaných potravin s velkým obsahem škrobů - cokoliv se základem z mouky, velké množství přirozeně škrobových potravin typu brambory, rýže, knedlíky...
  4. odpusťte si vše sladké - kamkoliv přijde větší množství cukru, než kávová lžička ne porci (již to je ústupek - nedoporučil bych sladké ve formě zákusků, doslazování nápojů, atp. vůbec)
  5. zapomeňte na slazené nápoje - vše, od běžných sirupů, přes nealkoholické sycené nápoje (CocaCola, slazené minerálky, atp.) až po energetické nápoje výrazně poškozuje fci. Vaší slinivky adekvátně reagovat na množství krevní glukózy
  6. pravidelně se hýbejte - Vaše tělo využívá glukózu v krevním řečišti prioritně v rámci biochemických procesů pro tvorbu energie - sedativní způsob života tak mj. znamená, že nadbytek cukrů v krvi poškozuje Vaše tělo (výše zmíněné retinopatie, nefropatie či neuropatie = oči, ledviny, končetiny) a glukóza se ve velkém usazuje ve formě triglyceridů v abdominálních tucích
  7. dodržujte denní rytmus - choďte spát pravidelně ve stejnou dobu, zkuste naspat alespoň 7 hodin denně a pokud pracujete na směnné provozy, zamyslete se nad tím, co je Vám přednější, zda práce či zdraví - více opět níže

Tolik základy. Jejich rozvinutí do konkrétních doporučení najdete níže.

 

Není ovoce jako ovoce

Stoupá mi hladina rtuťového sloupce, pokud slyším nějakého “výživového poradce” či dokonce diabetologa radit cukrovkářům, aby si dali jedno sladké jablíčko v okamžiku, kdy začnou mít hlad… Měli byste vědět, že každé ovoce má nějaký poměr fruktózy a glukózy a jiný obsah antioxidantů. Fruktóza díky jiné metabolické cestě nezasahuje cukrovkáře tak, jako glukóza. To ovšem neznamená, že byste měli “ujíždět” na ovoci plném fruktózy. Co se poměru fruktóza:glukóza týče, mohla by Vám pomoci přehledná tabulka, kterou si můžete stáhnout zde. Hledejte v ní ovoce, které nemá výraznou převahu glukózy a mezi ním to s vysokým obsahem antioxidantů - to jsou především všechny bobuloviny (borůvky, maliny, ostružiny, rybíz, atp.). Nebojte se mraženého ovoce - je sklízeno ve vrcholu sezony, kdy má maximální hladiny účinných látek a ty se zmražením zakonzervují. Příklad? Než v dubnu misku čerstvých kanadských borůvek dozrávaných někde ve skleníku kupte si raději sáček mražených lesních borůvek. 

 

Zelenina, zabiják cukrovky

Opět - není zelenina jako zelenina. V oblasti prevence a léčby cukrovky vede zelená listová zelenina (obecně) a z této skupiny pak výrazně vystupuje brokolice. V závěsu je pak například česnek (proč nezkusit třeba ten černý, fermentovaný?), dýně, ale třeba i rajčata. Snažte se mít svůj denní talíř zeleniny co nejpestřejší - nejenom z pohledu střídání co největšího množství druhů, ale i z pohledu barevnosti talíře. Co barva, to jiný antioxidant.

 

Kvalita především

Neziskovka EWG každoročně vydává přehled nejvíce pesticidy a herbicidy znečištěných druhů ovoce a zeleniny. I když testují produkci posbíranou v amerických supermarketech, nedělejte si iluzi, že v Čechách to bude výrazně jiné. Pro letošek má ten nelichotivý žebříček následující “vítěze”:

  1. jahody
  2. špenát
  3. kapusta
  4. nektarinky
  5. jablka
  6. hroznové víno
  7. višně
  8. broskve
  9. hrušky
  10. papriky 

Proč toto zmiňuji v souvislosti s cukrovkou? Protože právě pesticidy v ovoci a zelenině dokáží výrazně zasáhnout do hormonální rovnováhy a jak asi víte, inzulin je hormon… Výše jsem se zmínil o mražení jako ideálním způsobu konzervace. Ten pokládám společně se šetrným sušením mezi ty nejlepší způsoby uchovávání potravin. Na opačném konci je pak sterilizované ovoce a zelenina (a vlastně i cokoliv jiného) v plechovkách. Bisfenol-A, dlouhou dobu používaný pro potah plechu zvnitřku plechovky patří mezi ty nejhorší hormonální disruptory, jaké kdy lidstvo vymyslelo, stále jej najdete na vnitřku plechovek u některých dovozců z Asie a co je nejhorší, ukazuje se, že i další bisfenoly (B, C, E), které BP-A nahradily jsou na tom z pohledu lidského zdraví stejně či velmi podobně… Takže, pokud sterilizované ovoce či zeleninu, raději ve skle, prosím…  

 

Kořeníčko, kooooření

Tato sekce by opět vydala na samostatný článek - koření regulující krevní cukr je totiž spousta. Musím začít kurkumou, která se řadí i v případě prevence a léčby diabetu mezi královny koření - její silně protizánětlivé účinky a schopnost regulovat hladiny krevního cukru by jí mělo zařadit do arzenálu kořenek každého diabetika! Dalším z prokazatelně účinných koření při regulaci cukru v krvi je skořice - doporučil bych tu dražší ceylonskou - na její účinky existuje více potvrzujících studií a navíc má oproti té “indické” (cassia) zanedbatelné množství kumarinu, látky ředící krev. Cukrovkáři bývají dost často prolezlí dalšími chorobami, mezi než může patřit i horší srážlivost krve či větší riziko krevních sraženin a indická skořice v tomto případě může mít problémem. Pokračovat můžeme třeba “řeckým senem” (fenugreek), zázvorem, atp., atd.  - koření, to není jen sůl, pepř a sladká paprika ;-)

Nejenom voda

Čistá voda by měla být základem pitného režimu. Tečka. Diabetici by ale měli do svého arzenálu přidat osvědčené bojovníky proti krevnímu cukru! Patří mezi ně káva (bez cukru a bez mléka, prosím…), zelený i černý čaj a spousta ne-čajů - především ty z jiaogulangu, hořké okurky či prachobyčejné kopřivy. Určitě bych doporučil čaje pravidelně střídat a pokud si pravidelně měříte krevní cukr, i zaznamenávat vliv jednotlivých bylin (i koření) na jeho hladiny. V krátké době zjistíte, které 2-3 nápoje Vám chutnají nejvíce a zároveň hladinu krevních cukrů skutečně účinně regulují. S nimi pak zůstaňte i poté, co budete schopni po konzultaci s Vaším diabetologem inzulin, popř. další medikamenty kompletně vysadit. 

 

Bacha na medikamenty

Je hned několik kategorií léků, které prokazatelně zhoršují diabetes a které jsou pro Váš další život možná podstatné. Proto na ně jen upozorňuji - abyste se nedivili, že většinu výše uvedených pravidel dodržujete a Váš krevní cukr i tak lítá nahoru a dolů… Patří mezi ně například antidepresiva (obecně), statiny (léky snižující cholesterol - Atorvastatin, Lipitor, Simvastatin, atp.), ale i většina antidiabetických léků, jako Rosiglitazone (Avandia), Glibenclamide/Glyburid, Canagliflozin/Invokana a další. Ať již využíváte inzulin nebo některý z výše uvedených medikamentů, doporučoval bych konzultaci ohledně postupného vysazování pouze v úzké spolupráci s diabetologem - výše uvedené léky nejsou nezbytné, pokud dokážete Vaši zlenivělou slinivku přimět k tomu, aby reagovala adekvátně. Do té doby je ale nutné chránit se jak před hypoglykemickým šokem, tak i před dlouhodobě vysokými hladinami glukózy, které zhoršují stavy retinopatie, nefropatie či neuropatie.  

 

Zzzz… Vaše tělo není (až tak) chytré…

Naše tělo má svou vlastní inteligenci - výrazné změny v rytmu, ať již v průběhu týdne či v průběhu týdnů, mohou vést mimo jiné k vyšší zlenivělosti slinivky. Nemám na mysli jen “dospávání” o víkendech. Především směnový provoz, kdy střídáte denní a noční směny je pro regulaci krevního cukru “noční můrou”. A nejenom pro ní - tělo je zvyklé pracovat v cirkadiálním rytmu (střídání dne/noci a odpovídajících aktivit), i pouhý přelet mezi časovými pásmy (Evropa vs. USA/Asie) dokáže tělo dostatečně rozhodit a teď si představte, co to s Vámi udělá, když podobnou aktivitu budete absolvovat každý druhý týden. Spíše si Vaše tělo přivykne na stálé noční služby (za pomoci speciálního osvětlení), než na podobné neustálé střídání…

 

V dalším dílu se můžete těšit na informace o ne-lékových postupech vedoucích ke snížení krevního tlaku! 

 

Kategorie: 
Obrázek uživatele Martin Novotný

O autorovi

"Duchovní otec" projektu, bio-hacker2, gastronaut, nutrarián, zdravotní detektiv, infovor, blázen do fitness/OCR.

„Starejte se dobře o své tělo. Je to jediné místo, ve kterém musíte žít.“ Jim Rohn