Lékárna za humny: kopřiva dvoudomá

Další díly

Dnešní pokračování "Lékárny za humny" začnu malou upoutávkou na aktuální číslo spřízněného časopisu Bylinky Revue:

Kopřivy můžeme sbírat po celý rok, ale brzy na jaře jsou chutné a křehké, takže je můžete využít v kuchyni například na jarní polévku nebo špenát. Kopřivy nekonzumujeme ve větším množství tepelně neupravené. 
Pro sběr na sušení se hodí vrchní části rostlin, od března do května mají rostliny, které sbíráme odpoledne zhruba kolem druhé hodiny, největší účinek. Listy a kořeny působí močopudně, můžeme je tedy použít na čaj při problémech s močovým měchýřem či prostatou. Hodí se i na problémy s otoky – při zadržování vody. 
Velmi vhodná je kopřiva při anémii, má poměrně zajímavý obsah železa. Při chřipce využijeme její protivirové a protiprůjmové účinky. Při vnitřním užití nám odvádí z těla škodlivé látky, posiluje nervy a stimuluje tvorbu mateřského mléka. Zevně se hodí zejména při svědivých vyrážkách, kopřivce a padání vlasů. 

Nové číslo časopisu je již v prodeji a kopřiva není jedinou bylinkou, kterou se zaobírá a kterou můžete právě teď "za humny" nasbírat - kompletní přehled míst, kde časopis můžete zakoupit i informaci o předplatném najdete kliknutím na obal časopisu níže.

 

Tak a teď již navazuji na výše uvedené ;-) Kopřivu dvoudomou (Urtica Dioica) najdete všude. Většina lidí jí považuje za plevel, ale jsou mezi námi tací, kteří vědí o zdravotních účincích - nejenom o tom, že se používá do velikonoční nádivky! 

Medicinální využití kopřivy (listů či kořene - upřesňuji níže) je široké a zahrnuje:

 • léčbu alergií1,5
 • snížení symptomů benigní hyperplazie prostaty2 a problémy močového ústrojí
 • pomoc při redukci zánětlivých procesů včetně snížení hladin C-Reaktivního proteinu (CRP)3,4
 • zvýšení vlastní syntézy glutathionu4
 • pomoc při snížení horečnatých stavů5

 

V lidovém léčitelství a alternativní medicíně se kopřiva rovněž využívá při:

 • podpoře laktace, stimulaci růstu vlasů, kontrole krevního cukru u diabetiků, kontrole krvácení u zánětu dásní, prevenci a léčbě průjmů, hojení ran, léčbě hemorrhoidů, stimulaci kontakcí při porodu, léčbě anémie, léčbě osteoartritidy, léčbě IBS, snížení symptomů u roztroušené sklerózy, ALS, léčbě Alzheimerovy choroby, podpoře endokrinních funkcí štítné žlázy, slinivky břišní a sleziny, atd. 

 

I o kopřivě najdete v literatuře a především na internetu spoustu (marketingových) mýtů, jako např. o jejím vlivu na zvýšení hladin testosteronu či léčbě artritidy - bohužel, nenašel jsem žádný věrohodný zdroj, který by podobnou hypotézu potvrdil. A navíc jak na artritidu, tak i na zvýšení testosteronu existují jiné (přírodní) cesty, které mají tyto zdroje za sebou. 

 

Účinné látky v kopřivě zahrnují především:

 • glykosid Beta-sitosterol a dva další glykosidy, daukosterol and kampesterol
 • skopoletin, stigmasterol
 • lignany neoolivil, isolariciresinol a pinoresinol
 • kyseliny ursolovou, oleanolovou a kumarovou
 • quercetin, kemferol, isorhamnetin
 • serotonin, acetylcholin, histamin
 • a další

 

Vlastní využití

 1. kopřivový čaj - můžete připravit z čerstvých/sušených listů a květů, popř. zkombinovat s listem maliníku nebo echinaceou, které výše uvedené zdravotní účinky znásobí a učiní i čaj chuťově příjemnější
 2. vařené/dušené listy - nejenom do nádivky, ale i např. do smoothie, pesta, salátů, atp. - takto připravené listy kopřivy jsou velmi dobrým zdrojem vitamínů A, C (rychlé spaření) a železa!
 3. aplikace na pokožku - extrakty využívané v lidovém léčitelství při osteoartritidě, bolesti kloubů, atp.
 4. potravinové doplňky - využívané především při léčbě alergií 

 

Ve dvou následujících příspěvcích se můžete těšit na jeden recept z "babiččina šuplíku" a jednu kulinářskou specialitu připravenou právě z kopřiv ;-)

 

Reference:

 1. Randomized, double-blind study of freeze-dried Urtica dioica in the treatment of allergic rhinitis
 2. Urtica dioica for treatment of benign prostatic hyperplasia: a prospective, randomized, double-blind, placebo-controlled, crossover study
 3. The effect of hydro alcoholic Nettle (Urtica dioica) extracts on insulin sensitivity and some inflammatory indicators in patients with type 2 diabetes: a randomized double-blind control trial
 4. The effect of hydro alcoholic nettle (Urtica dioica) extract on oxidative stress in patients with type 2 diabetes: a randomized double-blind clinical trial
 5. Nettle extract (Urtica dioica) affects key receptors and enzymes associated with allergic rhinitis

 

Kategorie: 
Obrázek uživatele Martin Novotný

O autorovi

"Duchovní otec" projektu, bio-hacker2, gastronaut, nutrarián, zdravotní detektiv, infovor, blázen do fitness/OCR.

„Starejte se dobře o své tělo. Je to jediné místo, ve kterém musíte žít.“ Jim Rohn