"Jar" 10 x jinak

Tak samozřejmě nemyslím jenom Jar, ale prostředek na mytí nádobí obecně. Tyto prostředky stojí většinou vedle dřezu, ale jejich čistící síla může neuvěřitelně pomoci i jinde ve vaší domácnosti. Narozdíl od jiných chemikálií jde o tekutinu podstatně šetrnější. Proto zvažte při příštím úklidu využití této mýdlové tekutiny i při dalších možnostech.

 

Čistí mastné skvrny na oblečení.
Ukápl vám salátový dresink na tričko? Vetřete do skrvny kapku prostředku na nádobí a vymáchejte ve vodě. Tato metoda výborně funguje i u špinavého límečku na košili. Mýdlový prostředek je dostatečně šetrný k většině materiálů - dokonce i k vlně a hedvábí, které můžete prát.

 

Účinně čistí podlahy.
Do kbelíku s teplou vodou přidejte dvě čajové lžičky prostředku na nádobí. Použijte ji tam, kde běžně používáte k vytírání vodu -  na dlaždice, lino, plovoucí podlahy. Vyvarujte se pouze umývání podlah z tvrdého dřeva (mohlo by dojít k jejímu zvlnění).

 

Odstraňuje špínu z nábytku.
Přidejte trochu přípravku na nádobí do misky s teplou vodou a použijte na otření venkovního stolu a židlí. Poté opláchněte za pomoci zahradní hadice.

 

Rozzáří šperky.
Kapka přípravku na nádobí smíchaná s minerálkou je rychlá cesta, jak vyčistit zašlé šperky - bubliny pomohou odstranit špínu a dostanou mýdlo i do tenkých záhybů. Šperky nechte namočené v připravené tekutině zhruba pět minut a pak s nimi šplouchejte v mýdlovém roztoku. Na odstranění úporné špíny použijte jemný zubní kartáček. Na závěr vyleštěte šperky měkkým hadříkem.

 

Čistí hřebeny a kartáče na vlasy.
Zbytky gelů a jiných pečujících prostředků na vlasy i mastné vlasy samotné zanášejí postupně hřebeny a kartáče. Připravte si směs přípravku na nádobí s teplou vodou a za pomoci malého kartáčku všechnu špínu odstraňte.

 

Vypere prádlo určené pro ruční praní.
V nouzi můžete použít čajovou lžičku prostředku na nádobí místo pracího prostředku, který obvykle užíváte při ručním praní. 

 

Polapí a zahubí ovocné mušky.
Přidejte tři kapky prostředku na nádobí do misky s octem (ten malé mušky přiláká). Přípravek na nádobí sníží povrchové napětí tekutiny, a tak mušky začnou padat ke dnu a utopí se.

 

Odstraní skvrny z koberců.
Rozmíchejte jednu čajovou lžičku prostředku na nádobí ve dvou šálcích teplé vody a naneste roztok namočeným hadříkem poklepáváním na skvrnu. Opakujte, dokud se skvrna zcela nezmizí. Poté vytřete houbou se studenou vodou a vysušte čistým hadříkem. 

 

Vyčistí celou kuchyň.
Stejně jako kuchyňské náčiní tak i skříňky se během vaření zanesou mastnotou. Použijte prázdnou láhev s rozprašovačem, vlijte do ní teplou vodu a přidejte pár kapek prostředku na nádobí. Poté postříkejte mastný povrch skříněk a dalších povrchů v kuchyni. Dobře vyždímaným hadříkem otřete všechny povrchy do sucha.

 

Zlikviduje olejové skvrny z betonu.
Najdete-li olejové skvrny pod vaším autem na podlaze v garáži, posypte je jedlou sodou a polijte tekutým prostředkem na nádobí.  Rozetřete kartáčem z umělé hmoty a nechte uležet několik hodin. Opláchněte a zopakujte, dokud skrvny nezmizí.

 

Přemýšlíte-li ekologicky a záleží-li vám na množství "chemie" ve vaší domácnosti, nechte se inspirovat nabídkou prostředků na nádobí u našeho partnera, firmy Econea. V nabídce najdete i jedlou sodu zmíněnou v posledním tipu. Garantovaná sleva ve výši 10% bude pro vás třešničkou na dortu :-) 

Zdroj: www.ideadigezt.com

Obrázek uživatele Veronika Novotná

O autorovi

Výživová poradkyně se zaměřením na výživové i zdravotní potíže u dětí, dospělých i seniorů. 

"Nechť strava je tvojí medicínou." Hippokratés