Když léčba vede k nemoci

Velmi často se stává, že domnělá léčba vede až k velmi závažným onemocněním. Například léčba dnes tak diskutované osteoporózy. Ve většině případů se doporučuje zvýšit konzumaci vápníku nebo tento dodávat tělu prostřednictvím potravinových doplňků. Dnes se již všeobecně ví, že je třeba zvýšit také přísun hořčíku a to v poměru 2:1. Bohužel se neví, že k tomu, aby se naše kosti začaly uzdravovat, je zapotřebí dalších látek, které patří k základům komplexní a úspěšné léčby.

V případě, že tělu dodáváme pouze vápník s hořčíkem, vápník se dostává pouze do měkkých tkání a tam začíná dělat problémy. Jsou známé případy, kdy se vápník usadil v cévách, ucpával je a  způsobil tak různé problémy v oběhovém systému včetně infarktu myokardu nebo mozkové mrtvice. Dokonce jsou z medicínské praxe známy případy, že se v cévě vytvořila úplně regulérní kost.

Aby léčba osteoporózy probíhala úspěšně, je třeba v těle aktivovat vitamín K2, který přivádí k životu částice zvané osteoblasty a osteoklasty. Aktivuje také látku osteokalcin. Osteoklasty odvádějí z kosti staré opotřebené buňky a osteoblasty přinášejí do kosti nový stavební materiál, který se tvoří z osteokalcinu. To vše se děje za předpokladu, že máme dostatek vitamínu K2, D a také vitamínu C. Lékaři často protestují proti zvýšeným dávkám vitamínu C souběžně s konzumovaným  vápníkem, jelikož se domnívají, že tato kombinace způsobuje vznik ledvinových kamenů. Naštěstí tomu tak není. Naopak dochází k rychlé nápravě kosti a chrupu.

Možná se zeptáte, kde můžeme hledat vitamín K2. Jednoduše se nachází ve všech živočišných produktech, jako jsou sýry, vajíčka, maso a v největším množství v husích játrech. Samozřejmě můžete tento vitamín vyhledávat i v potravinových doplňcích, ale dle mého názoru jsou lepší přírodní zdroje.

Je nutné podotknout, že nekomplexní léčba osteoporózy vedla v mnoha případech k těžkým zdravotním komplikacím. Ve Spojených státech a v Anglii byl veden výzkum na velkém vzorku žen a bylo prokázáno, že nekomplexní léčba nezlepšila stav v oblasti osteoporózy a v mnoha případech ženy byly postiženy právě  infarktem myokardu a mozkovou mrtvicí.

Z výše uvedeného je zřetelně vidět, jak snaha o samoléčbu pomocí potravinových doplňků bez základních znalostí biochemie může vést až k velmi tragickým koncům. A přesto lidé houfně navštěvují lékárny a bez rozmyslu nakupují vitamíny, minerály a stopové prvky a zobají tento „ozdravný“ materiál, aniž by si uvědomovali, že ve většině případů svému zdraví naopak škodí.

Kategorie: 
Obrázek uživatele Bohdan Matwikow

O autorovi

Dietolog, biochemik a léčitel pomocí zdravé výživy s 25 letou praxí. Autor 2 knih, mj. „Revoluce v dietách aneb co vám v ordinaci neřeknou“. Po 20 let vede léčebné a ozdravné pobyty v Beskydách.