Další “Mnichov”, tentokrát v Americe

Někteří z vás možná zaznamenali zmínku o tom, že americkou Sněmovnou reprezentantů, obdobou naší Poslanecké sněmovny, prošel před více jak měsícem tzv. DARK act (z anglického Deny Americans the Right to Know, volně přeloženo jako “odepřete Američanům právo vědět”). Některé státy si totiž “dovolily” na lokální úrovni uzákonit povinnost označovat přítomnost geneticky modifikovaných surovin (GMO) v potravinách. A to se samozřejmě nelíbilo nejenom Monsantu (řekne-li se GMO, asi se vám vybaví právě Monsanto, jako lídr nejenom amerického trhu), ale i většině velkých potravinářských gigantů, GMO suroviny vesele používajících.

Co s tím? Není nic jednoduššího - navrhněte federální zákon ;-) Kdybych to měl přirovnat k místním podmínkám, pak si může radnice Prahy vydat jakkoliv dobře myšlenou místní vyhlášku, která bude platit - až do doby, než Poslaneckou sněmovnou, Senátem a stolem pana prezidenta projde zákon, který ji neguje. A tak se na podobném principu dali dohromady producenti geneticky modifikovaného osiva, zemědělci jej využívající a producenti jako např. CocaCola, PepsiCo. nebo General Mills (největší zpracovatel obilí v USA, takový “Odkolek na desátou”…) a přes lobisty nasypali penízky do kapes amerických poslanců, popř. do kasičky republikánů/demokratů. Dnes unikla informace, že to doposud bylo 100 milionů dolarů. A na internetu dokonce koluje seznam poslanců, kteří při hlasování o DARK aktu zvedli ruku pro… Bez ohledu na fakt, že 90% Američanů (podle hned několika veřejných průzkumů) povinnost označovat GMO suroviny na potravinách podporuje!!! 

Příští týden se vrací z dovolené celý americký Senát a jako jednu z prvních záležitostí bude mít na starosti právě rozhodování o DARK aktu. A proč to celé vlastně zmiňuji? Neměli bychom se spíše starat o sebe a o problémy u nás? Omyl - ono se to totiž týká i nás… Pokud DARK akt projde Senátem, prezident Obama jej schválí - velká část firem stojících za lobbingem totiž podporovala jeho kandidaturu v minulých prezidentských volbách a nedá se očekávat, že by americký prezident udělal cokoliv jiného, než zákon podepsal. Evropská Unie jako taková má jasně nastavená pravidla - žádný dovoz GMO osiva a žádné pěstování plodin z něj. Zkuste ale hádat, jak to bude u “Made in USA” potravin, pokud DARK akt projde… Ano, přesně tak - jestli jsme doposud měli nějakou jistotu, že GMO potraviny nekonzumujeme, pak schválením DARK aktu o toto privilegium přijdeme. Co pak bude například bránit KFC, aby prodával wrapy z kukuřičné mouky “made by Monsanto”? Nic… Proto ten “Mnichov” v názvu článku. Na jednu stranu to vypadá jako čistě americký boj, ale ve skutečnosti se jedná i o naše zdraví…  

Kategorie: 
Obrázek uživatele Martin Novotný

O autorovi

"Duchovní otec" projektu, bio-hacker2, gastronaut, nutrarián, zdravotní detektiv, infovor, blázen do fitness/OCR.

„Starejte se dobře o své tělo. Je to jediné místo, ve kterém musíte žít.“ Jim Rohn