Nedejme si coriolus

Další díly

Léčivé účinky různých hub jsou dnes již známé. Některé houby se dostaly do obecného povědomí více některé méně. Mezi ty druhé patří outkovka pestrá lat. Coriolus versicolor. Pro zvídavé uvádím i další názvy: yunzhi (čín.), kawaratake (jap.), Turkey Tail Fungus (angl.). Můžete tak lépe brousit po internetu a sami si dohledat pozitivní ohlasy po používání outkovky pestré mezi lidmi. 

Pravda je, že tato houba nepatří mezi ty, které nabízí různí výrobci bez návaznosti na účinky ostatních hub jako je tomu např. u reishi (lesklokorka lesklá). Zkušenosti s outkovkou pestrou se do Evropy přenesly z Číny. Tato houba je považována za poklad mezi rostlinami tradiční čínské medicíny (TČM) a v Číně se nazývá “tráva Říše nebes” nebo také “královská houba”. Vychází to jistě z faktu, že v minulosti bylo její užívání pouze výsadou císařů a obyvatel císařských paláců, neboť prodlužovala život a posilovala lidské tělo. 

Outkovka pestrá pochází pravděpodobně z Číny a Japonska, ale po celý rok roste i u nás na dřevě převážně listnatých stromů. I když plodnice najdeme prakticky po celý rok, houba plodí pouze na jaře. 

 

Obsahové látky

Plodnice obsahují především polysacharido-polypetidický komplex, hlavně specifické β-glukany, které zvyšují aktivitu protinádorových buněk a stimulují obranné síly organismu. Z dalších sloučenin je to např. krestin, polysacharid K, polysacharidpeptid (PSP), ergosterol, β-sitosterol, triterpenoidy, aj.

 

Užití v TČM

Užívá se při poruchách funkce plic, odstraňuje hleny, léčí plicní infekce, využívá se při chronické únavě a vyčerpanosti. Dále při suchých očích a suchu v ústech, nespavosti, bolestech hlavy, nočním pocení, pískání v uších, slabé nebo opožděné menstruaci. Prodlužuje a oddaluje stáří, celkově posiluje organismus, působí příznivě na oslabenou imunitu a má protivirové účinky.

 

Léčebné užití

Vědecké závěry potvrzují, že houba má významné protinádorové, imunostimulační, antioxidační a hepatoprotektivní účinky. Úspěchy byly zaznamenány při vlastní léčbě rakoviny jícnu, prsu, prostaty, žaludku, střev, plic i melanomu. Houba obnovuje imunitní systém poškozený nádory, pomáhá léčit leukopenii, tj. snížený počet bílých krvinek, ale rovněž upravuje nedostatek krevních destiček jako důsledek vedlejších účinků radioterapie a chemoterapie. Léčí hepatitidu typu B, chronický únavový syndrom, roztroušenou sklerózu a diabetes. Zanedbatelné nejsou ani antimikrobiální účinky, např. vůči Staphylococcus aureus, ale i virům,např. viru Epstein-Baarové. 

I přesto, že jste se s touto houbou, resp. s jejím užíváním nesetkali, věřím, že na základě výše uvedených informací by ji spousta z vás ráda zkusila. Jenže to už se vám jen tak nepodaří. 

Nejvýznamnějším českým dovozcům byl totiž našimi úřady zakázán prodej v tradici čínské medicíny tisíciletími prověřené houby outkovky pestré, a to s odkazem na unijní legislativu určenou pro geneticky modifikované organismy (GMO). Nejsem sice vědec, ale dosazení jakékoliv houby tisíciletí používané v TČM do seznamu s GMO mi nesedí. Nabízí se tedy, že někomu volné užívání této houby bralo zisky a proto se do nějakého seznamu houba zapsat musela, aby bylo možné její dovoz a užívání zakázat.

Situace je shodná i u některých bylin, resp. jsou postupně zakazovány právě ty nejúčinnější, aby je lidé byli nuceni nahrazovat chemickými variantami. Řadí se mezi ně i méně známá ale široce působící štětka lesní lat. Dipsacus sylvestris (= přírodní lék na boreliózu). Mezi ohrožené patří i další ověřené byliny z ajurvédy, z TČM i z našich luhů a hájů. Uvažuje se např. o zákazu třezalky! Zdravě uvažujícímu člověku zůstává rozum stát. Není přece možné, aby ve svobodné zemi bylo upíráno právo na svodobnou volbu potravinového doplňku, kam se tyto přírodní prostředky řadí. Proč jsou lidé tlačeni ke konzumaci chemických alternativ, je zcela jasné. Farmaceutická lobby dělají svou práci důsledně a mají “svoje” lidi na místech, která mohou rozhodovat a zakazovat různé přírodní prostředky tak, aby měli výrobci chemických léčiv volnější pole působnosti. 

Nechcete-li přicházet absolutně netransparentním způsobem o další a další osvědčené přírodní prostředky a získat zpět již ty ztracené (např. Coriolus versicolor), podepište tuto petici.

V  této souvislosti doporučujeme zvážit podpis i pod Peticí proti zákazům a omezením dovozu různých přírodních prostředků, která je směrovaná k rukám Evropské komise a Evropského parlamentu. Její text najdete v originálu zde.

Pro ty, kteří neumí dobře anglicky, volný překlad textu zní:
“Jako občané EU, vyzýváme Komisi, aby pozastavila směrnici o Tradičních rostlinných léčivých přípravcích (THMPD), obsahující přísná opatření proti rostlinným léčivým přípravkům a odstranila všechny překážky tradičních léčivých přípravků s dlouhou historií užívání uvnitř i mimo Evropu. Dále vyzýváme naše vlády, aby odmítly splnit podmínky v souladu s touto směrnicí, dokud nebude změněna. Máme právo si vybrat mezi všemi léčivými prostředky a léky, které mohou udržet naše zdraví i zdraví našich rodin.” 

 

Dnešní příspěvek není moc veselý, protože tak to kolem nás chodí. Nechceme a nebudeme zavírat oči před těmito praktikami a budeme se snažit přinášet otevřeně naše názory na podobné lumpárny.

 

Zdroj: Pavel Valíček: Houby a jejich léčivé účinky (Start, 2011) 

Pro české čtenáře zde a pro slovenské čtenáře zde

 

Kategorie: 
Obrázek uživatele Veronika Novotná

O autorovi

Výživová poradkyně se zaměřením na výživové i zdravotní potíže u dětí, dospělých i seniorů. 

"Nechť strava je tvojí medicínou." Hippokratés