Jak doma pěstovat nekončící zásobu zázvoru

Vzhledem k tomu, že tato rostlina vyžaduje pouze malé množství slunečního světla, můžete nechat některé jeho části v půdě, zatímco některé části využijete ke konzumaci. Zároveň jde o perfektní rostlinu, kterou můžeme pěstovat v domácích podmínkách. A nesmíme zapomenout na její příjemnou chuť a zdravotní přínosy, což jí dělá ještě přitažlivější. Její kořeny jsou běžně používány na čaj, bylinné směsi i při vaření.

10 měsíců trvá, aby se stal zázvor dostatečně připraveným pro naši konzumaci. Bohužel zázvor nesnáší chladné počasí a je proto lepší, abychom ho nechali doma, dokud není venku dostatečně teplo.

 

Pěstování zázvoru

Nejlepší místa k nákupu zázvoru jsou různá zahradní centra nebo speciální katalogy se semeny. Velmi zřídka narazíte na zázvor u menších zahradníků. Pro účely domácího pěstování můžete samozřejmě využít i zázvor koupený v obchodu s potravinami, ale výsledky budou v tomto případě mnohem pomalejší kvůli používání různých inhibitorů, které mají zabraňovat klíčení. Ty bohužel zůstávají v rostlině i poté, co ji znovu zasadíte. Pokud tedy získáte zázvor tímto způsobem, nechte ho přes noc namočený ve vodě, abyste ho zbavili všech pecticidů, které v něm mohou být. 

 

Užitečné informace pro pěstování zázvoru v domácích podmínkách:

Kořen, určený pro výsadbu, musí být čerstvý s pevnou slupkou, ne starý a vyschlý.

Je lepší, má-li kořen již nějaké klíčky - čím zelenější, tím lépe. Každý z nich můžete odříznout a zasadit samostatně v květináči.

Zázvor roste horizontálně, a tak je lepší zvolit širší a mělčí květináč. 

 

Průvodce domácím pěstování zázvoru krok za krokem:

1. Namočte zázvor přes noc do teplé vody, abyste odstranili jakékoliv toxické chemikálie.

2. Naplňte květináč výživnou kyprou půdou.

3. Vložte kořen do půdy tak, aby pupen mířil nahoru. Přikryjte ho zhruba 3-5 cm půdy a dobře zalejte.

4. Vložte květináč se zázvorem na teplé ale ne příliš slunné místo.

5. Udržujte vlhkost půdy za pomoci spreje nebo mírného zalévání. 

6. Po několika týdnech byste měli vidět klíčky v půdě. Pokračujte s pravidelnou zálivkou a hydratováním.

 

Sběr zázvoru:

První části zázvoru můžete sklízet zhruba po 3 - 4 měsících po výsadbě. Odhrňte část zeminy ke stranám květináče, abyste viděli oddenky, do té doby skryté pod zeminou. Uřízněte požadovanou část výhonku a vraťte odhrnutou zeminu zpátky.

Pokud budete rostlině věnovat náležitou péči, nikdy nepřestane růst a “vyrábět” nové oddenky. Takto můžete oddenky průběžně sklízet. 

V případě, že budete potřebovat větší množství zázvoru, můžete  vytrhnout celou rostlinu a nechat v půdě jen několik oddenků, aby mohly znovu růst.

 

Zdroj: dailynutritionnews.com

Obrázek uživatele Veronika Novotná

O autorovi

Výživová poradkyně se zaměřením na výživové i zdravotní potíže u dětí, dospělých i seniorů. 

"Nechť strava je tvojí medicínou." Hippokratés